mate-desktop 1.25.0 - en to tr translation catalogue (299 entries)

en: About MATE
tr: MATE Hakkında

en: Learn more about MATE
tr: MATE hakkında daha fazla şey öğrenin

en: MATE Desktop Environment
tr: MATE Masaüstü Ortamı

en: Copyright © 1997-2011 GNOME developers
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
tr: Telif Hakkı © 1997-2011 GNOME geliştiricileri
    Telif Hakkı © 2011 Perberos
    Telif Hakkı © 2012-2021 MATE geliştiricileri

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
tr: MATE, geleneksel metaforları tercih eden GNU/Linux kullanıcılarına çekici ve sezgisel bir masaüstü sağlar.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
tr: MATE, dosya yöneticisi, belge ve resim görüntüleyicisi, menüler ve birçok uygulama da dahil olmak üzere, bilgisayarınızda gördüğünüz unsurların çoğunu içerir.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
tr: MATE, Unix benzeri işletim sistemleri ailesi için özgür, kullanışlı, kararlı, erişimi kolay bir masaüstü ortamıdır.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
tr: MATE, GNOME 2 Masaüstü'nün devamıdır. GNOME 1997 yılında başladığından beri yüzlerce kişi kodlamaya katkıda bulunmuştur. Çevirmenler, belgelendirme yapanlar ve kalite denetimi yapanlar da dahil olmak üzere, bir çoğu başka önemli şekillerde katkıda bulunmuştur.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
tr: GNOME 2 en popüler GNU/Linux masaüstüydü ancak artık yayınlanmıyor… MATE size aynı masaüstünü sağlar!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
tr: “MATE” ismini yerba maté adlı Güney Amerika'ya özgü astropikal çobanpüskülü cinsinden alır. Bu bitkinin yaprakları kafein içerir ve demlendikten sonra mate adı verilen içecek elde edilir.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Use alpha
tr: Alfa kullan

en: Whether or not to give the color an alpha value
tr: Renge bir alfa değeri verilip verilmeyeceği

en: Title
tr: Başlık

en: The title of the color selection dialog
tr: Renk seçme penceresinin başlığı

en: Pick a Color
tr: Bir Renk Seçin

en: Current Color
tr: Şimdiki Renk

en: The selected color
tr: Seçili renk

en: Current Alpha
tr: Güncel alfa değeri

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
tr: Seçilen donukluk değeri (0 tamamen şeffaf, 65535 tamamen donuk)

en: Received invalid color data
tr: Geçersiz renk verisi alındı

en: Has Opacity Control
tr: Donukluk Kontrolü Var

en: Whether the color selector should allow setting opacity
tr: Renk seçicinin donukluğun ayarlanmasına izin verip vermeyeceği

en: Has palette
tr: Paleti Var

en: Whether a palette should be used
tr: Bir renk paletinin kullanılıp kullanılmayacağı

en: The current color
tr: Şimdiki renk

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
tr: Güncel donukluk değeri (0 tamamen şeffaf, 65535 tamamen donuk)

en: HEX String
tr: Onaltılık Dizgi

en: The hexadecimal string of current color
tr: Geçerli rengin onaltılık dizgisi

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
tr: Dış halkadan istediğiniz rengi seçin. Bu rengin koyuluğunu ya da açıklığını da iç üçgeni kullanarak seçin.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
tr: Damlalığa tıklayın, ardından ekranın herhangi bir yerine oradaki rengi seçmek için tıklayın.

en: _Hue:
tr: Renk _Özü:

en: Position on the color wheel.
tr: Renk dairesindeki konum.

en: _Saturation:
tr: _Doygunluk:

en: "Deepness" of the color.
tr: Rengin "derinliği".

en: _Value:
tr: _Değer:

en: Brightness of the color.
tr: Rengin parlaklığı:

en: _Red:
tr: _Kırmızı:

en: Amount of red light in the color.
tr: Renkteki kırmızı ışığın miktarı.

en: _Green:
tr: _Yeşil:

en: Amount of green light in the color.
tr: Renkteki yeşil ışığın miktarı.

