mate-desktop 1.27.2 - en to da translation catalogue (301 entries)

en: About MATE
da: Om Mate

en: Learn more about MATE
da: Læs mere om Mate

en: MATE Desktop Environment
da: MATE-skrivebordet

en: Copyright © 1997-2011 GNOME developers
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2023 MATE developers
da: Ophavsret 1997-2011 GNOME-udviklere
    Ophavsret 2011 Perberos
    Ophavsret 2012-2023 MATE-udviklerne

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
da: MATE tilbyder et intuitivt og attraktivt skrivebord for Linuxbrugere der bruger traditionelle metaforer.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
da: MATE inkluderer de  meste af hvad du ser på din computer, inklusive filhåndteringen, dokumentfremviser, billedfremviser, menuer og mange programmer.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
da: MATE er et frit, nyttigt, stabilt, tilgængeligt skrivebordsmiljø for den Unixlignende familie af operativsystemer.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
da: MATE er en fortsættelse af GNOME 2. Hundredvis af personer har bidraget kode til GNOME siden dets start i 1997; mange flere har bidraget på andre vigtige måder, inklusiv oversættelser, dokumentation og kvalitetssikring.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
da: GNOME 2 var det mest populære Linuxskrivebord, men er ikke længere tilgængelig … MATE er her for at tilbyde den samme type skrivebord for dig!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
da: Ordet MATE kommer fra yerba mate, en art kristtorn hjemmehørende i subtropisk Sydamerika. Dens blade indeholder koffein og bruges til at fremstille infusioner og en drik kaldt mate.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
da: Ukendt

en: Use alpha
da: Brug alfa

en: Whether or not to give the color an alpha value
da: Om farven skal have alfaværdi eller ej

en: Title
da: Titel

en: The title of the color selection dialog
da: Titlen på vinduet til farvevalg

en: Pick a Color
da: Vælg en farve

en: Current Color
da: Nuværende farve

en: The selected color
da: Den valgte farve

en: Current Alpha
da: Nuværende alfa

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
da: Den valgte værdi for uigennemsighed  (0 for komplet gennemsigtig, 65535 for komplet uigennemsig)

en: Received invalid color data
da: Modtog ugyldig farvedata

en: Has Opacity Control
da: Har kontrol af uigennemsigtighed

en: Whether the color selector should allow setting opacity
da: Om farvevælgeren skal tillade angivelse af uigennemsigtighed

en: Has palette
da: Har palet

en: Whether a palette should be used
da: Om der skal bruges palet eller ej

en: The current color
da: Den nuværende farve

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
da: Den nuværende uigennemsigtighedsværdi (0 for komplet gennemsigtighed, 65535 for fuld uigennmesigtighed)

en: HEX String
da: HEX-streng

en: The hexadecimal string of current color
da: Den hexadecimale streng for nuværende farve

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
da: Vælg farven du ønsker for den ydre ring. Vælg graden af mørke eller lys for farven på den indre trekant.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
da: Klik på pipetten, og klik derefter på en farve hvor som helst på skærmen for at vælge den farve.

en: _Hue:
da: _Farvetone:

en: Position on the color wheel.
da: Placering på farvehjulet.

en: _Saturation:
da: _Mætning:

en: "Deepness" of the color.
da: »Dybden« på farven:

en: _Value:
da: _Værdi:

en: Brightness of the color.
da: Lysstyrke for farven

en: _Red:
da: _Rød:

en: Amount of red light in the color.
da: Mængden af rødt lys i farven.

en: _Green:
da: _Grøn:

en: Amount of green light in the color.
da: Mængden af grønt lys i farven.

en: _Blue:
da: _Blå:

en: Amount of blue light in the color.
da: Mængden af blåt lys i farven.

en: Op_acity:
da: _Uigennemsigtighed:

en: Transparency of the color.
da: Gennemsigtigheden af farven.

en: Color _name:
da: _Navn på farve:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
da: Du kan angive en farveværdi i hexadecimal HTML-stil, eller blot et navn på farven såsom 'orange' i denne post.

