mate-desktop 1.25.0 - en to sr translation catalogue (299 entries)

en: About MATE
sr: О Мејту

en: Learn more about MATE
sr: Сазнајте више о Мејту

en: MATE Desktop Environment
sr: Мејт окружење радне површи

en: Copyright © 1997-2011 GNOME developers
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sr: Ауторска права © 1997-2011 Програмери Гнома
    Ауторска права © 2011 Перберос
    Ауторска права © 2012-2021 Програмери Мејта

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
sr: Мејт обезбеђује докучиву и привлачну радну површ за кориснике Линукса користећи традиционалне метафоре.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
sr: Мејт садржи много тога што видите на вашем рачунару, укључујући управника датотека, прегледача докумената, прегледника слика, изборнике, и многе програме.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
sr: Мејт је слободно, употребљиво, стабилно окружење радне површи за Уникслолику породицу оперативних система.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
sr: Мејт је наставак Гнома 2. Хиљаде људи је доприносило Гномовом коду још од када је започет 1997.; а много више их је доприносило на друге важне начине, укључујући превођење, документацију, и осигуравање квалитета.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
sr: Гном 2 је била најпопуларнија радна површ Линукса али сада више није доступна... Мејт је ту да вам обезбеди ту исту радну површ!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
sr: Назив „MATE“ (Мејт) долази од „yerba maté“, врсте зеленике пореклом из суптропске Јужне Америке. Њено лишће садржи кафеин и користи се за справљање инфузија и напитка званог мејт.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
sr: Непознато

en: Use alpha
sr: Користи провидност

en: Whether or not to give the color an alpha value
sr: Да ли ће боји бити дата вредност провидности

en: Title
sr: Наслов

en: The title of the color selection dialog
sr: Наслов прозорчета за избор боје

en: Pick a Color
sr: Изаберите боју

en: Current Color
sr: Тренутна боја

en: The selected color
sr: Изабрана боја

en: Current Alpha
sr: Тренутна провидност

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
sr: Тренутна вредност провидности (0 — потпуно провидно, 65535 — потпуно непровидно)

en: Received invalid color data
sr: Примио сам неисправне податке боје

en: Has Opacity Control
sr: Садржи управљање провидношћу

en: Whether the color selector should allow setting opacity
sr: Да ли изборник боје дозвољава постављање провидности

en: Has palette
sr: Садржи палету

en: Whether a palette should be used
sr: Да ли треба користити палету

en: The current color
sr: Тренутна боја

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
sr: Тренутна вредност провидности (0 — потпуно провидно, 65535 — потпуно непровидно)

en: HEX String
sr: ХЕКс ниска

en: The hexadecimal string of current color
sr: Хексадецимална ниска тренутне боје

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
sr: Изаберите боју коју желите из спољног прстена. Изаберите осветљеност или затамњеност те боје помоћу унутрашњег прстена.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
sr: Притисните на капаљку, а затим притисните на боју било где на вашем екрану да је изаберете.

en: _Hue:
sr: _Нијанса:

en: Position on the color wheel.
sr: Положај на точку боја.

en: _Saturation:
sr: _Засићеност:

en: "Deepness" of the color.
sr: „Дубина“ боје.

en: _Value:
sr: _Вредност:

en: Brightness of the color.
sr: Осветљеност боје.

en: _Red:
sr: _Црвена:

en: Amount of red light in the color.
sr: Количина црвене светлости у боји.

en: _Green:
sr: _Зелена:

en: Amount of green light in the color.
sr: Количина зелене светлости у боји.

en: _Blue:
sr: _Плава:

en: Amount of blue light in the color.
sr: Количина плаве светлости у боји.

en: Op_acity:
sr: _Провидност:

en: Transparency of the color.
sr: Провидност боје.

en: Color _name:
sr: _Назив боје:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
sr: Овде можете унети хексадецималну вредност боје у ХТМЛ стилу, или једноставно енглески назив боје као што је „orange“.

