mate-desktop 1.25.0 - en to sv translation catalogue (289 entries)

en: About MATE
sv: Om MATE

en: Learn more about MATE
sv: Läs mer om MATE

en: MATE Desktop Environment
sv: Skrivbordsmiljön MATE

en: Copyright © 1997-2011 GNOME developers
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 1997-2011 GNOME developers
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
sv: Genom att använda traditonella metaforer så förser MATE sina Linux-användare ett intuitivt och attraktivt skrivbord.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
sv: MATE innehåller det mesta som visas på din dator, inklusive filhanterare, dokumentvisare, bildvisare, menyer och många program.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
sv: MATE är en fri, användbar, stabil, tillgänglig skrivbordsmiljö för familjen Unix-liknande operativsystem.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
sv: MATE är fortsättningen på GNOME 2. Hundratals personer har bidragit med kod till GNOME sedan starten 1997. Många fler har bidragit på andra viktiga sätt, till exempel med översättning, dokumentation och kvalitetsgranskning.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
sv: GNOME 2 var den populäraste skrivbordsmiljön för Linux men det är inte längre tillgängligt... MATE finns till för att tillhandahålla precis den skrivbordsmiljön!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
sv: Namnet MATE kommer från yerba maté, en art i familjen järneksväxter som växer i subtropiska delar av sydamerika. Växtens blad innehåller koffein och används i en dryck som kallas mate.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
sv: Okänt

en: Use alpha
sv: Använd alpha

en: Whether or not to give the color an alpha value
sv: Huruvida du vill ge färgen ett alfabetiskt värde

en: Title
sv: Titel

en: The title of the color selection dialog
sv: Titel på dialogrutan för färgval

en: Pick a Color
sv: Välj en färg

en: Current Color
sv: Nuvarande färg

en: The selected color
sv: Vald färg

en: Current Alpha
sv: Nuvarande alpha

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
sv: Valt värde för genomskinlighet (0 är helt genomskinlig, 65535 är helt ogenomskinlig)

en: Received invalid color data
sv: Tog emot ogiltig färgdata

en: Has Opacity Control
sv: Har opactietskontroll

en: Whether the color selector should allow setting opacity
sv: Om man vid färgval ska tillåtas välja genomskinlighet eller inte

en: Has palette
sv: Har paletten

en: Whether a palette should be used
sv: Om en palett ska användas

en: The current color
sv: Nuvarande färg

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
sv: Nuvarande värde för genomskinlighet (0 är helt genomskinlig, 65535 är helt ogenomskinlig)

en: HEX String
sv: HEX-sträng

en: The hexadecimal string of current color
sv: Hexadecimalt värde för aktuell färg

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
sv: Välj färg i den yttre ringen. Gör färgen mörkare eller ljusare med triangeln innanför.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
sv: Klicka på ögondroppen och klicka sedan på en färg någonstans på skärmen för att välja den färgen.

en: _Hue:
sv: Nyans

en: Position on the color wheel.
sv: Position på färghjulet

en: _Saturation:
sv: Mättnad

en: "Deepness" of the color.
sv: "Djup" av färgen

en: _Value:
sv: _Värde:

en: Brightness of the color.
sv: Färgens ljusstyrka.

en: _Red:
sv: _Röd:

en: Amount of red light in the color.
sv: Mängd rött ljus i färgen.

en: _Green:
sv: _Grön:

en: Amount of green light in the color.
sv: Mängd grönt ljus i färgen.

en: _Blue:
sv: _Blå:

en: Amount of blue light in the color.
sv: Mängd blått ljus i färgen.

en: Op_acity:
sv: Opacitet

en: Transparency of the color.
sv: Färgens genomskinlighet.

en: Color _name:
sv: Färg_namn:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
sv: Du kan använda en HTML-stil hexdecimal färgkod, eller skriva in färgens namn som exempelvis 'orange' i detta fält

en: _Palette:
sv: _Palett:

en: Color Wheel
sv: Färghjul

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
sv: Den tidigare valda färgen för jämförelse med den färg du väljer nu. Du kan dra den här färgen till en palettpost eller välj den här färgen som aktuell genom att dra den till den andra färgrutan bredvid.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
sv: Färgen du valt. Du kan dra färgen till paletten för att spara den och använda den senare.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
sv: Färgen du valt tidigare för jämförelse med färgen du väljer nu.

