mate-desktop 1.25.0 - en to th translation catalogue (188 entries)

en: About MATE
th: เกี่ยวกับ MATE

en: Learn more about MATE
th: ข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับ MATE

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Title
th: หัวเรื่อง

en: The title of the color selection dialog
th: หัวเรื่องของกล่องโต้ตอบเลือกสี

en: Pick a Color
th: เลือกสี

en: Current Color
th: สีปัจจุบัน

en: The selected color
th: สีที่เลือกอยู่

en: Received invalid color data
th: ได้รับข้อมูลสีที่ผิดรูปแบบ

en: _Value:
th: _ค่า:

en: Color _name:
th: _ชื่อสี:

en: _Palette:
th: แ_ท่นอักขระ:

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: Help
th: วิธีใช้

en: Error reading file '%s': %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านแฟ้ม '%s': %s

en: Error rewinding file '%s': %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะกรอแฟ้ม '%s': %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
th: ไม่มีชื่อ

en: File '%s' is not a regular file or directory.
th: แฟ้ม '%s' ไม่ใช่แฟ้มหรือโฟลเดอร์ปรกติ

en: Cannot find file '%s'
th: หาแฟ้ม '%s' ไม่พบ

en: No filename to save to
th: ไม่มีชื่อแฟ้มสำหรับใช้ในการบันทึก

en: Starting %s
th: กำลังเริ่ม %s

en: No URL to launch
th: ไม่มี URL จะเปิด

en: Not a launchable item
th: ไม่ใช่รายการที่เรียกทำงานได้

en: No command (Exec) to launch
th: ไม่มีคำสั่ง (Exec) จะเรียก

en: Bad command (Exec) to launch
th: คำสั่งที่เรียก (Exec) นั้นใช้ไม่ได้

en: Unknown encoding of: %s
th: ไม่รู้จักรหัสอักขระของ: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
th: ไม่พบเทอร์มินัล จะลองใช้ xterm แทน แม้ว่าอาจจะไม่ได้ผล

en: Unspecified
th: ไม่ระบุ

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
th: ไม่สามารถอ่านค่าทรัพยากรของหน้าจอ (CRTC, เอาต์พุต, โหมด)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
th: เกิดข้อผิดพลาดของ X ที่ไม่ได้เตรียมรับมือไว้ขณะอ่านค่าช่วงของขนาดหน้าจอ

en: could not get the range of screen sizes
th: ไม่สามารถอ่านค่าช่วงของขนาดหน้าจอ

en: RANDR extension is not present
th: ไม่มีส่วนขยาย RANDR

en: could not get information about output %d
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลเกี่ยวกับเอาต์พุต %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
th: ตำแหน่ง/ขนาดสำหรับ CRTC %d ที่ร้องขอ มีค่าอยู่นอกขีดจำกัดที่กำหนด: ตำแหน่ง=(%d, %d), ขนาด=(%d, %d), ค่าสูงสุด=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
th: ไม่สามารถกำหนดค่าสำหรับ CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลเกี่ยวกับ CRTC %d

en: Laptop
th: แล็ปท็อป

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
th: ไม่มีค่าตั้งดิสเพลย์ที่บันทึกไว้รายการใดที่ตรงกับค่าตั้งที่ใช้งานอยู่

en: CRTC %d cannot drive output %s
th: CRTC %d ไม่สามารถสั่งการอุปกรณ์แสดงผล %s ได้

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
th: อุปกรณ์แสดงผล %s ไม่รองรับโหมด %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
th: CTRC %d ไม่รองรับมุมหมุน=%s

en: cannot clone to output %s
th: ไม่สามารถผลิตซ้ำอุปกรณ์แสดงผล %s

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
th: CRTC %d: กำลังลองใช้โหมด %dx%d@%dHz โดยแสดงผลที่ %dx%d@%dHz (รอบที่ %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
th: ไม่สามารถกำหนด CRTC ให้กับอุปกรณ์แสดงผล:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
th: โหมดที่เลือกไว้นั้น ไม่มีโหมดใดเข้ากันได้กับโหมดที่เป็นไปได้:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
th: ขนาดเสมือนที่ต้องการไม่เข้ากับขนาดที่มี: ที่ร้องขอ=(%d, %d), ค่าต่ำสุด=(%d, %d), ค่าสูงสุด=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
th: หน้าจอแสดงเหมือนกัน