en: _Palette:
sr: _Палета:

en: Color Wheel
sr: Точак боја

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
sr: Претходно изабрана боја, ради поређења са бојом коју сада бирате. Ову боју можете одвући на ставку палете, или изабрати ову боју као текућу одвлачећи је на преглед тренутно изабране боје.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
sr: Боја коју сте изабрали. Можете одвући ову боју на ставку палете како би је сачували за накнадну употребу.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
sr: Већ изабрана боја, за поређење са бојом коју сте сада изабрали.

en: The color you've chosen.
sr: Изабрана боја.

en: _Save color here
sr: Овде _сачувај боју

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
sr: Притисните ову ставку палете да је изаберете као текућу боју. Да измените ову ставку, довуците овде боју или кликните десним тастером миша и изаберите „Овде сачувај боју“.

en: Color Selection
sr: Избор боје

en: The color selection embedded in the dialog.
sr: Одабир боје угњежден у прозорчету.

en: OK Button
sr: Дугме „У реду“

en: The OK button of the dialog.
sr: Дугме потврђивања на прозорчету.

en: Cancel Button
sr: Дугме „Откажи“

en: The cancel button of the dialog.
sr: Дугме отказивања на дијалогу.

en: Help Button
sr: Дугме „Помоћ“

en: The help button of the dialog.
sr: Дугме помоћи на прозорчету.

en: _Cancel
sr: _Откажи

en: _OK
sr: У _реду

en: Help
sr: Прикажите помоћ

en: Error reading file '%s': %s
sr: Грешка читања датотеке „%s“: %s

en: Error rewinding file '%s': %s
sr: Грешка премотавања датотеке „%s“: %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
sr: Без назива

en: File '%s' is not a regular file or directory.
sr: Датотека „%s“ није обична датотека или директоријум.

en: Cannot find file '%s'
sr: Не могу да нађем датотеку „%s“

en: No filename to save to
sr: Нема назива датотеке за чување

en: Starting %s
sr: Покрећем „%s“

en: No URL to launch
sr: Нема адресе за покретање

en: Not a launchable item
sr: Није ставка за покретање

en: No command (Exec) to launch
sr: Нема наредбе (Exec) за покретање

en: Bad command (Exec) to launch
sr: Лоша наредба (Exec) за покретање

en: Unknown encoding of: %s
sr: Непознато кодирање за: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
sr: Не могу да нађем терминал, користим икстерм, чак и уколико не ради

en: Unspecified
sr: Неодређени

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
sr: не могу да добавим изворишта екрана (ЦРТЦ-и, излази, режими)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
sr: непозната грешка Икса приликом добављања опсега величина екрана

en: could not get the range of screen sizes
sr: не могу да добавим опсег величина екрана

en: RANDR extension is not present
sr: РАНДР проширење није присутно

en: could not get information about output %d
sr: не могу да добавим податке о излазу „%d“

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sr: захтеван положај/величина за ЦРТЦ %d је ван дозвољеног ограничења: положај=(%d, %d), величина=(%d, %d), највеће=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
sr: не могу да поставим подешавања за ЦРТЦ %d

en: could not get information about CRTC %d
sr: не могу да добавим податке о ЦРТЦ-у %d

en: Laptop
sr: Преносни рачунар

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
sr: ни једно од сачуваних подешавања екрана се не поклапа са текућим подешавањем

en: CRTC %d cannot drive output %s
sr: ЦРТЦ „%d“ не може да добије излаз „%s“

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
sr: излаз „%s“ не подржава режим %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
sr: ЦРТЦ „%d“ не подржава окретање=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
sr: излаз „%s“ нема исте параметре као други пресликани уређај:
    постојећи режим = %d, нови режим = %d
    постојеће координате = (%d, %d), нове координате = (%d, %d)
    постојећа окренутост = %s, нова окренутост = %s