en: _Palette:
da: _Palet:

en: Color Wheel
da: Farvehjul

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
da: De tidligere valgte farve, for sammenligning med farven du vælger nu. Du kan trække denne farve til en paletpost, eller vælge denne farve som nuværende ved at trække den til den anden farveprøve ved siden af.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
da: Farven du har valgt. Du kan trække denne farve til en paletpost for at gemme den til fremtidig brug.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
da: Den tidligere valgte farve, for sammenligning med farven du vælger nu.

en: The color you've chosen.
da: Farven du har valgt.

en: _Save color here
da: _Gem farve her

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
da: Klik på denne paletpost for at gøre den til den nuværende farve. For at ændre post, så træk en farveprøve herhen eller højreklik på dne og vælg »Gem farve her«.

en: Color Selection
da: Farvevalg

en: The color selection embedded in the dialog.
da: Farvevalget indlejret i dialogen.

en: OK Button
da: OK-knap

en: The OK button of the dialog.
da: OK-knappen for vinduet.

en: Cancel Button
da: Annuller-knap

en: The cancel button of the dialog.
da: Annuller-knappen for vinduet.

en: Help Button
da: Hjælp-knap

en: The help button of the dialog.
da: Hjælp-knappen for vinduet.

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _OK
da: _O.k.

en: Help
da: Hjælp

en: Error reading file '%s': %s
da: Fejl ved læsning af filen »%s«: %s

en: Error rewinding file '%s': %s
da: Fejl ved tilbagespoling af filen »%s«: %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
da: Intet navn

en: File '%s' is not a regular file or directory.
da: Filen »%s« er ikke en almindelig fil eller en mappe.

en: Cannot find file '%s'
da: Kan ikke finde filen »%s«

en: No filename to save to
da: Intet filnavn at gemme som

en: Starting %s
da: Starter %s

en: No URL to launch
da: Ingen adresse at starte

en: Not a launchable item
da: Ikke et kørbart element

en: No command (Exec) to launch
da: Ingen kommando (Exec) at starte

en: Bad command (Exec) to launch
da: Ugyldig startkommando (Exec)

en: Unknown encoding of: %s
da: Ukendt kodning af: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
da: Kan ikke finde en terminal, bruger xterm selvom den måske ikke virker

en: Unspecified
da: Uspecificeret

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
da: kunne ikke hente skærmresourcerne (CRTC'er, uddataene, tilstandende)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
da: uhåndterbar X-fejl under hentning af tabeller til skærmstørrelser

en: could not get the range of screen sizes
da: kunne ikke hente tabeller til skærmstørrelser

en: RANDR extension is not present
da: RANDR-udvidelsen er ikke tilstede

en: could not get information about output %d
da: kunne ikke hente information om uddata %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
da: anmodet placering/størrelse til CRTC %d er uden for de tilladte grænser: Position=(%d, %d), størrelse=(%d, %d), maksimum=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
da: kunne ikke sætte indstillinger til CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
da: kunne ikke hente information om CRTC %d

en: Laptop
da: Bærbar

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
da: ingen af de gemte skærmindstillinger stemmer overens med nuværende indstilling

en: CRTC %d cannot drive output %s
da: CRTC %d kan ikke drive output %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
da: output %s understøtter ikke tilstanden %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
da: CRTC %d understøtter ikke rotation=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
da: output %s har ikke de samme parametre som et andet klonet output:
    eksisterende tilstand = %d, ny tilstand = %d
    eksisterende koordinater = (%d, %d), nye koordinater = (%d, %d)
    eksisterende rotation = %s, ny rotation = %s

en: cannot clone to output %s
da: kan ikke klone til output %s

en: Trying modes for CRTC %d
da: Prøver tilstande for CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
da: CRTC %d: prøver tilstand %dx%d@%dHz med output på %dx%d@%dHz (gennemløb %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
da: kunne ikke tildele CTRC'er til output:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
da: ingen af de valgte tilstande var kompatible med de mulige tilstande:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
da: anmodet virtuel størrelse passer ikke til tilgængelige størrelse: Anmodet=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maksimum=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
da: Klonede skærme

en: minimum interval in milliseconds
da: minimalt interval i millisekunder

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
da: Ignorer flere tryk på den _samme_ tast inden for @delay millisekunder.

