mate-desktop 1.25.0 - en to ro translation catalogue (265 entries)

en: About MATE
ro: Despre MATE

en: Learn more about MATE
ro: Aflați mai multe despre MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
ro: MATE oferă un desktop intuitiv și atractiv utilizatorilor de Linux care folosesc metafore tradiționale.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
ro: MATE include cea mai mare parte din ce vedeți pe calculator, inclusiv un administrator de fișiere, vizualizator de documente, vizualizator de imagini, meniuri și multe aplicații.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
ro: MATE este un mediu desktop liber, ușor de utilizat, stabil și accesibil pentru familia de sisteme de operare asemănătoare cu Unix.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
ro: MATE este continuarea lui GNOME 2. Sute de oameni au contribuit cod la GNOME de când a început în 1997; mulți mai mulți au contribuit pe alte căi importante, incluzând traduceri, documentație și asigurarea calității.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
ro: GNOME 2 a fost cea mai populară interfață pentru Linux, dar nu mai este disponibilă... MATE este aici să vă ofere aceeași interfață!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
ro: Numele „MATE” vine de la yerba maté, o specie de plantă nativă în America de Sud subtropicală. Frunzele ei conțin cafeină și sunt folosite pentru a face infuzii și o băutură numită mate.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Use alpha
ro: Folosește alpha

en: Whether or not to give the color an alpha value
ro: Dacă să fie dată culorii o valoare alfa

en: Title
ro: Titlu

en: The title of the color selection dialog
ro: Titlul dialogului de selecție a culorii

en: Pick a Color
ro: Alegeți o culoare

en: Current Color
ro: Culoarea actuală

en: The selected color
ro: Culoarea aleasă

en: Current Alpha
ro: Alpha actuală

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
ro: Valoarea selectată a opacității (0 complet transparentă, 65535 complet opacă)

en: Received invalid color data
ro: S-au primit date invalide despre culoarea

en: Has Opacity Control
ro: Are control opacitate

en: Whether the color selector should allow setting opacity
ro: Dacă selectorul de culoare să permită definirea opacității

en: Has palette
ro: Are paletă

en: Whether a palette should be used
ro: Dacă să fie utilizată o paletă

en: The current color
ro: Culoarea actuală

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
ro: Valoarea actuală a opacității (0 transparență maximă, 65535 opacitate maximă)

en: HEX String
ro: Șir de caractere hexazecimal

en: The hexadecimal string of current color
ro: Șirul de caractere hexazecimal al culorii actuale

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
ro: Selectați culoarea pe care o doriți din cercul exterior. Selectați luminozitatea culorii utilizând triunghiul interior.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
ro: Dați clic pe pipetă, apoi dați clic pe o culoare oriunde pe ecran pentru a selecta acea culoare.

en: _Hue:
ro: _Nuanță:

en: Position on the color wheel.
ro: Poziția pe cercul culorilor.

en: _Saturation:
ro: _Saturație:

en: "Deepness" of the color.
ro: „Adâncimea” culorii.

en: _Value:
ro: _Valoare:

en: Brightness of the color.
ro: Luminozitatea culorii

en: _Red:
ro: _Roșu:

en: Amount of red light in the color.
ro: Cantitatea de lumină roșie în culoare.

en: _Green:
ro: _Verde:

en: Amount of green light in the color.
ro: Cantitatea de lumină verde în culoare

en: _Blue:
ro: Al_bastru:

en: Amount of blue light in the color.
ro: Cantitatea de lumină albastră în culoare.

en: Op_acity:
ro: Op_acitate:

en: Transparency of the color.
ro: Transparența culorii.

en: Color _name:
ro: _Nume culoare:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
ro: Puteți introduce o valoare hexazecimală a culorii ca în HTML, sau un nume de culoare în engleză, precum „orange” în această intrare.