en: cannot clone to output %s
sr: не могу да пресликам на излаз „%s“

en: Trying modes for CRTC %d
sr: Испробавам режиме за ЦРТЦ „%d“

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
sr: ЦРТЦ „%d“: испробавам режим %dx%d@%dHz са излазом на %dx%d@%dHz (%d. покушај)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
sr: не могу да придружим ЦРТЦ-е излазима:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
sr: ни један од изабраних режима није сагласан са могућим режимима:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sr: захтевана виртуелна величина је ван доступне: захтевана=(%d, %d), најмања=(%d, %d), највећа=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
sr: Пресликај екране

en: minimum interval in milliseconds
sr: најмањи период у милисекундама

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
sr: Занемариће више притисака _истог_ тастера за @delay милисекунде.

en: Pixels per seconds
sr: Тачкица по секунди

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
sr: Колико ће тачкица у секунди да прелази при највећој брзини.

en: How long to accelerate in milliseconds
sr: Колико дуго да убрзава у милисекундама

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
sr: Колико је милисекунди потребно да би од нуле стигао до највеће брзине.

en: Initial delay in milliseconds
sr: Почетни застој у милисекундама

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
sr: Колико милисекунди треба да прође пре него што тастери за померање миша почну да раде.

en: Minimum interval in milliseconds
sr: Најмањи период у милисекундама

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
sr: Неће прихватити тастер као притиснутим осим ако није држан барем @delay милисекунди.

en: Latch modifiers when pressed twice in a row until the same modifier is pressed again.
sr: Закачиње измењиваче када се притисну два пута у низу све док се исти измењивач поново не притисне.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
sr: Искључује ако су два тастера притиснута истовремено.

en: Beep when a modifier is pressed.
sr: Пишти када је притиснут измењивач.

en: Beep when a key is pressed while CapsLock is active.
sr: Пишти када се притисне тастер док су закључана велика слова.

en: Beep count when enabling a modifier
sr: Број пиштања приликом укључивања измењивача

en: Number of beeps to emit when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
sr: Број пиштања која ће се чути приликом укључивања измењивача док су укључени тастери окидача. Ради само са позадинцем „internal“.

en: Delay between beeps when enabling a modifier
sr: Застој између пиштања приликом укључивања измењивача

en: Delay in milliseconds between two beeps when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
sr: Застој у милисекундама између пиштања приликом укључивања измењивача док су укључени тастери окидача. Ради само са позадинцем „internal“.

en: Beep count when disabling a modifier
sr: Број пиштања приликом искључивања измењивача

en: Number of beeps to emit when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
sr: Број пиштања која ће се чути приликом искључивања измењивача док су укључени тастери окидача. Ради само са позадинцем „internal“.

en: Delay between beeps when disabling a modifier
sr: Застој између пиштања приликом искључивања измењивача

en: Delay in milliseconds between two beeps when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
sr: Застој у милисекундама између пиштања приликом искључивања измењивача док су укључени тастери окидача. Ради само са позадинцем „internal“.

en: Implementation to use when togglekeys are enabled
sr: Примена која ће се користити када су укључени тастери окидача

en: Selects the backend to use to provide the togglekeys feature. Valid values include 'xkb' (the stock X implementation) and 'internal' (a MATE-specific and more configurable implementation).
sr: Бира позадинца за коришћење који ће обезбедити функцију тастера окидача. У исправне вредности спадају „xkb“ (примена X спремника) и „internal“ (Мејту специфичнија и боље подесива примена).

en: Startup Assistive Technology Applications
sr: Подршка технологијама за испомоћ

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
sr: Списак програма технологија испомоћи за покретање приликом пријављивања на Мејтову радну површ.

en: Preferred Mobility assistive technology application
sr: Омиљени програм покретљивости технологија испомоћи

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
sr: Омиљени програм покретљивости технологија испомоћи који ће бити коришћени за пријављивање, изборник или линију наредби.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
sr: Покреће омиљени програм покретљивости технологија испомоћи

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
sr: Мејта да покрене омиљени програм покретљивости технологија испомоћи за време пријављивања.