en: _Blue:
tr: _Mavi:

en: Amount of blue light in the color.
tr: Renkteki mavi ışığın miktarı.

en: Op_acity:
tr: Do_nukluk:

en: Transparency of the color.
tr: Rengin şeffaflığı.

en: Color _name:
tr: Renk _ismi:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
tr: Buraya HTML tarzı onaltılık bir renk değeri ya da sadece 'orange' gibi bir renk ismi girebilirsiniz.

en: _Palette:
tr: _Palet:

en: Color Wheel
tr: Renk Dairesi

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
tr: Şu anda seçmekte olduğunuz renk ile karşılaştırma için önceden seçilmiş renk. Bu rengi, renk paletine sürükleyebilir veya diğer renk çetelesine sürükleyerek geçerli renk olarak seçebilirsiniz.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
tr: Seçtiğiniz renk. Bu rengi bir palet girdisine kaydırarak gelecekte kullanmak için kaydedebilirsiniz.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
tr: Önceki renk, şimdi seçtiğiniz renk ile karşılaştırmak için.

en: The color you've chosen.
tr: Seçtiğiniz renk.

en: _Save color here
tr: Rengi burada _kaydet

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
tr: Bu palet girdisini güncel renk olarak seçmek için üzerine tıklayın. Bu girdiyi değiştirmek için buraya bir renk örneği kaydırın ya da farenin sağ düğmesine basıp "Rengi burada kaydet" şıkkını seçin.

en: Color Selection
tr: Renk Seçimi

en: The color selection embedded in the dialog.
tr: Diyaloğa gömülü renk seçimi.

en: OK Button
tr: Tamam Düğmesi

en: The OK button of the dialog.
tr: Diyaloğun tamam düğmesi

en: Cancel Button
tr: İptal Düğmesi

en: The cancel button of the dialog.
tr: Diyaloğun iptal düğmesi

en: Help Button
tr: Yardım Düğmesi

en: The help button of the dialog.
tr: Diyaloğun yardım düğmesi.

en: _Cancel
tr: _Vazgeç

en: _OK
tr: _Tamam

en: Help
tr: Yardım

en: Error reading file '%s': %s
tr: '%s' dosyası okunamadı: %s

en: Error rewinding file '%s': %s
tr: '%s' dosyası geri alınırken hata: %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
tr: İsimsiz

en: File '%s' is not a regular file or directory.
tr: '%s' bir dosya ya da dizin değil.

en: Cannot find file '%s'
tr: '%s' dosyası bulunamadı

en: No filename to save to
tr: Kaydedilmek üzere bir dosya adı yok

en: Starting %s
tr: %s başlatılıyor

en: No URL to launch
tr: Başlatılacak URL yok

en: Not a launchable item
tr: Başlatılabilir bir öğe değil

en: No command (Exec) to launch
tr: Çalıştırılacak komut (Exec) yok

en: Bad command (Exec) to launch
tr: Başlatmak için hatalı komut (Exec)

en: Unknown encoding of: %s
tr: Bilinmeyen kodlama: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
tr: Terminal bulunamadı. Çalışmıyor olsa bile xterm kullanılıyor

en: Unspecified
tr: Belirtilmemiş

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
tr: Ekran kaynakları alınamadı (CRTC'ler, çıkışlar, kipler)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
tr: Ekran boyutlarının aralığı alınırken idare edilemeyen bir X hatası oluştu

en: could not get the range of screen sizes
tr: Ekran boyutlarının aralığı alınamadı

en: RANDR extension is not present
tr: RANDR uzantısı mevcut değil

en: could not get information about output %d
tr: Çıktı hakkında bilgi alınamadı %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
tr: CRTC %d için istenilen konum/boyut izin verilen limitlerin dışında: pozisyon=(%d, %d), boyut=(%d, %d), en fazla=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
tr: CRTC %d için yapılandırma ayarları tanımlanamadı

en: could not get information about CRTC %d
tr: CRTC %d hakkında bilgi alınamadı

en: Laptop
tr: Dizüstü

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
tr: Hiçbir kayıtlı ekran yapılandırması aktif yapılandırma ile eşleşmiyor

en: CRTC %d cannot drive output %s
tr: CRTC %d %s çıktısını yönetemez

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
tr: %s çıktısı %dx%d@%dHz kipini desteklemiyor

en: CRTC %d does not support rotation=%s
tr: CRTC %d döndürme=%s değerini desteklemiyor