en: _Palette:
ro: _Paletă:

en: Color Wheel
ro: Roată de culori

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
ro: Culoarea selectată anterior, pentru a o compara cu culoarea pe care o selectați acum. Puteți trage această culoare într-o intrare din paletă, sau o puteți selecta ca și culoare actuală trăgând-o în cealaltă mostră de lângă.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
ro: Culoarea pe care ați ales-o. Puteți trage această culoare întro intrare din paletă pentru a o salva pentru utilizarea pe viitor.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
ro: Culoarea selectată anterior, pentru a o compara cu culoarea pe care o selectați acum.

en: The color you've chosen.
ro: Culoarea pe care ai ales-o.

en: _Save color here
ro: _Salvează culoarea aici

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
ro: Dați clic pe această intrare din paletă pentru a o face culoarea actuală. Pentru a schimba această intrare, trageți o mostră de culoare aici sau dați clic dreapta pe ea și selectați „Salvează culoarea aici.”

en: Color Selection
ro: Selecție culoare

en: The color selection embedded in the dialog.
ro: Selectorul de culoare integrat în dialog.

en: OK Button
ro: Buton de confirmare

en: The OK button of the dialog.
ro: Butonul de confirmare al dialogului.

en: Cancel Button
ro: Buton renunțare

en: The cancel button of the dialog.
ro: Butonul de renunțare al dialogului.

en: Help Button
ro: Buton ajutor

en: The help button of the dialog.
ro: Butonul de ajutor al dialogului.

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: Help
ro: Ajutor

en: Error reading file '%s': %s
ro: Eroare la citirea fișierului „%s”: %s

en: Error rewinding file '%s': %s
ro: Eroarea la citirea în sens invers în fișierul „%s”: %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
ro: Fără nume

en: File '%s' is not a regular file or directory.
ro: Fișierul „%s” nu este un fișier sau un dosar obișnuit.

en: Cannot find file '%s'
ro: Nu s-a găsit fișierul „%s”

en: No filename to save to
ro: Numele fișierului de salvat nu a fost specificat

en: Starting %s
ro: Se pornește %s

en: No URL to launch
ro: Niciun URL de deschis

en: Not a launchable item
ro: Nu este un element lansabil

en: No command (Exec) to launch
ro: Nicio comandă (Exec) de executat

en: Bad command (Exec) to launch
ro: Comandă greșită (Exec) de executat

en: Unknown encoding of: %s
ro: Codare necunoscută a: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
ro: Nu s-a găsit un terminal, se utilizează xterm, deși s-ar putea să nu meargă

en: Unspecified
ro: Nespecificat

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
ro: nu s-au putut obține resursele ecranului (CRTC, ieșiri, moduri)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
ro: eroare X negestionată la obținerea gamei dimensiunilor ecranului

en: could not get the range of screen sizes
ro: nu s-a putut obține gama dimensiunilor ecranului

en: RANDR extension is not present
ro: Extensia RANDR nu este prezentă

en: could not get information about output %d
ro: nu s-au putut obține informații despre ieșirea %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ro: dimensiunea/poziția cerută pentru CRTC %d este în afara limitei admise: poziție=(%d, %d), dimensiune=(%d, %d), maxim=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
ro: nu s-a putut defini configurația pentru CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
ro: nu s-au putut obține informații despre CRTC %d

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
ro: niciuna din configurările ecranelor salvate nu se potrivește cu configurația actuală

en: CRTC %d cannot drive output %s
ro: CRTC %d nu poate comanda ieșirea %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
ro: ieșirea %s nu suportă modul %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
ro: CRTC %d nu suportă rotație=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
ro: ieșirea %s nu are aceiași parametru ca o altă ieșire clonată:
    modul existent = %d, mod nou = %d
    coordonate existente = (%d, %d), coordonate noi = (%d, %d)
    rotire existentă = %s, rotire nouă = %s