en: Pixels per seconds
da: Billedpunkter per sekund

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
da: Hvor mange billedpunkter per sekund skal flyttes ved maksimal hastighed.

en: How long to accelerate in milliseconds
da: Hvor hurtig acceleration i millisekunder

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
da: Hvor mange millisekunder skal det tage at gå fra 0 til maksimal hastighed.

en: Initial delay in milliseconds
da: Oprindelig forsinkelse i millisekunder

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
da: Hvor mange millisekunder der skal ventes før museflytningstasterne begynder at virke.

en: Minimum interval in milliseconds
da: Minimalt interval i millisekunder

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
da: Accepter ikke en tast som værende trykket ned medmindre den holdes nede i @delay millisekunder.

en: Latch modifiers when pressed twice in a row until the same modifier is pressed again.
da: Låste modifikationstaster når trykket to gange efter hinanden indtil den samme modifikationstast trykkes ned igen.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
da: Deaktiver hvis to taster er trykket ned på samme tid.

en: Beep when a modifier is pressed.
da: Bip når der trykkes på modifikationstast.

en: Beep when a key is pressed while CapsLock is active.
da: Bip når der trykkes på en tast mens CapsLock er aktiv.

en: Beep count when enabling a modifier
da: Bipantal en en modifikationstast aktiveres

en: Number of beeps to emit when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
da: Antallet af bip når en modifikationstast aktiveres mens togglekeys er aktiveret. Fungerer kun med »intern« motor.

en: Delay between beeps when enabling a modifier
da: Forsinkelse mellem bip når en modifikationstast aktiveres.

en: Delay in milliseconds between two beeps when enabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
da: Forsinkelse i millisekunder mellem to bip når en modifikationstast aktiveres mens togglekeys er aktiveret. Fungerer kun med »intern« motoren.

en: Beep count when disabling a modifier
da: Bipantal når en modifikationstast deaktiveres

en: Number of beeps to emit when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
da: Antallet af bip når en modifikationstast deaktiveres mens togglekeys er aktiveret. Fungerer kun med »intern« motor.

en: Delay between beeps when disabling a modifier
da: Forsinkelse mellem bip når en modifikationstast deaktiveres.

en: Delay in milliseconds between two beeps when disabling a modifier while togglekeys are enabled. Only works with the 'internal' backend.
da: Forsinkelse i millisekunder mellem to bip når en modifikationstast deaktiveres mens togglekeys er aktiveret. Fungerer kun med »intern« motoren.

en: Implementation to use when togglekeys are enabled
da: Implementering at anvende når togglekeys er aktiveret

en: Selects the backend to use to provide the togglekeys feature. Valid values include 'xkb' (the stock X implementation) and 'internal' (a MATE-specific and more configurable implementation).
da: Vælg motoren at bruge for togglekeys-funktionen. Gyldige værdier inkluderer »xkb« (stock X-implementeringen) og »internal« (en MATE-specifik implementering med flere konfigurationsmuligheder).

en: Startup Assistive Technology Applications
da: Assisterende teknologier ved start

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
da: Liste over assisterende teknologier som skal startes, når der logges ind i MATE-skrivebordet.

en: Preferred Mobility assistive technology application
da: Foretrukne program for mobilitetsassisterende teknologi

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
da: Foretrukne program til mobilitetsassisterende teknologier som skal bruges til logind, menu eller kommandolinje.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
da: Start foretrukne program til mobilitetsassisterende teknologier

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
da: MATE skal starte foretrukne program til mobilitets-assisterende teknologier under logind.

en: Preferred Visual assistive technology application
da: Foretrukne program til visuelt assisterende teknologier

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
da: Foretrukne program til visuelt-assisterende teknologier som bruges til logind, menu eller kommandolinje.

en: Start preferred Visual assistive technology application
da: Start foretrukne program til visuelt assisterende teknologier

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
da: MATE skal starte foretrukne program til visuelt assisterende teknologier under logind.

en: Default browser
da: Standardbrowser

en: Default browser for all URLs.
da: Standardbrowser for alle adresser.

en: Browser needs terminal
da: Browser skal bruge terminal

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
da: Om standardbrowseren skal bruge en terminal for at køre.