en: Preferred Visual assistive technology application
sr: Омиљени програм визуелне технологије испомоћи

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
sr: Жељени програм визуелне технологије испомоћи који ће бити коришћен за пријављивање, изборник или линију наредби.

en: Start preferred Visual assistive technology application
sr: Покреће жељени програм визуелне технологије испомоћи

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
sr: Мејт да покрене жељени програм визуелне технологије испомоћи за време пријављивања.

en: Default browser
sr: Основни прегледник

en: Default browser for all URLs.
sr: Основни прегледник за све адресе.

en: Browser needs terminal
sr: Прегледник захтева терминал

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
sr: Да ли је основном прегледнику потребан терминал за извршавање.

en: Browser understands remote
sr: Прегледник разуме удаљене

en: Whether the default browser understands netscape remote.
sr: Да ли основни прегледник разуме удаљеног нетскејпа.

en: Calculator application
sr: Програм дигитрона

en: Calculator program to use when starting applications that require one.
sr: Програм дигитрона који ће бити коришћен приликом покретања програма којима је потребан.

en: Instant Messaging application
sr: Програм брзих порука

en: Instant Messaging program to use when starting applications that require one.
sr: Програм брзих порука који ће бити коришћен приликом покретања програма којима је потребан.

en: Default calendar
sr: Основни календар

en: Default calendar application
sr: Основни програм календара

en: Calendar needs terminal
sr: Календар захтева терминал

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
sr: Да ли је основном програму календара потребан терминал за извршавање.

en: Default tasks
sr: Основна задужења

en: Default tasks application
sr: Основни програм задужења

en: Tasks needs terminal
sr: Задужења захтевају терминал

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
sr: Да ли је основном програму задужења неопходан терминал за извршавање.

en: Terminal application
sr: Програм терминала

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
sr: Програм терминала који ће бити коришћен приликом покретања програма којима је потребан терминал.

en: Exec Arguments
sr: Аргументи извршења

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
sr: Аргумент који се користи за извршавање програма у терминалу одређен кључем „exec“.

en: Draw Desktop Background
sr: Исцртава позадину радне површи

en: Have MATE draw the desktop background.
sr: Да ли Мејт исцртава позадину радне површи.

en: Show Desktop Icons
sr: Прикажи иконице радне површи

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
sr: Да ли Мејтов управник датотека (Цаја) исцртава иконице радне површи.

en: Fade the background on change
sr: Ишчезава позадину приликом измене

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
sr: Уколико је изабрано, Мејт ће изменити позадину радне површи уз дејство ишчезавања.

en: Picture Options
sr: Опције слике

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
sr: Одређује како се исцртава слика постављена помоћу „wallpaper_filename“ (назив датотеке тапета). Могуће вредности су „wallpaper“ (позадина), „centered“ (усредиштено), „scaled“ (преко целог екрана), „stretched“ (развучено), „zoom“ (увећано) и „spanned“ (растегнуто).

en: Picture Filename
sr: Датотека слике

en: File to use for the background image.
sr: Датотека која ће се користити за слику позадине.

en: Picture Opacity
sr: Непровидност слике

en: Opacity with which to draw the background picture.
sr: Непровидност којом ће бити исцртана слика позадине.

en: Primary Color
sr: Основна боја

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
sr: Боја на врху или левој страни при исцртавању претапања боја, или боја једнобојне позадине.

en: Secondary Color
sr: Додатна боја

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
sr: Боја на дну или десној страни при исцртавању претапања боја; не користи се за једнобојну позадину.

en: Color Shading Type
sr: Врста претапања боја

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
sr: Како ће се претапати боје позадине. Могуће вредности су „horizontal-gradient“ (водорави-прелив), „vertical-gradient“ (усправни-прелив) и „solid“ (једнобојно).

en: File Icon Theme
sr: Тема иконице датотеке

en: Theme used for displaying file icons.
sr: Тема коришћена за приказивање иконица датотека.