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
tr: %s çıktısı klonlanan başka bir çıktı ile aynı parametrelere sahip değil:
    mevcut kip = %d, yeni kip = %d
    mevcut koordinatlar = (%d, %d), yeni koordinatlar = (%d, %d)
    mevcut döndürme = %s, yeni döndürme = %s

en: cannot clone to output %s
tr: %s çıktısına klonlanamaz

en: Trying modes for CRTC %d
tr: CRTC %d için kipler deneniyor

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
tr: CRTC %d:  %dx%d@%dHz kipi %dx%d@%dHz değerine çıktı ile (geçiş %d) deneniyor

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
tr: CRTCler çıktılara atanamadı:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
tr: seçilen kiplerin hiçbiri mümkün olan kiplerle uyumlu değildi:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
tr: Gerekli sanal boyut mevcut boyuta uymuyor: istenilen=(%d, %d), en az=(%d, %d), en fazla=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
tr: Ekranları Yansıt

en: minimum interval in milliseconds
tr: milisaniye cinsinden en düşük aralık

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
tr: @delay milisaniye içerisinde _aynı_ tuşa birden fazla basmayı gözardı et.

en: Pixels per seconds
tr: Saniye başına piksel

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
tr: En yüksek hızda hareket edilmesi için saniyede kaç pikselin gerektiği

en: How long to accelerate in milliseconds
tr: Hızlandırmanın milisaniye cinsinden ne kadar zaman aldığı

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
tr: Sıfırdan en yüksek hıza erişmek için milisaniye cinsinden geçen süre

en: Initial delay in milliseconds
tr: Milisaniye cinsinden ilk gecikme

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
tr: Fare hareket tuşlarının işlemeye başlaması için milisaniye cinsinden beklenecek süre

en: Minimum interval in milliseconds
tr: Milisaniye cinsinden en düşük aralık

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
tr: Bir tuşa @delay milisaniye uzunlukta basılmadıkça basılmış olarak kabul etme.

en: Latch modifiers when pressed twice in a row until the same modifier is pressed again.
tr: Aynı değiştiriciye tekrar basılana kadar arka arkaya iki kez basıldığında değiştiricileri kilitleyin.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
tr: İki tuşa birden basıldığında etkisiz hale getir.

en: Beep when a modifier is pressed.
tr: Herhangi bir yardımcı tuşa basıldığında bip sesi çal.

en: Beep when a key is pressed while CapsLock is active.
tr: CapsLock etkinken bir tuşa basıldığında bip sesi

en: Beep count when enabling a modifier
tr: Bir değiştiriciyi etkinleştirirken bip sayısı

en: Number of beeps to emit when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
tr: Geçiş tuşları etkinken bir değiştirici etkinleştirildiğinde verilecek bip sesi sayısı. Yalnızca 'dahili' arka uçla çalışır.

en: Delay between beeps when enabling a modifier
tr: Bir değiştiriciyi etkinleştirirken bip sesleri arasındaki gecikme

en: Delay in milliseconds between two beeps when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
tr: Geçiş tuşları etkinken bir değiştiriciyi etkinleştirirken iki bip sesi arasındaki milisaniye cinsinden gecikme. Yalnızca 'dahili' arka uçla çalışır.

en: Beep count when disabling a modifier
tr: Bir değiştiriciyi devre dışı bırakırkenki bip sayısı

en: Number of beeps to emit when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
tr: Geçiş tuşları etkinken bir değiştirici devre dışı bırakıldığında verilecek bip sesi sayısı. Yalnızca 'dahili' arka uçla çalışır.