en: The color you've chosen.
sv: Färgen du valt.

en: _Save color here
sv: _Spara färg här

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
sv: Klicka här på palett posten för att göra det till den aktuella färgen . Om du vill ändra den här posten, dra en färgruta hit eller högerklicka på den och välj " Spara färg här. "

en: Color Selection
sv: Färgval

en: The color selection embedded in the dialog.
sv: Färgvalet inbäddad i dialogrutan.

en: OK Button
sv: OK-knapp

en: The OK button of the dialog.
sv: OK-knapp i dialogrutor.

en: Cancel Button
sv: Avbryt-knapp

en: The cancel button of the dialog.
sv: Avbryt-knappen i dialogrutor.

en: Help Button
sv: Hjälp-knapp

en: The help button of the dialog.
sv: Hjälp-knappen i dialogrutor.

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _OK
sv: Ok

en: Help
sv: Hjälp

en: Error reading file '%s': %s
sv: Fel vid läsning av filen "%s": %s

en: Error rewinding file '%s': %s
sv: Fel vid återspolning av filen "%s": %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
sv: Inget namn

en: File '%s' is not a regular file or directory.
sv: Filen "%s" är inte en vanlig fil eller katalog.

en: Cannot find file '%s'
sv: Kan inte hitta filen "%s"

en: No filename to save to
sv: Inget filnamn att spara till

en: Starting %s
sv: Startar %s

en: No URL to launch
sv: Ingen URL att starta

en: Not a launchable item
sv: Inte ett körbart objekt

en: No command (Exec) to launch
sv: Inget kommando (Exec) att starta

en: Bad command (Exec) to launch
sv: Felaktigt kommando (Exec) att starta

en: Unknown encoding of: %s
sv: Okänd kodning av: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
sv: Kan inte hitta någon terminal, använder xterm, även om det kanske inte fungerar

en: Unspecified
sv: Inte angiven

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
sv: kunde inte få skärmresurserna (CRTC:er, utgångar, lägen)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
sv: ohanterat X-fel när information om skärmstorlekarna hämtades

en: could not get the range of screen sizes
sv: kunde inte få tag på information om skärmstorlekar

en: RANDR extension is not present
sv: RANDR-utökningen finns inte

en: could not get information about output %d
sv: kunde inte få tag på information om utgång %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sv: begärd position/storlek för CRTC %d är utanför den tillåtna gränsen: position=(%d, %d), storlek=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
sv: kunde inte ställa in konfigurationen för CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
sv: kunde inte få tag på information om CRTC %d

en: Laptop
sv: Bärbar dator

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
sv: ingen av de sparade skärmkonfigurationerna matchade den aktiva konfigurationen

en: CRTC %d cannot drive output %s
sv: CRTC %d kan inte driva utgång %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
sv: utgång %s saknar stöd för läget %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
sv: CRTC %d saknar stöd för rotation=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
sv: utgång %s har inte samma parametrar som en annan klonad utgång:
    befintligt läge = %d, nytt läge = %d
    befintliga koordinater = (%d, %d), nya koordinater = (%d, %d)
    befintlig rotation = %s, ny rotation = %s

en: cannot clone to output %s
sv: kan inte klona till utgång %s

en: Trying modes for CRTC %d
sv: Provar lägen för CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
sv: CRTC %d: provar läget %dx%d@%dHz med utmatning i %dx%d@%dHz (pass %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
sv: kunde inte tilldela CRTC:er till utgångar:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
sv: inga av de valda lägena var kompatibla med de möjliga lägena:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sv: nödvändig virtuell storlek passar inte tillgänglig storlek: nödvändig=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
sv: Spegla skärmar

en: minimum interval in milliseconds
sv: minsta intervall i millisekunder

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
sv: Ignorera flera tryckningar på _samma_ tangent inom @delay millisekunder.

en: Pixels per seconds
sv: Bildpunkter per sekund

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
sv: Hur många bildpunkter per sekund att flytta vid maximal hastighet.

en: How long to accelerate in milliseconds
sv: Hur länge accelerering ska ske i millisekunder

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
sv: Hur många millisekunder det tar att gå från 0 till maximal hastighet.

en: Initial delay in milliseconds
sv: Initial fördröjning i millisekunder

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
sv: Hur många millisekunder att vänta innan musflyttningstangenter börjar fungera.