en: cannot clone to output %s
ro: nu se poate clona ieșirea %s

en: Trying modes for CRTC %d
ro: Se încearcă moduri pentru CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
ro: CRTC %d: se încearcă module %dx%d@%dHz cu eșire la %dx%d@%dHz (pasul %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
ro: nu s-a putut atribui CRTC la ieșiri:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
ro: niciunul dintre modurile selectate nu au fost compatibile cu modurile posibile:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ro: dimensiunea virtuală cerută nu se potrivește dimensiunii disponibile: cerut=(%d, %d), minim=(%d, %d), maxim=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
ro: Oglindire ecrane

en: minimum interval in milliseconds
ro: interval minim în milisecunde

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
ro: Ignoră apăsările multiple ale aceleiași taste într-un interval de @delay milisecunde.

en: Pixels per seconds
ro: Pixeli pe secundă

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
ro: Număr de pixeli pe secundă la viteza maximă.

en: How long to accelerate in milliseconds
ro: Cât timp se accelerează în milisecunde

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
ro: În câte milisecunde se ajunge de la 0 la viteza maximă.

en: Initial delay in milliseconds
ro: Întârziere inițială în milisecunde

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
ro: Milisecunde de așteptare înainte ca tastele pentru mutarea cursorului de maus să fie operaționale.

en: Minimum interval in milliseconds
ro: Interval minim în milisecunde

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
ro: Nu se acceptă apăsarea unei taste decât dacă este ținută „@delay” milisecunde.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
ro: Dezactivează la apăsarea concomitentă a două taste.

en: Beep when a modifier is pressed.
ro: Bip la apăsarea unui modificator.

en: Startup Assistive Technology Applications
ro: Pornire aplicații tehnologice de asistență

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
ro: Lista aplicațiilor tehnologice de asistență ce pornesc automat la autentificarea în mediul MATE.

en: Preferred Mobility assistive technology application
ro: Aplicația tehnologică preferată pentru asistență mobilitate

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
ro: Aplicația  tehnologică de asistență mobilitate preferată care să fie folosită pentru autentificare, meniu, sau linia de comandă.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
ro: Pornește aplicația tehnologie de asistență mobilitate preferată

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
ro: Pornește aplicația tehnologie de asistență mobilitate preferată în timpul autentificării.

en: Preferred Visual assistive technology application
ro: Aplicația tehnologie de asistență vizuală preferată

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
ro: Aplicația preferată a tehnologiilor de asistență vizuală de utilizat la autentificare, în meniu și în linia de comandă.

en: Start preferred Visual assistive technology application
ro: Pornește aplicația tehnologie de asistență vizuală preferată

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
ro: Pornește aplicația tehnologie de asistență vizuală preferată în timpul autentificării.

en: Default browser
ro: Navigator implicit

en: Default browser for all URLs.
ro: Navigatorul implicit pentru toate URL-urile.

en: Browser needs terminal
ro: Navigatorul necesită terminal

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
ro: Specifică dacă navigatorul implicit are nevoie de un terminal pentru a rula.

en: Browser understands remote
ro: Navigatorul recunoaște comenzile la distanță

en: Whether the default browser understands netscape remote.
ro: Specifică dacă navigatorul implicit înțelege comenzile la distanță Netscape.

en: Default calendar
ro: Calendar implicit

en: Default calendar application
ro: Aplicație implicită pentru calendar

en: Calendar needs terminal
ro: Calendarul necesită terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
ro: Specifică dacă aplicația calendar implicită are nevoie de un terminal pentru a rula

en: Default tasks
ro: Organizatorul implicit

en: Default tasks application
ro: Aplicație implicită de organizare

en: Tasks needs terminal
ro: Organizatorul necesită terminal

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
ro: Specifică dacă aplicația de sarcini implicită are nevoie de un terminal pentru a rula

en: Terminal application
ro: Aplicație terminal

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
ro: Programul terminal de utilizat când se pornesc aplicații care necesită unul.

en: Exec Arguments
ro: Argumente „exec”