en: Browser understands remote
da: Browser forstår fjernbetjening

en: Whether the default browser understands netscape remote.
da: Om standardbrowseren forstår Netscape-fjernbetjening.

en: Calculator application
da: Lommeregnerprogram

en: Calculator program to use when starting applications that require one.
da: Lommeregnerprogram der benyttes ved start af programmer, der kræver en lommeregner.

en: Instant Messaging application
da: Kvikbeskedprogram

en: Instant Messaging program to use when starting applications that require one.
da: Kvikbeskedprogram der skal bruges, når der startes programmer, der et kvikbeskedprogram.

en: Default calendar
da: Standardkalender

en: Default calendar application
da: Program for standardkalender

en: Calendar needs terminal
da: Kalender kræver terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
da: Hvorvidt det normale kalenderprogram kræver en terminal for at køre

en: Default tasks
da: Standardopgaver

en: Default tasks application
da: Program for standardopgaver

en: Tasks needs terminal
da: Opgaver kræver terminal

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
da: Hvorvidt programmet for standardopgaver kræver en terminal for at køre

en: Terminal application
da: Terminalprogram

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
da: Terminalprogram der skal bruges, når der startes programmer der kræver en terminal.

en: Exec Arguments
da: Kørselsparametre

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
da: Parametre brugt til at køre programmer i terminalen defineret af tasten exec.

en: Draw Desktop Background
da: Tegn skrivebordsbaggrund

en: Have MATE draw the desktop background.
da: Lad MATE tegne skrivebordsbaggrunden.

en: Show Desktop Icons
da: Vis skrivebordsikoner

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
da: Lad MATE-filhåndteringen (Caja) tegne skrivebordsikonerne.

en: Fade the background on change
da: Udton baggrunden ved ændring

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
da: Hvis sat til true (sand) så vil MATE ændre skrivebordsbaggrunden med en udtoningseffekt.

en: Picture Options
da: Billedindstillinger

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
da: Bestemmer hvordan billedet der er sat af wallpaper_filename optegnes. Mulige værdier er »wallpaper«, »centered«, »scaled«, »stretched«, »zoom«, »spanned«.

en: Picture Filename
da: Billedfilnavn

en: File to use for the background image.
da: Fil der skal bruges som baggrundsbillede.

en: Picture Opacity
da: Billeduigennemsigtighed

en: Opacity with which to draw the background picture.
da: Uigennemsigtighedsgrad som baggrundsbilledet skal tegnes med.

en: Primary Color
da: Primær farve

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
da: Venstre eller øverste farve ved tegning af farveovergange, eller blot den enkelte farve hvis ensfarvet.

en: Secondary Color
da: Sekundær farve

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
da: Højre eller nederste farve når der tegnes farveovergange, bruges ikke for fast farve.

en: Color Shading Type
da: Type for farveskygge

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
da: Hvordan baggrundsfarven skal tegnes. Mulige værdier er »horizontal-gradient«, »vertical-gradient« og »solid«.

en: File Icon Theme
da: Filikontema

en: Theme used for displaying file icons.
da: Tema som benyttes til at vise filikoner.

en: Enable Accessibility
da: Aktiver tilgængelighed

en: Whether Applications should have accessibility support.
da: Hvorvidt programmer skal have tilgængelighedsunderstøttelse.

en: Enable Animations
da: Aktiver animationer

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
da: Hvorvidt animationer skal vises. Bemærk: Dette er en global nøgle, den ændrer opførslen for vindueshåndteringen, panelet osv.

en: Menus Have Tearoff
da: Menuer har afrivningslinjer

en: Whether menus should have a tearoff.
da: Hvorvidt menuer skal kunne afrives.

en: Toolbar Style
da: Stil for værktøjslinjer

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
da: Værktøjslinjestil. Gyldige værdier er »both«, »both-horiz«, »icons« og »text«.

en: Menus Have Icons
da: Menuer har ikoner

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
da: Hvorvidt menuer kan vise et ikon ved siden af et menupunkt.

en: Buttons Have Icons
da: Knapper har ikoner

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
da: Hvorvidt knapper kan vise et ikon ud over knapteksten.

