mate-desktop 1.25.0 - en to pa translation catalogue (189 entries)

en: About MATE
pa: ਗਨੋਮ ਬਾਰੇ

en: Learn more about MATE
pa: ਗਨੋਮ ਬਾਰੇ ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

en: The title of the color selection dialog
pa: ਰੰਗ ਚੋਣਕਾਰ ਡਾਈਲਾਗ ਦਾ ਟਾਈਟਲ

en: Pick a Color
pa: ਇੱਕ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Current Color
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਰੰਗ

en: The selected color
pa: ਚੁਣੇ ਰੰਗ

en: Received invalid color data
pa: ਗਲਤ ਰੰਗ ਡਾਟਾ ਕੋਡ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।

en: _Value:
pa: ਮੁੱਲ(_V):

en: Color _name:
pa: ਰੰਗ ਨਾਂ(_n):

en: _Palette:
pa: ਪਲੈਅਟ(_P):

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: Help
pa: ਮੱਦਦ

en: Error reading file '%s': %s
pa: '%s' ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹਨ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ: %s

en: Error rewinding file '%s': %s
pa: '%s' ਫਾਇਲ ਮੁਡ਼-ਵਿੰਡਿੰਗ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ : %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
pa: ਕੋਈ ਨਾਂ ਨਹੀਂ

en: File '%s' is not a regular file or directory.
pa: ਫਾਇਲ '%s' ਇੱਕ ਰੈਗੂਲਰ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Cannot find file '%s'
pa: ਫਾਇਲ '%s' ਲੱਭੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: No filename to save to
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਨਹੀਂ

en: Starting %s
pa: %s ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: No URL to launch
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਕੋਈ URL ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Not a launchable item
pa: ਚਲਾਉਣਯੋਗ ਆਈਟਮ ਨਹੀਂ

en: No command (Exec) to launch
pa: ਕੋਈ ਚੱਲਣਯੋਗ ਕਮਾਂਡ (Exec) ਨਹੀਂ

en: Bad command (Exec) to launch
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਗਲਤ ਕਮਾਂਡ (Exec)

en: Unknown encoding of: %s
pa: %s: ਦੀ ਅਣਜਾਣੀ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਨਹੀ ਲੱਭਿਆ ਹੈ, xterm ਵਰਤਕੇ, ਫਿਰ ਵੀ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਹੈ

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
pa: ਸਕਰੀਨ ਸਰੋਤ ਲਏ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇ (CRTC,ਆਉਟਪੁੱਟ,ਮੋਡ)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
pa: ਸਕਰੀਨ ਅਕਾਰ ਦੀ ਸੀਮਾ ਲੈਣ ਲਈ ਨਾ-ਸੰਭਾਲੀ X ਗਲਤੀ

en: could not get the range of screen sizes
pa: ਸਕਰੀਨ ਅਕਾਰ ਦੀ ਸੀਮਾ ਨਹੀਂ ਲਈ ਜਾ ਸਕੀ

en: RANDR extension is not present
pa: RANDR ਸਹਿਯੋਗੀ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ

en: could not get information about output %d
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ %d ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਲਈ ਜਾ ਸਕੀ

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
pa: CRTC %d ਲਈ ਲੋੜੀਦੀ ਸਥਿਤੀ/ਅਕਾਰ ਮਨਜ਼ੂਰਸ਼ੁਦਾ ਸੀਮਾ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਸਥਿਤੀ=(%d, %d), ਆਕਾਰ=(%d, %d), ਵੱਧੋ-ਵੱਧ=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
pa: CRTC %d ਲਈ ਸੰਰਚਨਾ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: could not get information about CRTC %d
pa: CRTC %d ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਲਈ ਜਾ ਸਕੀ

en: Laptop
pa: ਲੈਪਟਾਪ

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਸੰਭਾਲੀ ਵੇਖਣ ਸੰਰਚਨਾ ਚਾਲੂ ਸੰਰਚਨਾ ਨਾਲ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਖਾਂਦੀ

en: CRTC %d cannot drive output %s
pa: CRTC %d ਆਉਟਪੁੱਟ %s ਡਰਾਇਵ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦਾ

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ %s %dx%d@%dHz ਮੋਡ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: CRTC %d does not support rotation=%s
pa: CRTC %d ਘੁੰਮਾਉਣ=%s ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ %s ਦੇ ਉਹੀ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਨਹੀਂ ਹਨ, ਜੋ ਕਿ ਹੋਰ ਕਲੋਨ ਕੀਤੀ ਆਉਟਪੁੱਟ ਦੇ ਹਨ:
    ਮੌਜੂਦਾ ਮੋਡ:  %d, ਨਵਾਂ ਮੋਡ = %d
    ਮੌਜੂਦਾ ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ = (%d, %d), ਨਵੇਂ ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ = (%d, %d)
    ਮੌਜੂਦਾ ਘੁੰਮਾਉਣ ਦਿਸ਼ਾ= %s, ਨਵੀਂ ਘੁੰਮਾਉਣ ਦਿਸ਼ਾ = %s

en: cannot clone to output %s
pa: %s ਆਉਟਪੁੱਟ ਕਲੋਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Trying modes for CRTC %d
pa: CRTC %d ਲਈ ਮੋਡ ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਜਾਰੀ

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
pa: CRTC %d: %dx%d@%dHz ਮੋਡ ਨਾਲ %dx%d@%dHz ਉੱਤੇ ਆਉਟਪੁੱਟ ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ਼(ਪਾਸ %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
pa: CRTCs ਆਉਟਪੁੱਟ ਨੂੰ ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
pa: ਚੁਣੇ ਮੋਡ 'ਚੋਂ ਕੋਈ ਵੀ ਸੰਭਵ ਮੋਡ ਨਾਲ ਅਨੁਕੂਲ ਨਹੀਂ ਹੈ:
     %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
pa: ਲੋੜੀਦਾ ਫ਼ਰਜ਼ੀ ਅਕਾਰ ਉਪਲੱਬਧ ਆਕਾਰ ਲਈ ਫਿੱਟ ਨਹੀਂ: ਲੋੜੀਦਾ=(%d, %d), ਘੱਟੋ-ਘੱਟ=(%d, %d), ਵੱਧੋ-ਵੱਧ=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
pa: ਦਰਪਨ ਸਕਰੀਨਾਂ

en: minimum interval in milliseconds
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਅੰਤਰਾਲ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
pa: ਇਕੋਂ ਸਮੇਂ ਦੱਬੀ _ਇੱਕੋ_ ਸਵਿੱਚ ਨੂੰ ਕਈ ਵਾਰ ਦੱਬਣਾ @delay ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਅੰਤਾਰਲ ਨਾਲ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ।

en: Pixels per seconds
pa: ਪਿਕਸਲ ਪ੍ਰਤੀ ਸਕਿੰਟ

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
pa: ਅਧਿਕਤਮ ਗਤੀ ਤੇ ਕਿੰਨੇ ਪਿਕਸਲ ਪ੍ਰਤੀ ਸਕਿੰਟ ਲੋਡ਼ੀਦੇ ਹਨ

en: How long to accelerate in milliseconds
pa: ਐਲਸਰਲੇਟ ਲਈ ਕਿੰਨੇ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
pa: 0 ਤੋਂ ਅਧਿਕਤਮ ਗਤੀ ਉੱਤੇ ਜਾਣ ਲਈ ਇਹ ਕਿੰਨੇ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਲੈਂਦਾ ਹੈ

en: Initial delay in milliseconds
pa: ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ 'ਚ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਦੇਰੀ

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
pa: ਮਾਊਸ-ਸਵਿੱਚ ਕੰਮ ਕਰਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਕਿੰਨੇ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਉਡੀਕ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ

en: Minimum interval in milliseconds
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਅੰਤਰਾਲ ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
pa: ਕਿਸੇ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਮਾਨਤਾ ਨਾ ਦਿਓ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਕਿ ਇਹਨਾਂ ਨੂੰ @delay ਮਿਲੀ ਸਕਿੰਟ ਲਈ ਦਬਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
pa: ਅਯੋਗ, ਜਦੋਂ ਦੋ ਕੀ(ਬਟਨ) ਇੱਕਠੀਆਂ ਦਬਾਈਆਂ ਜਾਣ।