en: Minimum interval in milliseconds
sv: Minsta intervall i millisekunder

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
sv: Betrakta inte en tangent som nedtryckt om den inte hålls nedtryckt i minst @delay millisekunder.

en: Latch modifiers when pressed twice in a row until the same modifier is pressed again.
sv: Spärra modifierar-tangent när du trycker två gånger i rad tills samma tangent trycks ned igen.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
sv: Inaktivera om två tangenter trycks ned samtidigt.

en: Beep when a modifier is pressed.
sv: Pip när en modifierare trycks ned.

en: Beep when a key is pressed while CapsLock is active.
sv: Pip när en tangent trycks ned medan CapsLock är aktiv.

en: Startup Assistive Technology Applications
sv: Starta upp program för hjälpmedelstekniker

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
sv: Lista över program för hjälpmedelstekniker som ska startas när inloggning sker till MATE-skrivbordet.

en: Preferred Mobility assistive technology application
sv: Föredraget program för hjälpmedelstekniker för rörelsehindrade

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
sv: Föredraget program för hjälpmedelstekniker för rörelsehindrade att använda för inloggning, meny eller kommandorad.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
sv: Starta föredraget program för hjälpmedelstekniker för rörelsehindrade

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
sv: MATE ska starta föredraget program för hjälpmedelstekniker för rörelsehindrade under inloggning.

en: Preferred Visual assistive technology application
sv: Föredraget program för hjälpmedelstekniker för synskadade

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
sv: Föredraget program för hjälpmedelstekniker för synskadade att använda för inloggning, meny eller kommandorad.

en: Start preferred Visual assistive technology application
sv: Starta föredraget program för hjälpmedelstekniker för synskadade

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
sv: MATE ska starta föredraget program för hjälpmedelstekniker för synskadade under inloggning.

en: Default browser
sv: Standardwebbläsare

en: Default browser for all URLs.
sv: Standardwebbläsare för alla URL:er.

en: Browser needs terminal
sv: Webbläsaren behöver terminal

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
sv: Huruvida standardwebbläsaren behöver en terminal för att köra.

en: Browser understands remote
sv: Webbläsaren förstår fjärr

en: Whether the default browser understands netscape remote.
sv: Om standardwebbläsaren förstår netscape-fjärr.

en: Calculator application
sv: Kalkylator

en: Calculator program to use when starting applications that require one.
sv: Kalkylator att använda vid start av program som kräver ett.

en: Instant Messaging application
sv: Snabbmeddelandeprogram

en: Instant Messaging program to use when starting applications that require one.
sv: Snabbmeddelandeprogram att använda vid start av program som kräver ett.

en: Default calendar
sv: Standardkalender

en: Default calendar application
sv: Standardprogram för kalender

en: Calendar needs terminal
sv: Kalender behöver terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
sv: Om standardprogram för kalender behöver en terminal för att köras

en: Default tasks
sv: Standarduppgifter

en: Default tasks application
sv: Standardprogram för uppgifter

en: Tasks needs terminal
sv: Uppgifter behöver terminal

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
sv: Om standardprogram för uppgifter behöver en terminal för att köras

en: Terminal application
sv: Terminalprogram

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
sv: Terminalprogram att använda vid start av program som kräver ett.

en: Exec Arguments
sv: Exec-argument

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
sv: Argument som används för att köra program i terminalen som anges av "exec"-nyckeln.

en: Draw Desktop Background
sv: Rita skrivbordsbakgrund

en: Have MATE draw the desktop background.
sv: Låt MATE rita ut skrivbordsbakgrunden.

en: Show Desktop Icons
sv: Visa skrivbordsikoner

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
sv: Låt MATEs filhanterare (Caja) visa skrivbordsikonerna.

en: Fade the background on change
sv: Tona bakgrunden vid ändring

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
sv: Om detta väljs kommer MATE att ändra skrivbordsbakgrund med en tonande effekt.

en: Picture Options
sv: Bildalternativ

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
sv: Avgör hur bilden som angivs av wallpaper_filename renderas. Möjliga värden är "skrivbordsbakgrund", "centrerad", "skalad", "sträck ut", "zoom", "spänn".

en: Picture Filename
sv: Bildfilnamn

en: File to use for the background image.
sv: Fil att använda som bakgrundsbild.