en: Enable Accessibility
sr: Укључује приступачност

en: Whether Applications should have accessibility support.
sr: Да ли програми треба да имају подршку приступачности.

en: Enable Animations
sr: Укључује анимације

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
sr: Да ли ће бити приказиване анимације. Напомена: ово је општи кључ, и измениће понашање управника прозора, панела, итд.

en: Menus Have Tearoff
sr: Изборници се могу откинути

en: Whether menus should have a tearoff.
sr: Да ли ће бити могуће откинути изборнике.

en: Toolbar Style
sr: Изглед траке алата

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
sr: Изглед траке алата. Допуштене вредности су „both“ (текст и иконице), „both-horiz“ (текст поред иконица), „icons“ (иконице), и „text“ (текст).

en: Menus Have Icons
sr: Изборници садрже иконице

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
sr: Да ли изборници могу да прикажу иконицу поред уноса изборника.

en: Buttons Have Icons
sr: Дугмад садржи иконице

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
sr: Да ли дугмићи могу да приказују иконицу као додатак тексту дугмета.

en: Menubar Detachable
sr: Трака изборника је одвојива

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
sr: Да ли корисник може да одвоји траке изборника и да их помера наоколо.

en: Toolbar Detachable
sr: Трака алата је одвојива

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
sr: Да ли корисник може да одвоји траке алата и да их помера наоколо.

en: Toolbar Icon Size
sr: Величина иконица траке алата

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
sr: Величина иконица на траци алата, или „small-toolbar“ (мала трака алата) или „large-toolbar“ (велика трака алата).

en: Cursor Blink
sr: Треперење курсора

en: Whether the cursor should blink.
sr: Да ли курсор треба да трепери.

en: Cursor Blink Time
sr: Време трептаја курсора

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
sr: Време између два трептаја курсора, у милисекундама.

en: Icon Theme
sr: Тема иконица

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
sr: Тема иконице која ће се користити за панел, Цају итд.

en: Gtk+ Theme
sr: Гтк+ тема

en: Basename of the default theme used by gtk+.
sr: Основни назив основне теме коју користи гтк+.

en: List of symbolic names and color equivalents
sr: Списак симболичких назива и еквивалената боје

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
sr: Списак „name:color“ (назив:боја) раздвојен са „\n“ као што је одређено подешавањем „gtk-color-scheme“ (гтк-шема-боје)

en: Default font
sr: Основни словолик

en: Name of the default font used by gtk+.
sr: Назив основног словолика којег користи гтк+.

en: GTK IM Preedit Style
sr: Стил предприпреме ГТК начина уноса

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
sr: Назив стила предприпреме ГТК+ начина уноса који користи гтк+.

en: GTK IM Status Style
sr: Стил стања ГТК начина уноса

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
sr: Назив стила стања ГТК+ начина уноса који користи гтк+.

en: GTK IM Module
sr: Модул ГТК начина уноса

en: Name of the input method module used by GTK+.
sr: Назив модула начина уноса који користи ГКТ+.

en: Use GTK3 header bar
sr: Користи траку Гтк3 заглавља

en: Whether builtin GTK+ dialogs such as the file chooser, the color chooser or the font chooser will use a header bar at the top to show action widgets, or an action area at the bottom. This setting does not affect custom dialogs using GtkDialog directly, or message dialogs.
sr: Да ли ће уграђени Гтк+ прозорчићи као што је бирач датотека, бирач боје или бирач словног лика користити траку заглавља на врху да прикажу елементе за радње, или област за радње на дну. Ово подешавање не утиче на произвољне прозорчиће који непосредно користе Гтк прозорче, или прозорчиће порука.

en: Use GTK3 overlay scrolling
sr: Користи преклапајуће Гтк3 клизање

en: Whether built-in GTK+ scrolled windows will use overlay scrolling. Overlay scrolling hides and reduces the size of the scrollbar until it gets focus.
sr: Да ли ће уграђени премакнути Гтк+ прозори користити преклапајуће клизање. Преклапајуће клизање скрива и умањује величину траке клизача све док не добије фокус.