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
ro: Argument folosit pentru lansarea în execuție a programelor în terminalul definit de tasta „exec”.

en: Draw Desktop Background
ro: Desenează fundal desktop

en: Have MATE draw the desktop background.
ro: Mediul MATE gestionează fundalul desktopului.

en: Show Desktop Icons
ro: Arată pictograme desktop

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
ro: Permite ca administratorul de fișiere (Caja) să deseneze pictogramele de pe desktop.

en: Fade the background on change
ro: Aplică transluciditate fundalului la schimbare

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
ro: Dacă este adevărată, atunci MATE va schimba fundalul desktopului aplicând un efect de transluciditate.

en: Picture Options
ro: Opțiuni imagine

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
ro: Determină cum este randată imaginiea stabilită de nume_fișier_tapet. Valorile posibile sunt „wallpaper”, „centered”, „scaled”, „stretched”, "zoom", "spanned".

en: Picture Filename
ro: Nume fișier imagine

en: File to use for the background image.
ro: Fișier de utilizat ca imagine de fundal.

en: Picture Opacity
ro: Opacitate imagine

en: Opacity with which to draw the background picture.
ro: Opacitatea cu care se va afișa imaginea de fundal.

en: Primary Color
ro: Culoare primară

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
ro: Culoarea din stânga sau de sus când se desenează degradeuri, nu este folosită la culori solide.

en: Secondary Color
ro: Culoare secundară

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
ro: Culoarea din dreapta sau de jos când se desenează degradeuri, nu este folosită la culori solide.

en: Color Shading Type
ro: Tip umbrire culoare

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
ro: Cum să fie umbrită culoarea de fundal. Valorile posibile sunt „horizontal-gradient”, „vertical-gradient” și „solid”.

en: File Icon Theme
ro: Temă pictograme fișiere

en: Theme used for displaying file icons.
ro: Temă utilizată pentru a afișa pictogramele fișierelor.

en: Enable Accessibility
ro: Activare accesibilitate

en: Whether Applications should have accessibility support.
ro: Specifică dacă aplicațiile ar trebui să sprijine accesibilitatea.

en: Enable Animations
ro: Activare animații

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
ro: Specifică dacă animațiile ar trebui afișate. Atenție: aceasta este o cheie globală ce schimbă comportamentul gestionarului de ferestre, panoului etc.

en: Menus Have Tearoff
ro: Meniurile pot fi desprinse

en: Whether menus should have a tearoff.
ro: Specifică dacă meniurile pot fi desprinse.

en: Toolbar Style
ro: Stil bară de unelte

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
ro: Stilul barei cu unelte. Valorile posibile sunt „both”, „both_horiz”, „icons” și „text”.

en: Menus Have Icons
ro: Meniurile au pictograme

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
ro: Specifică dacă meniurile pot afișa o pictogramă lângă o intrare din meniu.

en: Buttons Have Icons
ro: Butoanele au pictograme

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
ro: Specifică dacă butoanele pot afișa o pictogramă în plus față de textul butonului.

en: Menubar Detachable
ro: Bară de meniu detașabilă

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
ro: Specifică dacă utilizatorul poate desprinde și muta barele de meniuri.

en: Toolbar Detachable
ro: Bară de unelte detașabilă

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
ro: Specifică dacă utilizatorul poate desprinde și muta barele cu unelte.

en: Toolbar Icon Size
ro: Dimensiune pictograme bară de unelte

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
ro: Dimensiunea pictogramelor în barele de unelte, fie „small-toolbar”, ori „large-toolbar”.

en: Cursor Blink
ro: Clipire cursor

en: Whether the cursor should blink.
ro: Specifică dacă ar trebui să clipească cursorul.

en: Cursor Blink Time
ro: Timp clipire cursor

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
ro: Durata în milisecunde a ciclului de clipire al cursorului.

en: Icon Theme
ro: Temă pictograme

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
ro: Temă pictograme de utilizat pentru panou, Caja etc.