en: Beep when a modifier is pressed.
pa: ਬੀਪ (ਅਵਾਜ਼), ਜਦੋਂ ਕਿ ਸੋਧ ਦਬਾਈ ਜਾਵੇ।

en: Startup Assistive Technology Applications
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਅਸੈੱਸਟਿਵ ਤਕਨਾਲੋਜੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
pa: ਜਦੋਂ ਗਨੋਮ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ ਵਾਲੇ ਅਸੈਸਟਿਵ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ

en: Preferred Mobility assistive technology application
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਮੋਬਾਇਲ ਅਸੈਸਟਿਵ ਤਕਨੀਕੀ ਕਾਰਜ

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
pa: ਲਾਗਇਨ, ਮੇਨੂ ਜਾਂ ਕਮਾਂਡ ਲਾਇਨ ਵਾਸਤੇ ਪਸੰਦੀਦਾ ਮੋਬਾਇਲ ਅਸੈਸਟਿਵ ਤਕਨੀਕੀ ਕਾਰਜ

en: Start preferred Mobility assistive technology application
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਮੋਬਾਇਲ ਅਸੈਸਟਿਵ ਤਕਨੀਕੀ ਕਾਰਜ ਚਾਲੂ

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
pa: ਲਾਗਇਨ ਦੌਰਾਨ ਪਸੰਦੀਦਾ ਮੋਬਾਇਲ ਅਸੈਸਟਿਵ ਤਕਨੀਕੀ ਕਾਰਜ ਗਨੋਮ ਵਲੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ

en: Preferred Visual assistive technology application
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਦਿੱਖ ਅਸੈਸਟਿਵ ਤਕਨੀਕੀ ਕਾਰਜ

en: Start preferred Visual assistive technology application
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਦਿੱਖ ਅਸੈਸਟਿਵ ਤਕਨੀਕੀ ਕਾਰਜ ਚਾਲੂ

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
pa: ਲਾਗਇਨ ਦੌਰਾਨ ਪਸੰਦੀਦਾ ਦਿੱਖ ਅਸੈਸਟਿਵ ਤਕਨੀਕੀ ਕਾਰਜ ਗਨੋਮ ਵਲੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ

en: Default browser
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Default browser for all URLs.
pa: ਸਭ URL ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਹੈ।

en: Browser needs terminal
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਨੂੰ ਟਰਮੀਨਲ ਲੋਡ਼ੀਦਾ ਹੈ

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
pa: ਕੀ ਡਿਫਾਲਟ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਨੂੰ ਚੱਲਣ ਲਈ ਟਰਮੀਨਲ ਲੋਡ਼ੀਦਾ ਹੈ।

en: Browser understands remote
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਰਿਮੋਟ ਨੂੰ ਸਮਝਦਾ ਹੈ

en: Whether the default browser understands netscape remote.
pa: ਕੀ ਡਿਫਾਲਟ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਨੈਟਸਕੇਪ ਰਿਮੋਟ ਨੂੰ ਸਮਝਦਾ ਹੈ।

en: Default calendar
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਕੈਲੰਡਰ

en: Default calendar application
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਕੈਲੰਡਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Calendar needs terminal
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਨੂੰ ਟਰਮੀਨਲ ਲੋਡ਼ੀਦਾ ਹੈ

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
pa: ਕੀ ਡਿਫਾਲਟ ਕੈਲੰਡਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਚੱਲਣ ਲਈ ਟਰਮੀਨਲ ਲੋਡ਼ੀਦਾ ਹੈ

en: Default tasks
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਟਾਸਕ

en: Default tasks application
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਟਾਸਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Tasks needs terminal
pa: ਟਾਸਕ ਨੂੰ ਟਰਮੀਨਲ ਲੋਡ਼ੀਦਾ ਹੈ