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
sr: Укључује свеопште анимације Гтк алата

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
sr: Да ли ће укључити свеопште анимације алата.

en: Document font
sr: Словолик документа

en: Name of the default font used for reading documents.
sr: Назив основног словолика за читање докумената.

en: Monospace font
sr: Словолик утврђене ширине

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
sr: Назив словолика утврђене (сталне) ширине који се користе на местима као што су терминали.

en: Use Custom Font
sr: Употреба произвољног словолика

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
sr: Да ли ће се користити произвољни словолик у гтк+ програмима.

en: Status Bar on Right
sr: Трака стања на десној страни

en: Whether to display a status bar meter on the right.
sr: Да ли ће се приказивати мерач траке стања на десној страни.

en: Module for GtkFileChooser
sr: Модул за Гтк избирача датотека

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
sr: Модул који ће се користити као модел система датотека за елемент Гтк избирача датотека. Могуће вредности су „gio“ и „gtk+“.

en: Menubar accelerator
sr: Пречица траке изборника

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
sr: Пречица са тастатуре за отварање изборника.

en: Show the 'Input Methods' menu
sr: Приказивање изборника начина уноса

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
sr: Да ли приручни изборник уноса и приказа текста треба да нуди мењање начина уноса.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
sr: Приказ изборника контролног знака Уникода

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
sr: Да ли приручни изборник уноса и приказа текста треба да нуди уметање контролних знакова.

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
sr: Распоред траке наслова украшених прозора од стране ГТК3 програма

en: This setting determines which buttons should be put in the titlebar of client-side decorated windows, and whether they should be placed at the left of right. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.
sr: Ово подешавање одређује који дугмићи треба да буду стављени на траку наслова украшених прозора од стране клијента, и да ли треба да буду постављени на леву или десну страну. Видите „https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout“.

en: Use a global menubar for displaying application menus
sr: Користи општу траку изборника за приказивање изборника програма

en: This setting determines where application menu will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.
sr: Ово подешавање одређује где ће бити приказан изборник програма – у прозору или на панелу протоколом „Модел изборника“. Погледајте „https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu“.

en: Use a global menubar for displaying window menubars
sr: Користи општу траку изборника за приказивање трака изборника прозора

en: This setting determines where window menubars will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.
sr: Ово подешавање одређује где ће бити приказане траке изборника прозора – у прозору или на панелу протоколом „Модел изборника“. Погледајте „https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar“.

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
sr: Приказује приступне тастере само када је притиснут тастер Алт

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the Alt key.
sr: Да ли приступни тастери требају бити самостално приказани или скривени када корисник притисне тастер Алт.

en: Window Scaling Factor
sr: Чинилац размере прозора

en: This controls the GTK scale factor that maps from window coordinates to the actual device pixels. On traditional systems this is 1, but on very high density displays (e.g. HiDPI, Retina) this can be a higher value (often 2). Set to 0 to auto-detect.
sr: Овим се контролише ГТК чинилац размере који се пресликава од координата прозора до стварних пиксела уређаја. Код традиционалних система ово је 1, али на екранима велике густине (нпр. HiDPI, Ретина) то може бити већа вредност (често 2). Подесите на 0 за самооткривање.

en: Scaling Factor for QT appllications
sr: Чинилац размере за КуТ програме

en: This setting determines whether MATE controls the scale factor for QT applications. Enable to synchronize with the GTK scale factor when initializing the session, disable to control this value elsewhere. Requires restarting your session.
sr: Ово подешавање одређује да ли Мејт управља чиниоцем размере за КуТ програме. Укључите да синхронизујете са ГТК чиниоцем размере приликом покретања сесије, искључите да управљате овом вредношћу на другом месту. Захтева поновно покретање сесије.

en: Enable the primary paste selection
sr: Укључује примарни избор убацивања

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
sr: Ако је изабрано, гтк+ користи примарни избор убацивања, обично покренут кликом на средње дугме миша.