en: Gtk+ Theme
ro: Temă Gtk+

en: Basename of the default theme used by gtk+.
ro: Nume de bază al temei implicite utilizate de gtk+.

en: List of symbolic names and color equivalents
ro: Listă de nume simbolice și culorile echivalente

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
ro: O listă de valori „name:color” separate de caracterul „\n” cum este definită de configurarea „gtk-color-scheme”

en: Default font
ro: Font implicit

en: Name of the default font used by gtk+.
ro: Numele fontului implicit utilizat de gtk+.

en: GTK IM Preedit Style
ro: Stil metodă de intrareGTK înainte de editare

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
ro: Numele stilului metodei de intrare GTK+ înainte de editare folosit de gtk+.

en: GTK IM Status Style
ro: Stil stare metodă de intrare GTK

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
ro: Numele stilului stare metodă de intrare GTK+ folosit de gtk+.

en: GTK IM Module
ro: Modul metodă de intrare GTK

en: Name of the input method module used by GTK+.
ro: Numele modulului metodei de intrare utilizat de GTK+.

en: Use GTK3 header bar
ro: Folosește bara antet GTK3

en: Use GTK3 overlay scrolling
ro: Folosește derulare detașată GTK3

en: Whether built-in GTK+ scrolled windows will use overlay scrolling. Overlay scrolling hides and reduces the size of the scrollbar until it gets focus.
ro: Dacă ferestrele integrate GTK+ care pot fi derulate vor folosi derularea detașată. Derularea detașată ascunde și reduce dimensiunea barei de derulare până ce bara de derulare este focalizată.

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
ro: Activează animațiile pentru tot setul de unelte Gtk

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
ro: Dacă să fie activate animațiile pentru tot setul de unelte.

en: Document font
ro: Font document

en: Name of the default font used for reading documents.
ro: Numele fontului implicit utilizat pentru citirea documentelor.

en: Monospace font
ro: Font monospațiat

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
ro: Numele unui font monospațiat (cu caractere de lățime fixă) pentru utilizarea în aplicații precum terminalele.

en: Use Custom Font
ro: Utilizează font personalizat

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
ro: Specifică dacă să fie utilizat un font personalizat în aplicațiile gtk+.

en: Status Bar on Right
ro: Bară de stare pe dreapta

en: Whether to display a status bar meter on the right.
ro: Specifică dacă să fie afișat un contor bară de stare pe dreapta.

en: Module for GtkFileChooser
ro: Modul pentru GtkFileChooser

en: Menubar accelerator
ro: Accelerator bară de meniu

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
ro: Combinație de taste pentru accesarea barelor de meniu.

en: Show the 'Input Methods' menu
ro: Arată meniul „Metode de intrare”

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
ro: Specifică dacă meniurile contextuale ale intrărilor și ale vizualizărilor de text ar trebui să ofere opțiunea de schimbare a metodei de intrare.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
ro: Arată meniul „Inserare control Unicode”

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
ro: Specifică dacă meniurile contextuale ale intrărilor și ale vizualizărilor de text conțin opțiunea de inserare de caractere de control.

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
ro: Aranjament bară de titlu pentru ferestrele GTK3 decorate de client

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
ro: Arată doar mnemonice când tasta Alt este apăsată

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the Alt key.
ro: Dacă mnemonicele să fie afișate și ascunse automant când utilizatorul apasă tasta Alt.

en: Disable command line
ro: Dezactivare linie de comandă

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
ro: Previne accesarea terminalului sau lansarea în execuție a unei comenzi de către utilizator. De exemplu, se interzice astfel accesul prin panou la dialogul „Pornire aplicații”.

en: Disable saving files to disk
ro: Dezactivare salvare fișiere pe disc

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
ro: Împiedică utilizatorul să salveze fișiere pe disc. De exemplu, aceasta va dezactiva accesul la dialogurile „Salvează ca” al tuturor aplicațiilor.

