mate-desktop 1.25.0 - en to sc translation catalogue (99 entries)

en: About MATE
sc: Informatziones pitzu de MATE

en: Learn more about MATE
sc: Ischire de prus a pitzu de MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
sc: MATE dotat sos impitadores Linux de un'iscriania intuitiva e galana chi usat sas figuras traditzionales.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
sc: MATE incruit sa prus parte de su chi si bidet in sos computers, su manigiadore de files,  su bisuradore de documentos, su bisuradore de immàgines, sos menus, e tantas àteras aplicatziones.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
sc: MATE est unu ambiente de iscriania pro sos sistemas operativos de sa casta Unix, lìberu, firmu, bonu a inghitzare, bonu a usare.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
sc: MATE est su pissighimentu de GNOME 2. Gente a chentinas at contibuidu a su còdighe de GNOME dae cando est comintzadu in su 1997; Galu de prus ant contribuidu in àteras maneras de importu, comente tradutziones, documentatzione e controllu de calidade.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
sc: GNOME 2 fiat s'iscriania de Linux prus nòtida ma no est prus a disposta... MATE est inoghe pro bos donare sa matessi iscriania!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
sc: Su nùmene “MATE” benit dae yerba maté, un'ispètzie de olòstiu de su Sud America subtropicale. Sas fògias cuntenent cafeina, si nde preparant decotos e una bienda giuilada mate.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
sc: Disconnotu

en: Help
sc: Agiudu

en: Error reading file '%s': %s
sc: Faddina in su lèghere su file '%s': %s

en: Error rewinding file '%s': %s
sc: Faddina in su torrare a carrigare su file '%s': %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
sc: Sena nùmene

en: File '%s' is not a regular file or directory.
sc: Su file '%s' no est unu file regulare o una directory.

en: Cannot find file '%s'
sc: Non si podet agatare su file '%s'

en: No filename to save to
sc: Perunu nùmene de file pro allogare

en: Starting %s
sc: Incarreramentu de %s

en: No URL to launch
sc: Perunu URL de incarrerare

en: Not a launchable item
sc: No est un'ogetu de incarrerare

en: No command (Exec) to launch
sc: Perunu cumandu (Exec) de incarrerare

en: Bad command (Exec) to launch
sc: Cumandu de incarrerare (Exec) non bàlidu

en: Unknown encoding of: %s
sc: Codìfica de %s disconnota

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
sc: Non si podet agatare unu terminale, usende xterm, fintzas si diat pòdere non traballare bene

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
sc: Non si podent otènnere sas resursas de s'ischermu (sos CRTCs, sas essidas, sos modos)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
sc: Faddina X sena manigiada in s'ìnteri chi si fiat aende su tretu de sas mannàrias de s'ischermu

en: could not get the range of screen sizes
sc: Non si podet otènnere su tretu de sas mànnarias de s'ischermu

en: RANDR extension is not present
sc: S'estensione RANDR non b'est

en: could not get information about output %d
sc: Non si podet àere peruna informatzione a piztu de s'essida %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sc: sa positzione/mannària pregontada pro su CRTC %d est foras de sa làcana permissa: positzione=(%d, %d), mannària=(%d, %d), màssimu=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
sc: Non si podet seberare sa configuratzione pro su CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
sc: Non si podent otènnere informatziones a pitzu de su CRTC %d

en: Laptop
sc: Portàtile

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
sc: Peruna de sas configuratziones allogadas de su bisore currespundet a sa configuratzione ativa

en: CRTC %d cannot drive output %s
sc: CRTC %d non podet ghiare s'essida %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
sc: s'essida %s non poderat su modu a %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
sc: CRTC %d non poderat su rodeu=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
sc: s'essida %s non tenet sos pròpios paràmetros de s'àtera essida clonada:
    modu esistente = %d, modu nou = %d
    coordinadas esistentes = (%d, %d), coordinadas noas = (%d, %d)
    rodeu esistente = %s, rodeu nou = %s

en: cannot clone to output %s
sc: No si podet clonare a s'essida %s

en: Trying modes for CRTC %d
sc: Proende sos modos pro su CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
sc: CRTC %d: proende su modu a %dx%d@%dHz cun s'essida a %dx%d@%dHz (cola %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
sc: non si podent acrobare sos CRTCs a sas essidas:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
sc: perunu de sos modos seberados fiat compatìbile cun sos modos possìbiles:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sc: sa mannària virtuale rechèdida non torrat cun sas mannàrias a disposta: rechèdida=(%d, %d), mìnima=(%d, %d), màssima=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
sc: Ischermos Clonados

en: minimum interval in milliseconds
sc: tretu mìnimu in millisecundos

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
sc: Non des cara a sas carcadas mùltiplas de su_pròpia_tecla intro @delay millisecundos.

en: Pixels per seconds
sc: Pixels a su secundu

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
sc: Cantos pixels a su secundu pro mòere a sa lestresa màssima.