en: minimum interval in milliseconds
th: ช่วงเวลาสั้นสุด เป็นมิลลิวินาที

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
th: ไม่สนใจปุ่มเดียวกันที่ถูกกดซ้ำภายใน @delay มิลลิวินาที

en: Pixels per seconds
th: พิกเซลต่อวินาที

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
th: ความเร็วสูงสุดกี่พิกเซลต่อวินาที

en: How long to accelerate in milliseconds
th: ใช้เวลากี่มิลลิวินาที่ในการเร่งความเร็ว

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
th: ใช้เวลากี่มิลลิวินาทีในการเร่งจาก 0 ไปความเร็วสูงสุด

en: Initial delay in milliseconds
th: จำนวนมิลลิวินาทีที่คอย

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
th: คอยกี่มิลลิวินาทีก่อนที่ปุ่มบังคับเมาส์จะเริ่มทำงาน

en: Minimum interval in milliseconds
th: ช่วงเวลาสั้นสุด เป็นมิลลิวินาที

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
th: รับสัญญาณการกดปุ่มต่อเมื่อปุ่มถูกกดค้างไว้ @delay มิลลิวินาที

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
th: เลิกใช้ถ้าสองปุ่มถูกกดพร้อมกัน

en: Beep when a modifier is pressed.
th: บี๊บถ้าปุ่มประกอบถูกกด

en: Startup Assistive Technology Applications
th: โปรแกรมเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกเมื่อเข้าสู่ระบบ

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
th: รายการของโปรแกรมเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกที่จะเริ่มใช้เมื่อเข้าสู่ระบบ MATE

en: Preferred Mobility assistive technology application
th: โปรแกรมเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับอุปกรณ์ติดตามตัวที่เลือกใช้

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
th: โปรแกรมเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับอุปกรณ์ติดตามตัวที่เลือกใช้ สำหรับการเข้าระบบ เมนู หรือบรรทัดคำสั่ง

en: Start preferred Mobility assistive technology application
th: เรียกโปรแกรมเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับอุปกรณ์ติดตามตัวที่เลือกไว้

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
th: ให้ MATE เรียกโปรแกรมเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับอุปกรณ์ติดตามตัวที่เลือกไว้ เมื่อเข้าระบบ

en: Preferred Visual assistive technology application
th: โปรแกรมเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับสายตาที่เลือกใช้

en: Start preferred Visual assistive technology application
th: เรียกโปรแกรมเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับสายตาที่เลือกไว้

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
th: ให้ MATE เรียกโปรแกรมเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับสายตาที่เลือกไว้ เมื่อเข้าระบบ

en: Default browser
th: เบราว์เซอร์ปริยาย

en: Default browser for all URLs.
th: เบราว์เซอร์ที่ใช้สำหรับเปิด URL ถ้าไม่ได้เจาะจงใช้เบราว์เซอร์อื่น

en: Browser needs terminal
th: เบราว์เซอร์ต้องใช้เทอร์มินัล

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
th: เบราว์เซอร์ปริยายต้องใช้เทอร์มินัลหรือไม่

en: Browser understands remote
th: เบราว์เซอร์เข้าใจรีโมต

en: Whether the default browser understands netscape remote.
th: กำหนดว่าเบราว์เซอร์ปริยายเข้าใจ netscape remote หรือไม่

en: Default calendar
th: ปฏิทินปริยาย

en: Default calendar application
th: โปรแกรมปฏิทินปริยาย

en: Calendar needs terminal
th: ปฏิทินต้องใช้เทอร์มินัล

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
th: ปฏิทินปริยายต้องใช้เทอร์มินัลหรือไม่