en: Menubar Detachable
da: Menulinjer kan frigøres

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
da: Hvorvidt brugeren kan frigøre menulinjer og flytte dem omkring.

en: Toolbar Detachable
da: Værktøjslinjer kan frigøres

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
da: Hvorvidt brugeren kan frigøre værktøjslinjer og flytte dem omkring.

en: Toolbar Icon Size
da: Størrelsen for værktøjsbjælkens ikoner

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
da: Størrelse på ikoner i værktøjsbjælker, enten »small-toolbar« eller »large-toolbar«.

en: Cursor Blink
da: Blinkende markør

en: Whether the cursor should blink.
da: Hvorvidt markøren skal blinke.

en: Cursor Blink Time
da: Tidsinterval for markørblink

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
da: Længden på cyklussen for markørblink, i millisekunder.

en: Icon Theme
da: Ikontema

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
da: Ikontema der skal benyttes til panelet, Caja etc.

en: Gtk+ Theme
da: Gtk+-tema

en: Basename of the default theme used by gtk+.
da: Grundnavn for standardtemaet som benyttes af gtk+.

en: List of symbolic names and color equivalents
da: Liste af symbolske navne og farveligheder

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
da: En »\n« adskilt liste af »name:color« som defineret af indstillingen »gtk-color-scheme«

en: Default font
da: Standardskrift

en: Name of the default font used by gtk+.
da: Navn på standardskriften brugt af gtk+.

en: GTK IM Preedit Style
da: GTK IM-præredigeringsstil

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
da: Navn på den præredigeringsstil der benyttes af gtk+, til GTK+-indtastningsmetoden.

en: GTK IM Status Style
da: GTK IM-statusstil

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
da: Navn på den statusstil der benyttes af gtk+, til GTK+-indtastningsmetoden.

en: GTK IM Module
da: GTK IM-modul

en: Name of the input method module used by GTK+.
da: Navn på indtastningsmetodemodulet, der bruges af GTK+.

en: Use GTK3 header bar
da: Brug GTK3-teksthovedbjælke

en: Whether builtin GTK+ dialogs such as the file chooser, the color chooser or the font chooser will use a header bar at the top to show action widgets, or an action area at the bottom. This setting does not affect custom dialogs using GtkDialog directly, or message dialogs.
da: Om indbyggede GTK+-dialoger såsom filvælgeren, farvevælgeren eller skriftvælgeren vil anvende en teksthovedbjælke øverst for at vise handlingskontroller, eller et handlingsområde i bunden. Denne indstilling påvirker ikke tilpassede dialoger, der bruger GtkDialog direkte eller beskeddialoger.

en: Use GTK3 overlay scrolling
da: Brug GTK3-overlagsrulning

en: Whether built-in GTK+ scrolled windows will use overlay scrolling. Overlay scrolling hides and reduces the size of the scrollbar until it gets focus.
da: Hvorvidt indbyggede GTK+-rullede vinduer anvender overlagsrulning. Overlagsrulning skjuler og reducerer størrelsen for rullebjælken til den kommer i fokus.

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
da: Aktiver generelle Gtk-værkøjsanimationer

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
da: Hvorvidt generelle værktøjsanimationer skal aktiveres.

en: Document font
da: Dokumentskrift

en: Name of the default font used for reading documents.
da: Navn på den skrifttype der benyttes til læsning af dokumenter.

en: Monospace font
da: Fast bredde-skrifttype

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
da: Navn på fast bredde-skrifttype til brug i f.eks. terminaler.

en: Use Custom Font
da: Benyt brugerdefineret skrifttype

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
da: Om der skal benyttes en brugerdefineret skrifttype i gtk+-programmer.

en: Status Bar on Right
da: Statusbjælke til højre

en: Whether to display a status bar meter on the right.
da: Om der skal vises en statusbjælkemåler til højre.

en: Module for GtkFileChooser
da: Modul for GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
da: Modul der skal bruges som filsystemmodul for GtkFileChooser-kontrollen. Mulige værdier er »gio« og »gtk+«.

en: Menubar accelerator
da: Accelerator for menubjælke

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
da: Genvejstast til at åbne menubjælker.

en: Show the 'Input Methods' menu
da: Vis menuen »Inddatametoder«

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
da: Hvorvidt kontekstmenuerne for punkter og tekstfremviser skal gøre det muligt at ændre inddatametoden.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
da: Vis menuen »Unicode-kontroltegn«

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
da: Hvorvidt konteksmenuerne for punkter og tekstfremviser skal gøre det muligt at indsætte kontroltegn.