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
pa: ਕੀ ਡਿਫਾਲਟ ਟਾਸਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਚੱਲਣ ਲਈ ਟਰਮੀਨਲ ਲੋਡ਼ੀਦਾ ਹੈ

en: Terminal application
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਟਰਮੀਨਲ ਕਾਰਜ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਇਹ ਲੋਡ਼ੀਦਾ ਹੋਵੇ।

en: Exec Arguments
pa: Exec ਆਰਗੂਮੈਂਟ

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੱਚ ਚੱਲਣ ਵਾਲੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਆਰਗੂਮੈਂਟ 'exec' ਕੀ ਨਾਲ ਪ੍ਰਭਾਸ਼ਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Draw Desktop Background
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਬਣਾਓ

en: Have MATE draw the desktop background.
pa: ਕੀ ਗਨੋਮ ਡੈਸਕਟਾਪ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਬਣਾਏ

en: Picture Options
pa: ਤਸਵੀਰ ਚੋਣਾਂ

en: Picture Filename
pa: ਤਸਵੀਰ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ

en: File to use for the background image.
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਫਾਇਲ

en: Picture Opacity
pa: ਤਸਵੀਰ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Opacity with which to draw the background picture.
pa: ਧੁੰਦਲਾਪਨ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਦੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਬਣਾਇਆ ਜਾਵੇ

en: Primary Color
pa: ਮੁੱਖ ਰੰਗ

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
pa: ਜਦੋਂ ਢਾਲਵਾਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਖੱਬੇ ਤੋਂ ਜਾਂ ਉਪੱਰੋ ਜਾਂ ਇਕਸਾਰ ਰੰਗ ਵਰਤਣਾ ਹੈ।

en: Secondary Color
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਰੰਗ

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
pa: ਜਦੋਂ ਢਾਲਵਾਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਸੱਜਿਉ ਤੋਂ ਜਾਂ ਥੱਲਿਉ ਜਾਂ ਇਕਸਾਰ ਰੰਗ ਲਈ ਨਹੀਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Color Shading Type
pa: ਰੰਗ ਸ਼ੇਡਿੰਗ ਕਿਸਮ

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਦੇ ਰੰਗ ਦਾ ਸ਼ੇਡ ਕਿਵੇਂ ਹੋਵੇ ਸੰਭਵ ਮੁੱਲ ਹਨ "ਲੇਟਵਾਂ ਢਾਲਵਾਂ", "ਲੰਬਕਾਰੀ ਢਾਲਵਾਂ" ਅਤੇ "ਇਕਸਾਰ"

en: File Icon Theme
pa: ਫਾਇਲ ਆਈਕਾਨ ਥੀਮ

en: Theme used for displaying file icons.
pa: ਥੀਮ, ਫਾਇਲ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ

en: Enable Accessibility
pa: ਅਸੈਸਬਿਲਟੀ ਯੋਗ ਕਰੋ

en: Whether Applications should have accessibility support.
pa: ਕੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਅਸੈਸਟਿਵ ਸਹਿਯੋਗ ਹੋਵੇ।

en: Enable Animations
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਯੋਗ ਕਰੋ

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
pa: ਕੀ ਸਜੀਵਤਾ ਵੇਖਾਈ ਜਾਵੇ। ਇਹ ਗਲੋਬ ਕੁੰਜੀ ਹੈ, ਇਹ ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ, ਪੈਨਲ ਆਦਿ ਦਾ ਰਵੱਈਆ ਬਦਲ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Menus Have Tearoff
pa: ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਭਾਗ ਹੋਣ

en: Whether menus should have a tearoff.
pa: ਕੇ ਮੀਨੂ ਵੱਖ ਹੋਣ ਯੋਗ ਹੋਵੇ।

en: Toolbar Style
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਸਟਾਈਲ

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਸਟਾਈਲ ਹੈ। ਸੰਭਵ ਮੁੱਲ ਹਨ "ਦੋਂਵੇ", "ਦੋਂਵੇ ਲੇਟਵੇਂ", "ਆਈਕਾਨ" ਅਤੇ "ਟੈਕਸਟ"।

en: Menus Have Icons
pa: ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਆਈਕਾਨ ਹੋਣ