en: Delay between beeps when disabling a modifier
tr: Bir değiştiriciyi devre dışı bırakırken bip sesleri arasındaki gecikme

en: Delay in milliseconds between two beeps when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
tr: Geçiş tuşları etkinken bir değiştiriciyi devre dışı bırakırken iki bip sesi arasındaki milisaniye cinsinden gecikme. Yalnızca 'dahili' arka uçla çalışır.

en: Implementation to use when togglekeys are enabled
tr: Geçiş tuşları etkinleştirildiğinde kullanılacak uygulama

en: Selects the backend to use to provide the togglekeys feature. Valid values include 'xkb' (the stock X implementation) and 'internal' (a MATE-specific and more configurable implementation).
tr: Geçiş tuşları özelliğini sağlamak için kullanılacak arka ucu seçer. Geçerli değerler arasında "xkb" (stok X uygulaması) ve "dahili" (MATE'ye özgü ve daha yapılandırılabilir bir uygulama) bulunur.

en: Startup Assistive Technology Applications
tr: Başlangıç Yardımcı Teknoloji Uygulamaları

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
tr: MATE masaüstü oturumu açıldığında başlatılacak yardımcı teknoloji uygulamalarının listesi.

en: Preferred Mobility assistive technology application
tr: Tercih edilen Taşınabilirlik yardımcı teknoloji uygulaması

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
tr: Komut satırı, menüler ya da oturum açılması için kullanılacak tercih edilen Taşınabilirlik yardımcı teknoloji uygulaması.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
tr: Tercih edilen Taşınabilirlik yardımcı teknoloji uygulamasını başlat

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
tr: MATE'nin tercih edilen Taşınabilirlik yardımcı teknoloji uygulamasını oturum açıldığında başlatmasını sağlar.

en: Preferred Visual assistive technology application
tr: Tercih edilen Görsel yardımcı teknoloji uygulaması

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
tr: Komut satırı, menüler ya da oturum açılması için kullanılacak tercih edilen Görsel yardımcı teknoloji uygulaması.

en: Start preferred Visual assistive technology application
tr: Tercih edilen Görsel yardımcı teknoloji uygulamasını başlat

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
tr: MATE'nin tercih edilen Görsel yardımcı teknoloji uygulamasını oturum açıldığında başlatmasını sağlar.

en: Default browser
tr: Varsayılan tarayıcı

en: Default browser for all URLs.
tr: Tüm URL'ler için varsayılan tarayıcı.

en: Browser needs terminal
tr: Tarayıcı uçbirime ihtiyaç duyuyor

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
tr: Varsayılan tarayıcı uygulamasının çalıştırılması için bir uçbirime ihtiyacı olup olmaması

en: Browser understands remote
tr: Tarayıcı remote seçeneğini anlar

en: Whether the default browser understands netscape remote.
tr: Öntanımlı tarayıcının uzaktan netscape anlayıp anlamayacağı.

en: Calculator application
tr: Hesap uygulaması

en: Calculator program to use when starting applications that require one.
tr: Gerekli olduğunda uygulamaları başlatılmak için kullanılacak Hesap uygulaması.

en: Instant Messaging application
tr: Anlık Mesajlaşma uygulaması

en: Instant Messaging program to use when starting applications that require one.
tr: Anlık Mesajlaşma programı gerektiren uygulamaları başlatırken kullanılacak uygulama.

en: Default calendar
tr: Varsayılan takvim

en: Default calendar application
tr: Varsayılan takvim uygulaması

en: Calendar needs terminal
tr: Takvim uçbirime ihtiyaç duyuyor

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
tr: Varsayılan takvim uygulamasının çalıştırılması için bir uçbirime ihtiyacı olup olmaması

en: Default tasks
tr: Varsayılan görevler

en: Default tasks application
tr: Varsayılan görevler uygulaması

en: Tasks needs terminal
tr: Görevler uçbirime ihtiyaç duyuyor

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
tr: Varsayılan görevler uygulamasının çalıştırılması için bir uçbirime ihtiyacı olup olmaması

en: Terminal application
tr: Uçbirim uygulaması

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
tr: Gerekli olduğunda uygulamaları başlatılmak için kullanılacak uçbirim uygulaması.