en: Picture Opacity
sv: Bildgenomskinlighet

en: Opacity with which to draw the background picture.
sv: Genomskinlighet som bakgrundsbilden ska ritas med.

en: Primary Color
sv: Primär färg

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
sv: Vänster eller övre färg vid färgtoningar, eller färg för enfärgat.

en: Secondary Color
sv: Sekundär färg

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
sv: Höger eller nedre färg vid ritande av färgtoningar, används inte för enfärgat.

en: Color Shading Type
sv: Färgskuggningstyp

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
sv: Hur bakgrundsfärgen ska skuggas. Möjliga värden är "vågrät gradient", "lodrät gradient och "enfärgad".

en: File Icon Theme
sv: Tema för filikoner

en: Theme used for displaying file icons.
sv: Tema som används för visning av filikoner.

en: Enable Accessibility
sv: Aktivera tillgänglighet

en: Whether Applications should have accessibility support.
sv: Om Program-menyn ska ha tillgänglighetsstöd.

en: Enable Animations
sv: Aktivera animeringar

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
sv: Om animeringar ska visas. Observera: Detta är en global nyckel, den ändrar beteendet på fönsterhanteraren, panelen osv.

en: Menus Have Tearoff
sv: Menyer har löstagningsflik

en: Whether menus should have a tearoff.
sv: Om menyer ska ha en löstagningsflik.

en: Toolbar Style
sv: Stil för verktygsrad

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
sv: Stil för verktygsrad. Giltiga värden är "båda", "båda horisontellt", "ikoner" och "text".

en: Menus Have Icons
sv: Menyer har ikoner

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
sv: Om ikoner får visas bredvid menyobjekt i menyer.

en: Buttons Have Icons
sv: Knappar har ikoner

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
sv: Om ikoner får visas på knappar tillsammans med knapptexten.

en: Menubar Detachable
sv: Löstagbar menyrad

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
sv: Om användaren kan lossa menyrader och flytta runt dem.

en: Toolbar Detachable
sv: Löstagbar verktygsrad

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
sv: Om användaren kan lossa verktygsrader och flytta runt dem.

en: Toolbar Icon Size
sv: Ikonstorlek på verktygsrader

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
sv: Ikonstorlek på verktygsrader, antingen "liten verktygsrad" eller "stor verktygsrad".

en: Cursor Blink
sv: Blinkande markör

en: Whether the cursor should blink.
sv: Om markören ska blinka.

en: Cursor Blink Time
sv: Blinktid för markör

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
sv: Längd på markörens blinkintervall, i millisekunder.

en: Icon Theme
sv: Ikontema

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
sv: Ikontema för panelen, Caja, osv.

en: Gtk+ Theme
sv: Tema för Gtk+

en: Basename of the default theme used by gtk+.
sv: Basnamn för standardtemat som används av gtk+.

en: List of symbolic names and color equivalents
sv: Lista över symboliska namn och färg ekvivalenter

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
sv: En '\n' separerad lista av "namn:färg" enligt definitionen av 'gtk - färgschema' inställning

en: Default font
sv: Standardtypsnitt

en: Name of the default font used by gtk+.
sv: Namn på standardtypsnittet som används av gtk+.

en: GTK IM Preedit Style
sv: GTK IM-förredigeringsstil

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
sv: Namn på GTK+-inmatningsmetodens förredigeringsstil som används av gtk+.

en: GTK IM Status Style
sv: GTK IM-statusstil

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
sv: Namn på GTK+-inmatningsmetodens statusstil som används av gtk+.

en: GTK IM Module
sv: GTK IM-modul

en: Name of the input method module used by GTK+.
sv: Namn på inmatningsmetodens modul som används av GTK+.

en: Use GTK3 header bar
sv: Använd GTK3 rubrikfältet

en: Whether builtin GTK+ dialogs such as the file chooser, the color chooser or the font chooser will use a header bar at the top to show action widgets, or an action area at the bottom. This setting does not affect custom dialogs using GtkDialog directly, or message dialogs.
sv: Om inbyggda GTK + dialoger som filväljaren, färgväljaren eller teckenväljaren kommer att använda rubrikfältet högst upp för att visa handlings widgets, eller en åtgärd längst ned. Den här inställningen påverkar inte anpassade dialogrutor med hjälp av GtkDialog direkt, eller meddelande dialogrutor.

en: Use GTK3 overlay scrolling
sv: Använd GTK3 överdragsrullning

en: Whether built-in GTK+ scrolled windows will use overlay scrolling. Overlay scrolling hides and reduces the size of the scrollbar until it gets focus.
sv: Vare sig inbyggd GTK + rullfönster kommer att använda överdragsrullning. Överdragsrullning döljer och minskar storleken på rullningslisten tills det är i fokus.