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
pa: ਕੀ ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਮੇਨੂ-ਐਂਟਰੀ ਨਾਲ ਇੱਕ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇ।

en: Buttons Have Icons
pa: ਬਟਨ 'ਚ ਆਈਕਾਨ

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
pa: ਕੀ ਬਟਨਾਂ ਵਿੱਚ ਬਟਨ ਟੈਕਸਟ ਨਾਲ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇ।

en: Menubar Detachable
pa: ਮੇਨੂ ਪੱਟੀ ਵੱਖ ਹੋਣ ਯੋਗ

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
pa: ਕੀ ਯੂਜ਼ਰ ਮੇਨੂ ਪੱਟੀ ਨੂੰ ਵੱਖ ਕਰਕੇ ਅਤੇ ਏਧਰ-ਓਧਰ ਕਰ ਸਕੇ।

en: Toolbar Detachable
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਵੱਖ ਹੋਣ ਯੋਗ

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
pa: ਕੀ ਯੂਜ਼ਰ ਟੂਲਬਾਰ ਨੂੰ ਵੱਖ ਕਰਕੇ ਅਤੇ ਏਧਰ-ਓਧਰ ਕਰ ਸਕੇ।

en: Toolbar Icon Size
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਆਈਕਾਨ ਅਕਾਰ

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਵਿੱਚ ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਸਾਈਜ਼, ਜਾਂ ਤਾਂ "ਛੋਟਾ-ਟੂਲਬਾਰ" ਜਂ "ਵੱਡਾ-ਟੂਲਬਾਰ"

en: Cursor Blink
pa: ਝਪਕਦੀ ਕਰਸਰ

en: Whether the cursor should blink.
pa: ਕੀ ਕਰਸਰ ਝਪਕਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: Cursor Blink Time
pa: ਕਰਸਰ ਝਪਕਣ ਸਮਾਂ

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
pa: ਕਰਸਰ ਝਪਕਣ ਦੀ ਲੰਬਾਈ, ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ।

en: Icon Theme
pa: ਆਈਕਾਨ ਥੀਮ

en: Gtk+ Theme
pa: Gtk+ ਥੀਮ

en: Basename of the default theme used by gtk+.
pa: gtk+ ਰਾਹੀਂ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਡਿਫਾਲਟ ਥੀਮ ਲਈ ਆਧਾਰ-ਨਾਂ

en: Default font
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ

en: Name of the default font used by gtk+.
pa: gtk+ ਵਲੋਂ ਵਰਤੇ ਜਾਂਦੇ ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ ਦਾ ਨਾਂ

en: GTK IM Preedit Style
pa: GTK IM ਪਰੀਆਡਿਟ ਸਟਾਈਲ

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
pa: gtk+ ਰਾਹੀਂ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ GTK+ ਇੰਨਪੁੱਟ ਢੰਗ ਪਰੀਆਡਿਟ ਸਟਾਈਲ ਦਾ ਨਾਂ

en: GTK IM Status Style
pa: GTK IM ਹਾਲਤ ਸਟਾਈਲ

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
pa: gtk+ ਰਾਹੀਂ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ GTK+ ਇੰਨਪੁੱਟ ਢੰਗ ਸਥਿਤੀ ਸਟਾਈਲ ਦਾ ਨਾਂ

en: GTK IM Module
pa: GTK IM ਮੋਡੀਊਲ

en: Name of the input method module used by GTK+.
pa: GTK+ ਰਾਹੀਂ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਇੰਨਪੁੱਟ ਢੰਗ ਮੋਡੀਊਲ ਦਾ ਨਾਂ।

en: Document font
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਫੋਂਟ

en: Name of the default font used for reading documents.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟਾਂ ਦਾ ਨਾਂ ਹੈ

en: Monospace font
pa: ਮੋਨੋਸਪੇਸ ਫੋਂਟ

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
pa: ਮੋਨੋਸਪੇਸਡ (ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਚੌਡ਼ਾਈ) ਫੋਂਟ ਦਾ ਨਾਂ, ਟਰਮੀਨਲ ਆਦਿ ਸਥਿਤੀਆਂ ਵਿੱਚ ਵਰਤਣ ਲਈ।

en: Use Custom Font
pa: ਸੋਧੇ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
pa: ਕੀ gtk+ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਲਈ ਸੋਧੋ ਫੋਂਟ ਵਰਤਣੇ ਹਨ।

en: Status Bar on Right
pa: ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ

en: Whether to display a status bar meter on the right.
pa: ਕੀ ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ ਮੀਟਰ ਵੇਖਾਏ।

en: Module for GtkFileChooser
pa: ਜੀਟੀਕੇ ਫਾਇਲ ਚੋਣਕਾਰ ਲਈ ਮੋਡੀਊਲ

en: Menubar accelerator
pa: ਮੇਨੂ ਪੱਟੀ ਐਕਸਰਲੇਟਰ

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
pa: ਮੇਨੂ ਪੱਟੀਆਂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਹਨ।

en: Show the 'Input Methods' menu
pa: 'ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ' ਮੇਨੂ ਵੇਖੋ