en: Disable printing
ro: Dezactivare tipărire

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
ro: Împiedică utilizatorul să tipărească. De exemplu, aceasta va dezactiva accesul către toate dialogurile „Tipărește” al aplicațiilor.

en: Disable print setup
ro: Dezactivare configurare tipărire

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
ro: Împiedică utilizatorul să modifice configurările de tipărire. De exemplu, aceasta va dezactiva accesul la dialogurile „Configurare tipărire” al tuturor aplicațiilor.

en: Disable user switching
ro: Dezactivare schimbare utilizator

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
ro: Împiedică utilizatorul să treacă pe un alt cont cât timp sesiunea este activă.

en: Disable lock screen
ro: Dezactivare blocare ecran

en: Prevent the user from locking the screen.
ro: Împiedică utilizatorul să blocheze ecranul.

en: Disable URL and MIME type handlers
ro: Dezactivează gestionarii pentru URL și tip MIME

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
ro: Împiedică rularea oricărei aplicații de gestionare URL și tip MIME.

en: Disable theme settings
ro: Dezactivează configurări temă

en: Prevent the user from changing theme settings.
ro: Împiedică utilizatorul să modifice configurările temei.

en: Disable log out
ro: Dezactivare deconectare

en: Prevent the user from logging out.
ro: Împiedică utilizatorul să se deconecteze

en: Default mixer device
ro: Dispozitiv mixer implicit

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
ro: Dispozitiv mixer implicit de utilizat pentru asocierea tastelor multimedia.

en: Default mixer tracks
ro: Piste implicite mixer

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
ro: Piste mixer implicite de utilizat pentru asocierea tastelor multimedia.

en: Enable ESD
ro: Activare ESD

en: Enable sound server startup.
ro: Activează pornirea servitorului de sunet.

en: Sounds for events
ro: Sunete pentru evenimente

en: Whether to play sounds on user events.
ro: Specifică dacă se redau sunete pentru evenimentele utilizator.

en: Sound theme name
ro: Nume temă de sunete

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
ro: Temă XDG de sunete utilizată pentru sunete evenimente.

en: Input feedback sounds
ro: Sunete de reacție la intrare

en: Whether to play sounds on input events.
ro: Specifică dacă să fie redate sunete de reacție la introducere.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
ro: Vârsta maximă în zile a miniaturilor în cache. Definiți ca -1 pentru a dezactiva curățarea.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
ro: Dimensiunea maximă în megaocteți a miniaturilor în cache. Definiți ca -1 pentru a dezactiva curățarea.

en: Disable all external thumbnailers
ro: Dezactivează toți creatorii de miniaturi externi

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
ro: Definiți această valoare ca „true” pentru a dezactiva toate programele externe creatorare de miniaturi, independent dacă ele sunt activate sau dezactivate.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
ro: Listă de tipuri „mime” pentru care programele externe de creare miniaturi vor fi dezactivate

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
ro: Miniaturi nu vor fi create pentru fișiere ale căror tip „mime” este conținut în listă.

en: Type time
ro: Durată scriere

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
ro: Număr de minute pentru timpul de lucru înaintea activării pauzei.

en: Break time
ro: Durată pauză

en: Number of minutes that the typing break should last.
ro: Număr de minute pentru durata unei pauze de tastare.

en: Allow postponing of breaks
ro: Permite amânarea pauzelor

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
ro: Specifică dacă ecranul pauzei de tastare permite amânarea acesteia.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
ro: Specifică dacă blocarea tastaturii este activată sau nu

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
ro: Specifică dacă blocarea tastaturii este activată sau nu.

en: MATE Color Selection
ro: Selecție culoare MATE

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Close
ro: În_chide

en: Color selection dialog
ro: Dialog de selectare a culorii

en: Choose colors from the palette or the screen
ro: Alegeți culori din paleta de pe ecran