en: Exec Arguments
tr: Çalıştırma Değişkenleri

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
tr: Programları uçbirimde çalıştırmak için kullanılan, 'exec' anahtarıyla belirlenmiş bağımsız değişken.

en: Draw Desktop Background
tr: Masaüstü Arkaplanını Çiz

en: Have MATE draw the desktop background.
tr: MATE'in masaüstü arkaplanını çizmesini sağlar.

en: Show Desktop Icons
tr: Masaüstü Simgelerini Göster

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
tr: MATE dosya yöneticisinin (Caja) masaüstü simgelerini çizmesini belirler.

en: Fade the background on change
tr: Değiştirirken arkaplanı karart

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
tr: Doğru olarak ayarlanırsa, MATE masaüstü arka planını solma etkisi ile değiştirecektir.

en: Picture Options
tr: Resim Seçenekleri

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
tr: wallpaper_name tarafından belirtilen resmin nasıl oluşturulacağını belirler. Geçerli değerler "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".

en: Picture Filename
tr: Resim Dosya Adı

en: File to use for the background image.
tr: Arkaplan görüntüsü için kullanılacak dosya

en: Picture Opacity
tr: Resim Saydamlığı

en: Opacity with which to draw the background picture.
tr: Arkaplan resminin çizileceği saydamlık.

en: Primary Color
tr: Birincil Renk

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
tr: Geçiş ya da düz renkler çizilirken kullanılan Sol veya Üst renktir.

en: Secondary Color
tr: İkincil Renk

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
tr: Geçiş ya da düz renkler çizilirken kullanılan Sağ veya Alt renktir.

en: Color Shading Type
tr: Renk Tonlama Türü

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
tr: Arkaplan renginin nasıl tonlanacağını belirler. "dikey-geçiş", "yatay-geçiş" ve "tek-parça" mümkün olan değişkenlerdir.

en: File Icon Theme
tr: Dosya Simgesi Teması

en: Theme used for displaying file icons.
tr: Bu tema dosya simgelerinin görüntülenmesinde kullanılır.

en: Enable Accessibility
tr: Erişebilirliği Etkinleştir

en: Whether Applications should have accessibility support.
tr: Uygulamalarda erişebilirlik desteğinin olup olmayacağı.

en: Enable Animations
tr: Animasyonları Etkinleştir

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
tr: Canlandırmaların gösterilip gösterilmeyeceği. Not: Bu genel bir anahtardır, ve pencere yöneticisi, panel vb. işleyişlerini değiştirir.

en: Menus Have Tearoff
tr: Menülerde Ayraç Bulunsun

en: Whether menus should have a tearoff.
tr: Menülerde ayraçların olup olmayacağı.

en: Toolbar Style
tr: Araç Çubuğu Stili

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
tr: Araç çubuğu biçemi. Geçerli değerler  "both", "both-horiz", "icon", ve"text".

en: Menus Have Icons
tr: Menülerde Simge Gösterimi

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
tr: Menülerde girdilerin yanında simgelerin gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Buttons Have Icons
tr: Düğmelerde Simge Gösterimi

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
tr: Düğmelerde girdilerin yanında simgelerin gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Menubar Detachable
tr: Menü Çubuğu Ayrılabilir

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
tr: Kullanıcının menü çubuklarını ayırıp taşıyabileceğini ya da bunu yapamayacağını belirler.

en: Toolbar Detachable
tr: Araç Çubuğu Ayrılabilir

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
tr: Kullanıcının araç çubuklarını ayırıp taşıyabileceğini ya da bunu yapamayacağını belirler.

en: Toolbar Icon Size
tr: Araç Çubuğu Simge Boyutu

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
tr: Araç çubuğundaki simgelerin boyutu, "small-toolbar" ya da "large-toolbar".

en: Cursor Blink
tr: İmlecin Yanıp Sönmesi

en: Whether the cursor should blink.
tr: İmleç yanıp sönmesi olup olmayacağı

en: Cursor Blink Time
tr: İmlecin Yanıp Sönme Süresi

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
tr: İmlecin yanıp sönme döngü uzunluğu, milisaniye olarak.