en: How long to accelerate in milliseconds
sc: Cantu bi cheret pro illestrigare in millisecundos

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
sc: Cantos millisecundos pro andare dae 0 a sa lestresa màssima.

en: Initial delay in milliseconds
sc: Primu istentu in millisecundos

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
sc: Cantos millisecundos arreare in antis chi sas craes de sa mòida de su sòrighe comintzent a traballare.

en: Minimum interval in milliseconds
sc: Tretu mìnimu in millisecundos

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
sc: Non cunsideres sas teclas che carcadas a mancu chi siant mantesas pro @delay millisecundos.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
sc: Imbàlida si duas teclas sunt carcadas a pare in s'ora.

en: Beep when a modifier is pressed.
sc: Tzìrria si una tecla de modìfica est carcada.

en: Startup Assistive Technology Applications
sc: Incarreramentu Aplicatziones Tecnologia Assistiva

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
sc: Elencu de sas aplicatziones de tecnologia assistiva de abiare comente s'imbucat in s'iscriania MATE.

en: Preferred Mobility assistive technology application
sc: Aplicatzione preferida de tecnologia assistiva pro disabilades motòrias

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
sc: Aplicatzione preferida de tecnologia assistiva pro disabilades motòrias de impitare pro s'imbucada, sos menus o sa lìnia de cumandu.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
sc: Abiu de s'aplicatzione preferida de tecnologia assistiva pro disabilades motòrias

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
sc: MATE at a abiare s'aplicatzione de tecnologia assistiva pro disabilades motòrias in s'imbucada.

en: Preferred Visual assistive technology application
sc: Aplicatzione preferida de tecnologia assistiva pro disabilades bisivas

en: Start preferred Visual assistive technology application
sc: Abiu de s'aplicatzione preferida de tecnologia assistiva pro disabilades bisivas

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
sc: MATE at a abiare s'aplicatzione preferida de tecnologia assistiva pro disabilades bisivas in s'imbucada.

en: Default browser
sc: Navigadore Internet de règula

en: Default browser for all URLs.
sc: Navigadore Internet de règula pro totus sos URL

en: Browser needs terminal
sc: Su navigadore rechedet unu terminale

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
sc: Signalat si su navigadore predefinidu rechedet unu terminale pro traballare

en: Browser understands remote
sc: Su navigadore manigiat files remotos

en: Whether the default browser understands netscape remote.
sc: Signalat si su navigadore predefinidu manigiat su sèberu "remote" de Netscape

en: Default calendar
sc: Calendàriu predefinidu

en: Default calendar application
sc: Aplicatzione calendàriu predefinida

en: Calendar needs terminal
sc: Su calendàriu rechedet unu terminale

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
sc: Signalt si s'aplicatzione calendàriu predefinida rechedet unu terminale pro traballare

en: Default tasks
sc: Atividades predefinidas

en: Default tasks application
sc: Aplicatzione de sas atividades predefinidas

en: Tasks needs terminal
sc: Sas atividades rechedent unu terminale

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
sc: Signalat si s'aplicatzione de sas atividades predefinidas rechedet unu terminale pro traballare

en: Terminal application
sc: Aplicatzione terminale

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
sc: Programma de terminale de usare cando sa aplicatziones de incarrerare nde rechedent unu.

en: Exec Arguments
sc: Argumentos Exec

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
sc: Argumentu impreadu pro cumprire programmas in su terminale definidu dae sa crae 'exec'

en: Draw Desktop Background
sc: Trassa s'Isfundu de s'Iscriania

en: Have MATE draw the desktop background.
sc: Avergua si MATE at trassadu s'isfundu de s'iscriania

en: Picture Options
sc: Sèberos Imàgines

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
sc: Averguat comente s'immàgine seberada in wallpaper_filename benit sestada. Sestos bonos sunt "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".

en: Picture Filename
sc: File Imàgine

en: File to use for the background image.
sc: File de usare comente immàgine de isfundu.

en: Picture Opacity
sc: Incheladura Imàgine

en: Opacity with which to draw the background picture.
sc: Incheladura cun sa cale pintare s'imàgine de isfundu.

en: Primary Color
sc: Colore Primàriu

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
sc: Colore in Artu o a Manca cando si pintat cun unu gradiente o a unu colore.

en: Secondary Color
sc: Colore Secundàriu

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
sc: Colore in Bassu o a Destra cando si pintat cun unu gradiente, non si usat pro unu colore ebbia

en: Color Shading Type
sc: Calidade de Isfumadura de Colore

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
sc: Comente isfumare su colore de isfundu. Balores bonos sunt "horizontal-gradient", "vertical-gradient" e "solid".

en: File Icon Theme
sc: Tema Iconas de Files

en: Theme used for displaying file icons.
sc: Tema impreadu pro figurare sas iconas de sos files