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
sv: Aktivera Gtk omfattande animationer

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
sv: Om du vill aktivera omfattande animationer.

en: Document font
sv: Dokumenttypsnitt

en: Name of the default font used for reading documents.
sv: Namn på standardtypsnitt för läsning av dokument.

en: Monospace font
sv: Typsnitt med fast bredd

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
sv: Namn på typsnitt med (fast bredd) för användning på platser som exempelvis terminalfönster.

en: Use Custom Font
sv: Använd anpassat typsnitt

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
sv: Om ett anpassat typsnitt ska användas i gtk+-program.

en: Status Bar on Right
sv: Statusrad till höger

en: Whether to display a status bar meter on the right.
sv: Huruvida en statusradsmätare ska visas till höger.

en: Module for GtkFileChooser
sv: Modul för GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
sv: Modul att använda som filsystemsmodellen för GtkFileChooser-widgeten. Möjliga värden är "gio" och "gtk+".

en: Menubar accelerator
sv: Menyradssnabbtangent

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
sv: Tangentbordsgenväg för att öppna menyfält.

en: Show the 'Input Methods' menu
sv: Visa menyn inmatningsmetoder

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
sv: Om sammanhangsmenyer för objekt och textvyer ska visa ett alternativ för att ändra inmatningsmetod.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
sv: Visa 'Unicode-kontrolltecken'-menyn

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
sv: Huruvida sammanhangsmenyerna för objekt och textvyer ska låta kontrolltecken infogas eller inte.

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
sv: Titelfältlayout för klient-dekorerade GTK3-fönster

en: This setting determines which buttons should be put in the titlebar of client-side decorated windows, and whether they should be placed at the left of right. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.
sv: Denna inställning avgör vilka knappar som borde användas i titelraden för klientbaserade dekorationsfönster och huruvida de borde bli placerade till vänster eller höger. Se https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.

en: Use a global menubar for displaying application menus
sv: Använd en global menyrad för att visa programmenyer.

en: This setting determines where application menu will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.
sv: Denna inställning avgör var programmenyn kommer visas - i ett fönster eller i en panel med MenuModel-protokoll. Se https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.

en: Use a global menubar for displaying window menubars
sv: Använd en global menyrad för att visa fönstrets menyrader

en: This setting determines where window menubars will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.
sv: Denna inställning avgör var fönstrets menyrader kommer att visas - i ett fönster eller i en panel med MenuModel-protokoll. Se https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
sv: Visa endast mnemonics på när Alt-tangenten trycks

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the Alt key.
sv: Huruvida mnemonics borde automatiskt visas och gömmas när användaren trycker på Alt-tangenten.

en: Window Scaling Factor
sv: Fönsterskalningsfaktor

en: This controls the GTK scale factor that maps from window coordinates to the actual device pixels. On traditional systems this is 1, but on very high density displays (e.g. HiDPI, Retina) this can be a higher value (often 2). Set to 0 to auto-detect.
sv: Detta styr GTK-skalfaktorn som kartlägger från fönsterkoordinater till pixlarna för den faktiska enheten. På traditionella system är detta 1, men på en högdensitets-skärm (t.ex. HiDPI, Retina) kan detta vara ett högre värde (ofta 2). Ställ in till 0 för automatisk detektering.

en: Scaling Factor for QT appllications
sv: Skalningsfaktor för QT-applikationer

en: This setting determines whether MATE controls the scale factor for QT applications. Enable to synchronize with the GTK scale factor when initializing the session, disable to control this value elsewhere. Requires restarting your session.
sv: Denna inställning avgör om MATE kontrollerar skalfaktorn för QT-applikationer. Aktivera för att synkronisera med GTK-skalfaktorn när du initierar sessionen, inaktivera för att styra detta värde någon annanstans. Kräver omstart av din session.