en: Icon Theme
tr: Simge Teması

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
tr: Panel, caja vs. için kullanılacak simge teması.

en: Gtk+ Theme
tr: GTK+ Teması

en: Basename of the default theme used by gtk+.
tr: Gtk+ tarafından kullanılan varsayılan temanın ana adı.

en: List of symbolic names and color equivalents
tr: Sembolik isimler ve renk eşdeğerleri listesi

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
tr: 'gtk-color-scheme' ayarı tarafından tanımlandığı üzere '\n' ile ayrılmış 'name:color' - isim:renk listesi

en: Default font
tr: Varsayılan yazıtipi

en: Name of the default font used by gtk+.
tr: Gtk+ tarafından öntanımlı olarak kullanılan yazıtipinin adı.

en: GTK IM Preedit Style
tr: GTK IM Öndüzenli Tarzı

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
tr: gtk+ tarafından kullanılan GTK+ Girdi Yöntemi Öndüzenli Tarzının ismi.

en: GTK IM Status Style
tr: GTK GY Durum Tarzı

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
tr: gtk+ tarafından kullanılan GTK+ Girdi Yöntemi Durum Tarzının ismi.

en: GTK IM Module
tr: GTK GY Modülü

en: Name of the input method module used by GTK+.
tr: GTK+ tarafından kullanılan girdi yöntemi modülünün ismi.

en: Use GTK3 header bar
tr: GTK3 başlık çubuğunu kullan

en: Whether builtin GTK+ dialogs such as the file chooser, the color chooser or the font chooser will use a header bar at the top to show action widgets, or an action area at the bottom. This setting does not affect custom dialogs using GtkDialog directly, or message dialogs.
tr: Dosya, renk ya da yazıtipi seçicileri gibi yerleşik GTK+ diyaloglarının etkinlik widget'lerini göstermek için üstte başlık çubuğu mu yoksa altta etkinlik bölgesi mi kullanacaklarını ayarlar. Bu ayarın, GtkDialog'u doğrudan kullanan özel diyaloglara ya da mesaj diyaloglarına bir etkisi yoktur.

en: Use GTK3 overlay scrolling
tr: GTK3 üstkatman kaydırmayı kullan

en: Whether built-in GTK+ scrolled windows will use overlay scrolling. Overlay scrolling hides and reduces the size of the scrollbar until it gets focus.
tr: Yerleşik GTK+ kaydırılan pencerelerin kaplama kaydırmayı kullanıp kullanmayacağı. Kaplama kaydırma odaklama üstüne gelene kadar asansörlerin boyutunu küçültüp onları saklar.

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
tr: GTK araç takımı genelinde canlandırmaları etkinleştir

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
tr: Araç takımı genelinde canlandırmaları etkin olup olmayacağı.

en: Document font
tr: Belge Yazıtipi

en: Name of the default font used for reading documents.
tr: Belgeleri okumak için kullanılan varsayılan yazıtipinin adı.

en: Monospace font
tr: Eş aralıklı yazıtipi

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
tr: Uçbirimler gibi yerlerde kullanılacak eş aralıklı (sabit-genişlikli) yazıtipinin adı.

en: Use Custom Font
tr: Özel Yazıtipi Kullan

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
tr: Gtk+ uygulamalarında özel yazı tipi kullanımı olup olmaması.

en: Status Bar on Right
tr: Durum Çubuğu Sağda

en: Whether to display a status bar meter on the right.
tr: Sağda bir durum çubuğu ölçücü gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Module for GtkFileChooser
tr: GtkFileChooser için modül

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
tr: GtkFileChooser aracı için dosya sistemi modeli olarak kullanılacak modül. Geçerli değerler "gio" ve "gtk+".

en: Menubar accelerator
tr: Menü çubuğu kısayolu

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
tr: Menü çubuklarını açmak için klavye kısayolu.

en: Show the 'Input Methods' menu
tr: 'Girdi Yöntemleri' menüsünü görüntüle

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
tr: Bağlam menülerinin ve metin görüntülerinin girdi yöntemini değiştirme imkânı sunup sunmayacaklarını belirler.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
tr: "Unikod Kontrol Karakteri" menüsünü göster

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
tr: Bağlam menülerinin ve metin görüntülerinin kontrol karakteri ekleme seçeneği sunup sunmayacaklarını belirler.