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
pa: ਕੀ ਇੰਦਰਾਜ਼ਾਂ ਅਤੇ ਟੈਕਸਟ ਝਲਕ ਦੇ ਪਰਸੰਗ ਮੇਨੂ ਲਈ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਬਦਲਣਾ ਸਹਾਇਕ ਹੋਵੇ।

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
pa: 'ਯੂਨੀਕੋਡ ਕੰਟਰੋਲ ਅੱਖਰ' ਮੇਨੂ ਵੇਖੋ

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
pa: ਕੀ ਇੰਦਰਾਜ਼ਾਂ ਅਤੇ ਟੈਕਸਟ ਝਲਕ ਦੇ ਪਰਸੰਗ ਮੇਨੂ ਲਈ ਕੰਟਰੋਲ ਅੱਖਰ ਦੇਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੋਵੇ।

en: Disable command line
pa: ਕਮਾਂਡ ਲਾਇਨ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਟਰਮੀਨਲ ਜਾਂ ਖਾਸ ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨਾਂ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਨੂੰ ਸੋਧਣ ਤੋਂ ਰੋਕ ਦਿਓ ਜਿਵੇਂ ਕਿ, ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ "ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚਲਾਓ" ਡਾਈਲਾਗ ਤੋਂ ਪਹੁੰਚ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰ ਦਿਓ।

en: Disable saving files to disk
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਡਿਸਕ 'ਤੇ ਸੰਭਾਲਣ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਸੰਭਾਲਣ ਤੋਂ ਰੋਕੇ। ਜਿਵੇਂ ਕਿ, ਹਰੇਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੱਚ "ਇੰਜ ਸੰਭਾਲੋ" ਡਾਈਲਾਗ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਆਯੋਗ ਕਰ ਦਿਓ।

en: Disable printing
pa: ਪਰਿੰਟਿੰਗ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਪਰਿੰਟਿੰਗ ਤੋਂ ਰੋਕ ਦਿਉ। ਜਿਵੇਂ ਕਿ, ਹਰੇਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੱਚੋਂ "ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ" ਡਾਈਲਾਗ ਲਈ ਅਸੈੱਸ ਆਯੋਗ ਕਰ ਦਿਓ।

en: Disable print setup
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਸੈੱਟਅੱਪ ਆਯੋਗ

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਪਰਿੰਟਰ ਦਾ ਸੈੱਟਅੱਪ ਨੂੰ ਸੋਧਣ ਤੋਂ ਰੋਕ ਦਿਓ। ਜਿਵੇਂ ਕਿ, ਹਰੇਕ ਕਾਰਜ ਵਿੱਚ "ਪਰਿੰਟਰ ਸੈੱਟਅੱਪ" ਡਾਈਲਾਗ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰ ਦੇਵੇਗਾ।

en: Disable user switching
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਸਵਿੱਚ ਕਰਨਾ ਆਯੋਗ

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਆਪਣਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸਰਗਰਮ ਰੱਖਣ ਦੌਰਾਨ ਹੋਰ ਅਕਾਊਂਟ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਤੋਂ ਰੋਕਦੀ ਹੈ।

en: Disable lock screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਲਾਕ ਆਯੋਗ

en: Disable URL and MIME type handlers
pa: URL ਅਤੇ MIME ਟਾਈਪ ਹੈਂਡਲਰ ਆਯੋਗ

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ URL ਜਾਂ MIME ਟਾਈਪ ਹੈਂਡਲਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚਲਾਉਣ ਤੋਂ ਪਾਬੰਦੀ।

en: Default mixer device
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮਿਕਸਰ ਜੰਤਰ