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
da: Titelbjælkelayout for GTK3-klientside dekorerede vinduer.

en: This setting determines which buttons should be put in the titlebar of client-side decorated windows, and whether they should be placed at the left of right. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.
da: Denne indstilling bestemmer hvilke knapper, der skal placeres i titelbjælken for klientside dekorerede vinduer, og hvorvidt de skal placeres til venstre eller til højre. Se https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.

en: Use a global menubar for displaying application menus
da: Brug en global menulinje til at vise programmenuer

en: This setting determines where application menu will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.
da: Denne indstilling bestemmer hvor programmenu vil blive vist - i et vindue eller i et panel med MenuModel-protokollen. Se https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.

en: Use a global menubar for displaying window menubars
da: Brug en global menulinje til at vise vinduesmenulinjer

en: This setting determines where window menubars will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.
da: Denne indstilling bestemmer hvor vinduesmenulinjer vil blive vist - i et vindue eller på et panel med MenuModel-protokollen. Se https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
da: Vis kun mnemonics når Alt-tasten trykkes ned

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the Alt key.
da: Om mnemonics automatisk skal vises og skjules når brugeren trykker på Alt-tasten.

en: Window Scaling Factor
da: Skaleringsfaktor for vinduet

en: This controls the GTK scale factor that maps from window coordinates to the actual device pixels. On traditional systems this is 1, but on very high density displays (e.g. HiDPI, Retina) this can be a higher value (often 2). Set to 0 to auto-detect.
da: Dette kontrollerer GTK-skaleringsfaktoren som oversætter vinduets koordinater til de faktiske enhedsbilledpunkter. På traditionelle systemer er dette 1, men på skærme med høj tæthed (f.eks. HiDPI, Retina) kan dette være en højere værdi (ofte 2). Angiv som 0 for automatisk registrering.

en: Scaling Factor for QT appllications
da: Skaleringsfaktor for QT-programmer

en: This setting determines whether MATE controls the scale factor for QT applications. Enable to synchronize with the GTK scale factor when initializing the session, disable to control this value elsewhere. Requires restarting your session.
da: Denne indstilling bestemmer om MATE kontrollerer skaleringsfaktoren for QT-programmer. Aktiver for at synkronisere med GTK-skaleringsfaktoren når sessionen initialiseres, deaktiver for at kontrollere denne værdi et andet sted. Kræver at din session genstartes.

en: Enable the primary paste selection
da: Aktiver den primære indsæt-markering

en: If true, gtk+ uses the primary paste selection, usually triggered by a middle mouse button click.
da: Hvis sand (true) bruger gtk+ den prime indsæt-markering, normalt udløst af et klik med midterste museknap.

en: Disable command line
da: Deaktiver kommandolinje

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
da: Forhindr brugeren i at tilgå terminalen eller angive en kommandolinje til udførsel. For eksempel vil dette deaktivere adgang til panelets dialog »Kør program«.

en: Disable saving files to disk
da: Deaktiver at kunne gemme filer til disken

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
da: Forhindr brugeren i at gemme filer til disken. For eksempel vil dette deaktivere adgang til alle programmers dialoger for »Gem som«.

en: Disable printing
da: Deaktiver udskrivning

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
da: Forhindr brugeren i at udskrive. For eksempel vil dette deaktivere adgang til alle programmers dialoger for »Udskriv«.

en: Disable print setup
da: Deaktiver udskrivningsopsætning

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
da: Forhindr brugeren i at ændre udskrivningsindstillinger. For eksempel vil dette deaktivere adgang til alle programmers dialoger for »Udskrivningsopsætning«.

en: Disable user switching
da: Deaktiver brugerskift

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
da: Forhindr brugeren i at skifte til en anden konto mens hans session er aktiv.