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
tr: GTK3 istemci tarafından süslenen pencerelerin başlık çubuğu düzeni

en: This setting determines which buttons should be put in the titlebar of client-side decorated windows, and whether they should be placed at the left of right. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.
tr: Bu ayar hangi düğmelerin istemci tarafından süslenen pencerelerin başlık çubuğuna ekleneceklerini ve sağa ya da sola koyulacaklarını belirler. https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout adresine bakınız.

en: Use a global menubar for displaying application menus
tr: Uygulama menülerini göstermek için global menü çubuğunu kullan

en: This setting determines where application menu will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.
tr: Bu ayar uygulama menülerinin nerede gösterileceklerini belirler - bir pencere içinde mi yoksa MenuModel protokolü işle bir panelde mi. Daha fazla bilgi için https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu sayfasına bakınız.

en: Use a global menubar for displaying window menubars
tr: Pencere menü çubuklarını göstermek için global menü çubuğunu kullan

en: This setting determines where window menubars will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.
tr: Bu ayar pencere menü çubuklarının nerede gösterileceklerini belirler - bir pencere içinde mi yoksa MenuModel protokolünü ile bir panelde mi. Daha fazla bilgi için https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar sayfasına bakınız.

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
tr: Yalnızca Alt tuşuna basıldığından hatırlatıcıları göster

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the Alt key.
tr: Hatırlatıcıların kullanıcı Alt tuşuna bastığında otomatik olarak gösterilip saklanılmasını ayarlar.

en: Window Scaling Factor
tr: Pencere Ölçeklendirme Faktörü

en: This controls the GTK scale factor that maps from window coordinates to the actual device pixels. On traditional systems this is 1, but on very high density displays (e.g. HiDPI, Retina) this can be a higher value (often 2). Set to 0 to auto-detect.
tr: Bu, pencere koordinatlarından gerçek cihaz piksellerine eşlenen GTK ölçek faktörünü kontrol eder. Geleneksel sistemlerde bu 1'dir, ancak çok yüksek yoğunluklu ekranlarda (örneğin, HiDPI, Retina) bu daha yüksek bir değer olabilir (genellikle 2). Otomatik algılamak için 0'a ayarlayın.

en: Scaling Factor for QT appllications
tr: QT uygulamaları için Ölçeklendirme Faktörü

en: This setting determines whether MATE controls the scale factor for QT applications. Enable to synchronize with the GTK scale factor when initializing the session, disable to control this value elsewhere. Requires restarting your session.
tr: Bu ayar, MATE'nin QT uygulamaları için ölçek faktörünü kontrol edip etmediğini belirler. Oturumu başlatırken GTK ölçek faktörü ile senkronize etmeyi etkinleştir, bu değeri başka bir yerde kontrol etmek için devre dışı bırakın. Oturumunuzu yeniden başlatmayı gerektirir.

en: Enable the primary paste selection
tr: Birincil yapıştırma seçimini etkinleştir

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
tr: Eğer doğru ise, gtk+ genellikle orta fare tıklaması ile tetiklenen birincil yapıştırma seçimini kullanır.

en: Disable command line
tr: Komut satırını pasifleştir

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
tr: Kullanıcının terminale erişimine ya da çalıştırmak için bir komut satırı belirtmesine mani olur. Bu mesela panelde "Uygulama Çalıştır" diyaloğuna erişimi engeller.

en: Disable saving files to disk
tr: Dosyaların diske yazılmasını iptal et

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
tr: Kullanıcının diske dosya kaydetmesine mani olur. Bu mesela tüm uygulamaların "Farklı Kaydet" diyaloğuna erişimi engeller.

en: Disable printing
tr: Yazdırmayı iptal et

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
tr: Kullanıcının yazıcıdan döküm çıkarmasına mani olur. Bu mesela tüm uygulamaların "Yazdır" diyaloğuna erişimi engeller.