en: Default tasks
th: โปรแกรมงานปริยาย

en: Default tasks application
th: โปรแกรมรายการงานปริยาย

en: Tasks needs terminal
th: โปรแกรมงานต้องใช้เทอร์มินัล

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
th: โปรแกรมรายการงานปริยายต้องใช้เทอร์มินัลหรือไม่

en: Terminal application
th: โปรแกรมเทอร์มินัล

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
th: โปรแกรมเทอร์มินัลที่จะใช้สำหรับโปรแกรมที่ต้องใช้เทอร์มินัล

en: Exec Arguments
th: อาร์กิวเมนต์คำสั่ง

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
th: อากิวเมนต์สำหรับเรียกใช้โปรแกรมในเทอร์มินัลตามคีย์ 'exec'

en: Draw Desktop Background
th: วาดพื้นหลังของพื้นโต๊ะ

en: Have MATE draw the desktop background.
th: ให้ MATE เป็นผู้วาดพื้นหลังของพื้นโต๊ะ

en: Picture Options
th: ตัวเลือกของรูป

en: Picture Filename
th: ชื่อแฟ้มรูป

en: File to use for the background image.
th: แฟ้มที่จะใช้เป็นรูปพื้นหลัง

en: Picture Opacity
th: ความโปร่งแสงของรูป

en: Opacity with which to draw the background picture.
th: ความโปร่งแสงสำหรับรูปพื้นหลัง

en: Primary Color
th: สีหลัก

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
th: สีเดียวที่ใช้ หรือสีซ้ายหรือสีบนถ้าไล่แถบสี

en: Secondary Color
th: สีรอง

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
th: สีขวาหรือสีล่างถ้าไล่แถบสี ค่านี้ไม่ถูกใช้ถ้าใช้สีเดียว

en: Color Shading Type
th: ชนิดการแรเงาสี

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
th: จะไล่สีพื้นหลังอย่างไร  สามารถตั้งเป็น "horizontal-gradient" "vertical-gradient" หรือ "solid"

en: File Icon Theme
th: ชุดไอคอนแฟ้ม

en: Theme used for displaying file icons.
th: ชุดไอคอนสำหรับใช้แสดงเป็นตัวแทนแฟ้ม

en: Enable Accessibility
th: ใช้สิ่งอำนวยความสะดวก

en: Whether Applications should have accessibility support.
th: กำหนดว่าโปรแกรมควรจะใช้สิ่งอำนวยความสะดวกหรือไม่

en: Enable Animations
th: ใช้ภาพเคลื่อนไหว

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
th: กำหนดว่าควรจะแสดงภาพเคลื่อนไหวหรือไม่  หมายเหตุ: นี่เป็นคีย์ส่วนกลางที่ใช้ร่วมสำหรับ พาเนล โปรแกรมจัดการหน้าต่าง ฯลฯ

en: Menus Have Tearoff
th: เมนูมีแถบดึงออก

en: Whether menus should have a tearoff.
th: กำหนดว่าเมนูสามารถดึงออกมาได้หรือไม่

en: Toolbar Style
th: รูปแบบแถบเครื่องมือ

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
th: รูปแบบแถบเครื่องมือ สามารถตั้งเป็น "both", "both-horiz" "icons" หรือ "text"

en: Menus Have Icons
th: เมนูมีไอคอน

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
th: กำหนดว่าเมนูจะแสดงไอคอนข้างๆ รายการในเมนูหรือไม่

en: Buttons Have Icons
th: ปุ่มมีไอคอน

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
th: กำหนดว่าปุ่มจะแสดงไอคอนเพิ่มเติมจากข้อความบนปุ่มหรือไม่

en: Menubar Detachable
th: ดึงแถบเมนูออกมาได้

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
th: กำหนดว่าผู้ใช้สามารถดึงแถบเมนูออกมาใช้นอกหน้าต่างได้หรือไม่

en: Toolbar Detachable
th: ดึงแถบเครื่องมือออกมาได้

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
th: กำหนดว่าผู้ใช้สามารถดึงแถบเครื่องมือออกมาใช้นอกหน้าต่างได้หรือไม่