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
pa: ਮਲਟੀਮੀਡਿਆ ਸਵਿੱਚ-ਬਾਈਡਿੰਗ ਰਾਹੀਂ ਵਰਤਣ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ ਮਿਕਸਰ ਜੰਤਰ ਹੈ।

en: Default mixer tracks
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮਿਕਸਰ ਟਰੈਕ

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
pa: ਮਲਟੀਮੀਡਿਆ ਸਵਿੱਚ-ਬਾਈਡਿੰਗ ਰਾਹੀਂ ਵਰਤਣ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ ਮਿਕਸਰ ਟਰੈਕ ਹਨ।

en: Enable ESD
pa: ESD ਯੋਗ

en: Enable sound server startup.
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤ 'ਤੇ ਸਾਊਡ ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਯੋਗ

en: Sounds for events
pa: ਘਟਨਾਵਾਂ ਲਈ ਆਵਾਜ਼

en: Whether to play sounds on user events.
pa: ਕੀ ਯੂਜ਼ਰ ਘਟਨਾਵਾਂ ਲਈ ਅਵਾਜ਼ਾਂ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣਾ ਹੈ।

en: Sound theme name
pa: ਸਾਊਂਡ ਥੀਮ ਨਾਂ

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
pa: ਘਟਨਾਵਾਂ ਸਾਊਂਡ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ XDG ਸਾਊਂਡ ਥੀਮ ਹੈ।

en: Input feedback sounds
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫੀਡਬੈਕ ਸਾਊਂਡ

en: Whether to play sounds on input events.
pa: ਕੀ ਇੰਪੁੱਟ ਘਟਨਾਵਾਂ ਲਈ ਸਾਊਂਡ ਚਲਾਉਣੀ ਹੈ।

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
pa: ਕੈਸ਼ ਵਿੱਚ ਥੰਮਨੇਲ ਲਈ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਉਮਰ ਦਿਨਾਂ ਵਿੱਚ। ਸਾਫ਼ ਕਰਨਾ ਆਯੋਗ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ -1 ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
pa: ਕੈਸ਼ ਵਿੱਚ ਥੰਮਨੇਲ ਲਈ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਸਾਈਜ਼ ਮੈਗਾਬਾਈਟ (MB) ਵਿੱਚ। ਸਾਫ਼ ਕਰਨਾ ਆਯੋਗ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ -1 ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Disable all external thumbnailers
pa: ਹਰੇਕ ਬਾਹਰੀ ਥੰਬਨੇਲਰ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰੋ

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
pa: ਹਰੇਕ ਬਾਹਰੀ ਥੰਬਨੇਲਰ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰੋ ਨੂੰ ਸੱਚ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਕਰਨ ਲਈ, ਇਹ ਵੇਖੇ ਬਿਨਾਂ ਕਿ ਇੱਕਲਾ-ਇੱਕਲਾ ਅਯੋਗ/ਯੋਗ ਹੈ ਜਾਂ ਨਹੀਂ।

en: Type time
pa: ਟਾਇਪ ਸਮਾਂ

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
pa: ਮਿੰਟਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਟਾਇਪ ਕਰਨ ਮਗਰੋਂ ਅੰਤਰਾਲ ਮੋਡ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਸਕੇ

en: Break time
pa: ਬਰੇਕ ਟਾਈਮ

en: Number of minutes that the typing break should last.
pa: ਮਿੰਟਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਟਾਇਪ ਅੰਤਰਾਲ ਰਹਿ ਸਕੇ।

en: Allow postponing of breaks
pa: ਅੰਤਰਾਲ ਨੂੰ ਟਾਲਣ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜਤ ਦਿਓ

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
pa: ਕੀ ਟਾਇਪਇੰਗ ਬਰੇਕ ਸਕਰੀਨ ਨੂੰ ਟਾਲਿਆ ਜਾ ਸਕੇ।

en: Whether or not keyboard locking is enabled
pa: ਕੀ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਨੂੰ ਲਾਕ ਕਰਨ ਨੂੰ ਯੋਗ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
pa: ਕੀ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਨੂੰ ਲਾਕ ਕਰਨ ਨੂੰ ਯੋਗ ਕਰਨਾ ਹੈ।

en: _Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)