en: Disable print setup
tr: Yazdırma kurulumunu devre dışı bırak

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
tr: Kullanıcının yazdırma kurulumunu değiştirmesine mani olur. Bu mesela tüm uygulamaların yazıcı kurulumu diyaloğuna erişimi engeller.

en: Disable user switching
tr: Kullanıcı geçişini devre dışı bırak

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
tr: Kullanıcının kendi oturumu faalken başka bir hesaba geçiş yapmasına mani olur.

en: Disable lock screen
tr: Ekran kilitlemesini devre dışı bırak

en: Prevent the user from locking the screen.
tr: Kullanıcının ekranı kilitlemesine mani ol.

en: Disable URL and MIME type handlers
tr: URL ve MIME türü işleyicilerini devre dışı bırak

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
tr: URL ve MIME türü yönetici uygulamaların çalışmasına mani ol.

en: Disable theme settings
tr: Tema ayarlarını devre dışı bırak

en: Prevent the user from changing theme settings.
tr: Kullanıcının tema ayarlarını değiştirmesine mani ol.

en: Disable log out
tr: Oturum kapatmayı devredışı bırak

en: Prevent the user from logging out.
tr: Kullanıcının çıkış yapmasını önle.

en: Default mixer device
tr: Varsayılan karıştırıcı aygıtı

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
tr: Çoklu ortam klavye kısayolları tarafından kullanılacak varsayılan ses karıştırıcısı.

en: Default mixer tracks
tr: Öntanımlı karıştırıcı parçaları

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
tr: Çoklu ortam klavye kısayolları tarafından kullanılacak varsayılan karıştırıcı unsurları.

en: Enable ESD
tr: ESD'yi Etkinleştir

en: Enable sound server startup.
tr: Ses sunucusunun başlatılmasını etkinleştir.

en: Sounds for events
tr: Olaylar için sesler

en: Whether to play sounds on user events.
tr: Kullanıcı eylemleri için ses çalınıp çalınmayacağını belirler.

en: Sound theme name
tr: Ses teması adı

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
tr: Olay sesleri için kullanılacak XDG ses teması.

en: Input feedback sounds
tr: Girdi geri bildirim sesleri

en: Whether to play sounds on input events.
tr: Girdi olaylarında ses çalınması.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
tr: Arabellekteki örneklendirmelerin gün olarak azami ömrü. Temizlemeyi devre dışı bırakmak için -1 değerini kullanın.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
tr: Örneklendirme arabelleğinin megabayt olarak azami boyutu. Temizlemeyi devre dışı bırakmak için -1 değerini kullanın.

en: Disable all external thumbnailers
tr: Tüm harici önizleyiciler pasif

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
tr: Kendi ayarlarında etkinleştirilmiş ya da devre dışı bırakılmış olmalarından bağımsız olarak, tüm dış önizleyici uygulamalarını pasifleştirmek için doğru/true olarak ayarlayın.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
tr: Harici önizleme programlarının devre dışı bırakılacağı mime türlerinin listesi

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
tr: Mime türleri listede bulunan dosyalar için önizleme oluşturulmayabilir.

en: Type time
tr: Yazım süresi

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
tr: Mola kipinin başlamasından önce yazmak için dakika sayısı.

en: Break time
tr: Mola süresi

en: Number of minutes that the typing break should last.
tr: Mola kipinin sonlanması için gereken dakika miktarı.

en: Allow postponing of breaks
tr: Molaların ertelenmesine izin ver

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
tr: Yazım molası ekranının ertelenip ertelenemeyeceğini belirler.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
tr: Klavye kilitinin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini belirler

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
tr: Klavye kilitinin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini belirler.

en: MATE Color Selection
tr: MATE Renk Seçimi

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Close
tr: _Kapat

en: Color selection dialog
tr: Renk seçim diyaloğu

en: Choose colors from the palette or the screen
tr: Paletten ya da ekrandan renkleri seçin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;color;chooser;pick;palette;screen;selection;
tr: MATE;renk;seçeci;seç;palet;ekran;seçim;color;screen;