en: Toolbar Icon Size
th: ขนาดไอคอนในแถบเครื่องมือ

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
th: ขนาดของไอคอนในแถบเครื่องมือ เป็นค่า "small-toolbar" หรือ "large-toolbar"

en: Cursor Blink
th: เคอร์เซอร์กะพริบ

en: Whether the cursor should blink.
th: กำหนดว่าเคอร์เซอร์จะกะพริบหรือไม่

en: Cursor Blink Time
th: ช่วงการกะพริบของเคอร์เซอร์

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
th: จังหวะการกะพริบของเคอร์เซอร์ เป็นมิลลิวินาที

en: Icon Theme
th: ชุดตกแต่งไอคอน

en: Gtk+ Theme
th: ชุดตกแต่ง Gtk+

en: Basename of the default theme used by gtk+.
th: ชื่อของชุดตกแต่งปริยายที่ใช้โดย GTK+

en: Default font
th: แบบอักษรปริยาย

en: Name of the default font used by gtk+.
th: ชื่อแบบอักษรปริยายสำหรับ gtk+

en: GTK IM Preedit Style
th: รูปแบบ Preedit ของ GTK IM

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
th: ชื่อของรูปแบบ Preedit ของกรรมวิธีป้อนข้อความที่จะใช้ใน GTK+

en: GTK IM Status Style
th: รูปแบบของสถานะของ GTK IM

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
th: ชื่อของรูปแบบสถานะของกรรมวิธีป้อนข้อความที่จะใช้ใน GTK+

en: GTK IM Module
th: มอดูล GTK IM

en: Name of the input method module used by GTK+.
th: ชื่อของมอดูลกรรมวิธีป้อนข้อความที่จะใช้ใน GTK+

en: Document font
th: แบบอักษรสำหรับเอกสาร

en: Name of the default font used for reading documents.
th: ชื่อแบบอักษรปริยายสำหรับอ่านเอกสารต่างๆ

en: Monospace font
th: แบบอักษรพิมพ์ดีด

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
th: ชื่อแบบอักษรพิมพ์ดีด (ความกว้างคงที่) สำหรับใช้โปรแกรมที่ต้องใช้ (เช่น เทอร์มินัล)

en: Use Custom Font
th: ใช้แบบอักษรตั้งเอง

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
th: กำหนดว่าจะใช้แบบอักษรตั้งเองในโปรแกรม gtk+ หรือไม่

en: Status Bar on Right
th: แถบสถานะอยู่ด้านขวา

en: Whether to display a status bar meter on the right.
th: กำหนดว่าจะแสดงแถบสถานะไว้ด้านขวาหรือไม่

en: Module for GtkFileChooser
th: มอดูลสำหรับ GtkFileChooser

en: Menubar accelerator
th: คีย์ด่วนเรียกเมนู

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
th: ปุ่มลัดที่จะใช้เปิดแถบเมนู

en: Show the 'Input Methods' menu
th: แสดงเมนู 'วิธีป้อนข้อความ'

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
th: กำหนดว่าจะให้เมนูบริบทของช่องป้อนข้อความแสดงเมนูสำหรับเปลี่ยนวิธีป้อนข้อความหรือไม่

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
th: แสดงเมนู 'อักขระควบคุมของยูนิโค้ด'

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
th: กำหนดว่าจะให้เมนูบริบทของช่องป้อนข้อความแสดงเมนูสำหรับแทรกอักขระควบคุมหรือไม่

en: Disable command line
th: ปิดใช้บรรทัดคำสั่ง

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
th: ป้องกันไม่ให้ผู้ใช้เรียกใช้เทอร์มินัล หรือเรียกใช้คำสั่งจากบรรทัดคำสั่ง ผลคือ หน้าต่าง "เรียกโปรแกรม" ในพาเนลจะหายไป เป็นต้น

en: Disable saving files to disk
th: ปิดใช้การบันทึกแฟ้ม

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
th: ป้องกันไม่ให้ผู้ใช้บันทึกแฟ้มลงดิสก์ ผลคือ เมนู "บันทึกเป็น" ในโปรแกรมต่างๆ จะใช้ไม่ได้ เป็นต้น