en: Enable the primary paste selection
sv: Aktivera inklistring av huvudmarkering

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
sv: Om sant, GTK+ använder inklistring av huvudmarkering, vanligtvis utlöst av klick från musens mitten-knapp.

en: Disable command line
sv: Inaktivera kommandorad

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
sv: Hindra användaren från att komma åt terminalfönster eller köra kommandorader. Detta hindrar till exempel åtkomst till panelens dialogfönster "Kör program".

en: Disable saving files to disk
sv: Förhindra att filer sparas till disk

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
sv: Hindra användaren från att spara filer på disk. Detta hindrar till exempel åtkomst till alla programs dialogfönster "Spara som".

en: Disable printing
sv: Inaktivera utskrifter

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
sv: Förhindra att användaren skriver ut. Detta hindrar till exempel åtkomst till alla programs dialogfönster "Skriv ut".

en: Disable print setup
sv: Inaktivera utskriftsinställningar

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
sv: Hindra användaren från att ändra utskriftsinställningar. Detta hindrar till exempel åtkomst till alla programs dialogfönster "Utskriftsinställningar".

en: Disable user switching
sv: Inaktivera växling av användare

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
sv: Hindra användaren från att växla till ett annat konto under tiden dennes session är aktiv.

en: Disable lock screen
sv: Inaktivera skärmlåsning

en: Prevent the user from locking the screen.
sv: Låt inte användaren låsa skärmen.

en: Disable URL and MIME type handlers
sv: Inaktivera hanterare för URL- och MIME-typer

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
sv: Förhindra att hanterarprogram för URL- eller MIME-typer körs.

en: Disable theme settings
sv: Inaktivera temainställningar

en: Prevent the user from changing theme settings.
sv: Låt inte användaren ändra temainställningar.

en: Disable log out
sv: Inaktivera utloggning

en: Prevent the user from logging out.
sv: Låt inte användaren logga ut.

en: Default mixer device
sv: Standardmixerenhet

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
sv: Standardmixerenheten som används av multimediatangentbindningarna.

en: Default mixer tracks
sv: Standardmixerspår

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
sv: Standardmixerspåren som används av multimediatangentbindningarna.

en: Enable ESD
sv: Aktivera ESD

en: Enable sound server startup.
sv: Aktivera uppstart av ljudserver.

en: Sounds for events
sv: Ljud vid händelser

en: Whether to play sounds on user events.
sv: Om ljud ska spelas upp vid användarrelaterade händelser.

en: Sound theme name
sv: Namn på ljudtema

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
sv: XDG-ljudtemat att använda för händelseljud.

en: Input feedback sounds
sv: Ljud för återkoppling vid inmatning

en: Whether to play sounds on input events.
sv: Om ljud ska spelas vid inmatningshändelser.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
sv: Maximal ålder i dagar på miniatyrbilder i cache. Välj -1 för att inaktivera rensning.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
sv: Maximal storlek i megabyte på miniatyrbildscache. Välj -1 för att inaktivera rensning.

en: Disable all external thumbnailers
sv: Inaktivera alla externa skapare av miniatyrbilder

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
sv: Välj sant för att förhindra externa program att skapa miniatyrbilder, oavsett om de aktiveras/inaktiveras individuellt.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
sv: Lista på mime-typer för vilka externa miniatyrbildsprogram kommer att inaktiveras.

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
sv: Miniatyrbilder kommer inte att skapas för filer vars mime-typer finns med i listan.

en: Type time
sv: Skrivtid

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
sv: Antal minuter med skrivtid innan pausläget börjar.

en: Break time
sv: Paustid

en: Number of minutes that the typing break should last.
sv: Antal minnuter som skrivpausen ska vara.

en: Allow postponing of breaks
sv: Tillåt senareläggning av pauser

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
sv: Huruvida skrivpauser kan skjutas upp eller inte.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
sv: Om låsning av tangentbordet är aktiverat eller inte

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
sv: Om låsning av tangentbordet är aktiverat eller inte.

en: MATE Color Selection
sv: MATE färgval

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Close
sv: _Stäng

en: Color selection dialog
sv: Dialogruta för färgval

en: Choose colors from the palette or the screen
sv: Välj färger från paletten eller från skärmen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;color;chooser;pick;palette;screen;selection;
sv: MATE;färg;väljare;plockare;palett;skärm;markering;