en: Disable lock screen
da: Deaktiver låsning af skærm

en: Prevent the user from locking the screen.
da: Forhindr brugeren i at låse skærmen.

en: Disable URL and MIME type handlers
da: Deaktiver URL- og MIME-typehåndtering

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
da: Forhindr kørsel af URL- og MIME-typehåndteringsprogrammer.

en: Disable theme settings
da: Deaktiver temaindstillinger

en: Prevent the user from changing theme settings.
da: Forhindr brugeren i at ændre temaindstillinger.

en: Disable log out
da: Deaktiver log ud

en: Prevent the user from logging out.
da: Forhindr brugeren i at logge ud.

en: Default mixer device
da: Forvalgt mixerenhed

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
da: Den forvalgte mixerenhed der skal bruges af genvejstaster for multimedie.

en: Default mixer tracks
da: Forvalgte mixerspor

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
da: De forvalgte mixerspor der skal bruges af genvejstaster for multimedie.

en: Enable ESD
da: Aktiver ESD

en: Enable sound server startup.
da: Aktiver start af lydserver.

en: Sounds for events
da: Lyde for hændelser

en: Whether to play sounds on user events.
da: Hvorvidt der skal afspilles lyde ved brugerhændelser

en: Sound theme name
da: Lydtemanavn

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
da: Det XDG-lydtema som skal bruges til hændelseslyde.

en: Input feedback sounds
da: Tilbagemeldingslyde for inddata

en: Whether to play sounds on input events.
da: Hvorvidt der skal afspilles lyde ved inddatahændelser.

en: Permit the output volume to exceed 100%
da: Tillad at lydstyrken er højere end 100 %

en: If this is set to TRUE, the user will be allowed to set the output / speaker volume to above 100%. By setting the output volume above 100%, the sound server will amplify the audio above what the audio hardware can do cleanly. This can lead to audio quality degradation, but may be useful for listening to extremely quiet audio recordings, where the recording would otherwise be completely useless.
da: Hvis denne er sandt til SAND (TRUE), så kan brugeren sætte udgangen/højtalerlydstyrken til over 100 %. Ved at sætte lydstyrken over 100 %, så vil lydserveren forstærke lyden over hvad lydudstyret kan håndtere ordenligt. Dette kan medføre lavere lydkvalitet, men kan være nyttigt hvis der lyttes til meget lave lydoptagelser, hvor optagelsen ellers ville være helt ubrugelig.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
da: Maksimumsalder for miniaturebilleder i mellemlageret, i dage. Sæt til -1 for at slå oprydning fra.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
da: Maksimumstørrelse for mellemlageret af miniaturebilleder, i megabyte. Sæt til -1 for at slå oprydning fra.

en: Disable all external thumbnailers
da: Deaktiver alle eksterne programmer for miniaturebilleder

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
da: Angiv som true (sand) for at deaktivere alle eksterne miniaturebilledprogrammer, uafhængigt af om de bliver deaktiveret/aktiveret hver for sig.

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
da: Liste af mime-typer hvor eksterne programmer for miniaturebilleder vil blive deaktiveret

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
da: Miniaturebilleder vil ikke blive oprettet for filer hvis mime-type er indeholdt i listen.

en: Type time
da: Indtastningstid

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
da: Antal minutters indtastningstid før pausetilstand begynder.

en: Break time
da: Pausetid

en: Number of minutes that the typing break should last.
da: Antal minutter som indtastningspausen skal vare.

en: Allow postponing of breaks
da: Tillad udsættelse af pauser

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
da: Hvorvidt tastepause-skærmen kan udsættes.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
da: Hvorvidt tastaturlås er aktiveret

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
da: Hvorvidt tastaturlås er aktiveret.

en: MATE Color Selection
da: MATE-farvevalg

en: _Copy
da: _Kopier

en: _Close
da: _Luk

en: Color selection dialog
da: Dialog for farvevalg

en: Choose colors from the palette or the screen
da: Vælg farver fra paletten eller skærmen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;color;chooser;pick;palette;screen;selection;
da: MATE;color;chooser;pick;palette;screen;selection;farve;vælger;vælg;palet:skærm:markering;