en: Disable printing
th: ปิดใช้การพิมพ์

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
th: ป้องกันไม่ให้ผู้ใช้พิมพ์ออกเครื่องพิมพ์ ผลคือ เมนู "พิมพ์" ในโปรแกรมต่างๆ จะใช้ไม่ได้ เป็นต้น

en: Disable print setup
th: ปิดใช้การปรับแต่งการพิมพ์

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
th: ป้องกันไม่ให้ผู้ใช้ปรับแต่งการพิมพ์ ผลคือ เมนู "ปรับแต่งการพิมพ์" ในโปรแกรมต่างๆ จะใช้ไม่ได้ เป็นต้น

en: Disable user switching
th: ปิดการสลับผู้ใช้

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
th: ป้องกันไม่ให้ผู้ใช้สลับไปใช้บัญชีผู้ใช้อื่นขณะที่วาระยังดำเนินอยู่

en: Disable lock screen
th: ปิดการล็อคหน้าจอ

en: Disable URL and MIME type handlers
th: ปิดใช้การดำเนินการ URL และชนิด MIME

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
th: ไม่ต้องเรียกโปรแกรมจัดการ URL หรือชนิด MIME ใดๆ

en: Default mixer device
th: อุปกรณ์ปรับระดับเสียงปริยาย

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
th: อุปกรณ์ปรับระดับเสียงปริยายที่จะใช้โดยปุ่มลัดสื่อผสม

en: Default mixer tracks
th: แทร็กปรับระดับเสียงปริยาย

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
th: แทร็กปรับระดับเสียงปริยายที่จะใช้โดยปุ่มลัดสื่อผสม

en: Enable ESD
th: เปิดใช้ ESD

en: Enable sound server startup.
th: เปิดใช้ระบบเสียง

en: Sounds for events
th: เล่นเสียงเมื่อมีเหตุการณ์

en: Whether to play sounds on user events.
th: จะเล่นเสียงหรือไม่เมื่อมีเหตุการณ์การใช้งาน

en: Sound theme name
th: ชื่อชุดเสียง

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
th: ชุดเสียงของ XDG ที่จะใช้เล่นประกอบการป้อนข้อมูล

en: Input feedback sounds
th: เล่นเสียงการป้อนข้อมูล

en: Whether to play sounds on input events.
th: จะเล่นเสียงหรือไม่เมื่อมีเหตุการณ์การป้อนข้อมูล

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
th: ระยะเวลาที่นานที่สุดที่จะเก็บภาพย่อไว้ในแคช เป็นจำนวนวัน กำหนดเป็น -1 ถ้าจะไม่ล้างแคชเลย

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
th: ขนาดสูงสุดของแคชภาพย่อ ในหน่วยเมกะไบต์ กำหนดเป็น -1 ถ้าจะไม่ล้างแคชเลย

en: Disable all external thumbnailers
th: ปิดการใช้งานโปรแกรมแสดงรูปภาพย่อภายนอกทั้งหมด

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
th: ตั้งเป็นค่าจริงเพื่อปิดการเรียกใช้โปรแกรมแสดงรูปภาพย่อภายนอกทั้งหมด โดยไม่สนใจว่าโปรแกรมแต่ละตัวเหล่านั้นจะมีการสั่งเปิดใช้หรือปิดการใช้งานต่างหากไว้หรือไม่

en: Type time
th: ระยะเวลาพิมพ์

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
th: จำนวนนาทีที่พิมพ์ก่อนที่จะบังคับให้พัก

en: Break time
th: เวลาพัก

en: Number of minutes that the typing break should last.
th: จำนวนนาทีของระยะเวลาพักพิมพ์

en: Allow postponing of breaks
th: ยอมให้เลื่อนการพักออกไป

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
th: จะให้เลื่อนการพักพิมพ์ออกไปได้หรือไม่

en: Whether or not keyboard locking is enabled
th: จะล็อคแป้นพิมพ์หรือไม่

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
th: จะล็อคแป้นพิมพ์หรือไม่

en: _Copy
th: _คัดลอก

en: _Close
th: ปิ_ด