en: Disable command line
sr: Искључује линију наредби

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
sr: Спречава корисника да приступа терминалу или да издаје наредбу за извршавање. На пример, ово ће искључити приступ прозорчету „Покрени програм“ са панела.

en: Disable saving files to disk
sr: Искључује чување датотека на диск

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
sr: Спречава корисника да чува датотеке на диску. На пример, ово ће искључити приступ прозорчету „Сачувај као“ из сваког програма.

en: Disable printing
sr: Искључује штампање

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
sr: Спречава корисника да штампа. На пример, ово ће искључити приступ прозорчету „Штампај“ из сваког програма.

en: Disable print setup
sr: Искључује подешавање штампе

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
sr: Спречава корисника да мења подешавања штампе. На пример, ово ће искључити приступ прозорчету „Подешавање штампе“ из сваког програма.

en: Disable user switching
sr: Искључује промену корисника

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
sr: Спречава тренутног корисника да се пребаци на други налог док је његова сесија још увек радна.

en: Disable lock screen
sr: Искључује закључавање екрана

en: Prevent the user from locking the screen.
sr: Спречава корисника да закључа екран.

en: Disable URL and MIME type handlers
sr: Искључује руковаоце адресе и миме врсте

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
sr: Спречава покретање програма који прихватају адресе и МИМЕ врсте.

en: Disable theme settings
sr: Искључује подешавања теме

en: Prevent the user from changing theme settings.
sr: Спречава корисника да промени подешавања теме.

en: Disable log out
sr: Искључује одјављивање

en: Prevent the user from logging out.
sr: Спречава корисника да се одјави.

en: Default mixer device
sr: Основни уређај мешача

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
sr: Основни уређај мешача који се користи свезама тастера мултимедија.

en: Default mixer tracks
sr: Основне стазе мешача

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
sr: Основне стазе мешача које се користе свезама тастера мултимедија.

en: Enable ESD
sr: Укључује ЕСД

en: Enable sound server startup.
sr: Укључује покретање сервера звука.

en: Sounds for events
sr: Звуци за догађаје

en: Whether to play sounds on user events.
sr: Да ли ће се пуштати звуци при корисниковим догађајима.

en: Sound theme name
sr: Назив звучне теме

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
sr: ИксДГ звучна тема која се користи за звуке догађаја.

en: Input feedback sounds
sr: Звучно обавештење о уносу

en: Whether to play sounds on input events.
sr: Да ли да пушта звуке за звуке догађаја.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
sr: Највећа старост сличица у остави, у данима. Поставите на -1 да онемогућите уклањање.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
sr: Највећа величина оставе сличица, у мегабајтима. Поставите на -1 да онемогућите уклањање.

en: Disable all external thumbnailers
sr: Искључује све спољне сличичаре

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
sr: Поставите на тачно да искључите све спољне сличичаре, независно од тога да ли су они самостално искључени или укључени.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
sr: Списак миме врста за које ће спољни сличичари бити искључени

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
sr: Сличице неће бити направљене за датотеке чије се миме-врсте налазе на списку.

en: Type time
sr: Време куцања

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
sr: Број минута времена за куцање пре него отпочне одмор.

en: Break time
sr: Време одмора

en: Number of minutes that the typing break should last.
sr: Колико минута треба да траје одмор од куцања.

en: Allow postponing of breaks
sr: Допушта одлагање одмора

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
sr: Да ли одмор од куцања може бити одложен.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
sr: Укључивање закључавања тастатуре

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
sr: Да ли је укључено закључавање тастатуре.

en: MATE Color Selection
sr: Мејтов избор боје

en: _Copy
sr: _Умножи

en: _Close
sr: _Затвори

en: Color selection dialog
sr: Прозорче за избор боје

en: Choose colors from the palette or the screen
sr: Изаберите боје са палете или са екрана

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;color;chooser;pick;palette;screen;selection;
sr: Мејт;боја;избирач;изабери;палета;екран;избор;
