mate-desktop 1.27.2 - en to he translation catalogue (66 entries)

en: About MATE
he: על אודות MATE

en: Learn more about MATE
he: למידע נוסף על MATE

en: MATE Desktop Environment
he: סביבת שולחן העבודה MATE

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
he: MATE מספקת סביבת שולחן עבודה אינטואיטיבית ומושכת למשתמשי לינוקס על ידי שימוש במטאפורות מסורתיות.

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
he: MATE כוללת את כל מה שניתן לראות היום במחשב שלך, לרבות מנהל קבצים, מציג מסמכים, מציג תמונות, תפריטים ויישומים רבים

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
he: MATE הינה סביבת שולחן עבודה חופשית, שימושית, יציבה ונגישה עבור משפחת מערכות ההפעלה דמויות Unix.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
he: GNOME 2 הייתה סביבת שולחן העבודה הנפוצה ביותר ללינוקס אך היא אינה זמינה עוד... MATE כאן כדי לספק לך את אותו שולחן העבודה!

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
he: מקור השם “MATE” הוא מצמח הירבה מאטה, סוג של צמח ממשפחת הציניתיים הנפוץ בעיקר באזורים הסובטרופיים של דרום אמריקה. עליו מכילים קפאין ומשמשים בעיקר לאינפוזיה ולהכנת משקה ששמו מאטה.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
he: לא ידוע

en: Use alpha
he: השתמש באלפא

en: Title
he: כותרת

en: The title of the color selection dialog
he: הכותרת של דו־שיח בחירת הצבע

en: Pick a Color
he: יש לבחור צבע

en: Current Color
he: צבע נוכחי

en: The selected color
he: הצבע הנבחר

en: Received invalid color data
he: התקבל מידע צבע לא תקין

en: The current color
he: צבע נוכחי

en: "Deepness" of the color.
he: ה"עומק" של הצבע.

en: _Value:
he: _ערך:

en: _Red:
he: _אדום:

en: _Green:
he: _ירוק:

en: _Blue:
he: _כחול:

en: Op_acity:
he: א_טימות:

en: Transparency of the color.
he: השקיפות של הצבע.

en: Color _name:
he: _שם הצבע:

en: _Palette:
he: _פלטה:

en: Color Wheel
he: גלגל הצבע

en: Color Selection
he: בחירת צבע

en: OK Button
he: לחצן אישור

en: Cancel Button
he: לחצן ביטול

en: Help Button
he: לחצן עזרה

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _OK
he: _אישור

en: Help
he: עזרה

en: Error reading file '%s': %s
he: שגיאה בקריאת הקובץ '%s':‏ %s

en: Error rewinding file '%s': %s
he: שגיאה בהחזרת הקובץ '%s':‏ %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
he: ללא שם

en: File '%s' is not a regular file or directory.
he: הקובץ '%s' איננו קובץ רגיל או תיקייה.

en: Cannot find file '%s'
he: לא ניתן למצוא את הקובץ '%s'

en: No filename to save to
he: אין שם קובץ לשמור אליו

en: Starting %s
he: מפעיל %s

en: No URL to launch
he: אין כתובת להפעלה

en: No command (Exec) to launch
he: אין פקודה (Exec) להפעלה

en: Bad command (Exec) to launch
he: פקודה (Exec) לא קיימת להפעלה

en: Unknown encoding of: %s
he: קידוד לא מוכר של: %s

en: Unspecified
he: לא צוין

en: Laptop
he: מחשב נייד

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
he: תצוגת מראה בצגים

en: Pixels per seconds
he: פיקסלים לשנייה

en: Default browser
he: דפדפן ברירת מחדל

en: Default browser for all URLs.
he: דפדפן ברירת מחדל לכל URL

en: Default calendar
he: לוח שנה ברירת מחדל

en: Default calendar application
he: תוכנת לוח שנה ברירת מחדל

en: Default tasks
he: משימות ברירת מחדל

en: Show Desktop Icons
he: הצגת סמלים על שולחן העבודה

en: Picture Options
he: הגדרות תמונה

en: Enable Accessibility
he: הפעלת נגישות

en: Enable Animations
he: הפעלת הנפשות

en: Cursor Blink
he: הבהוב סמן

en: Default font
he: גופן ברירת מחדל

en: Whether or not keyboard locking is enabled
he: האם נעילת המקלדת מופעלת או לא

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
he: האם נעילת המקלדת מופעלת או לא.

en: MATE Color Selection
he: בחירת הצבע של MATE

en: _Copy
he: ה_עתק

en: _Close
he: _סגור

en: Color selection dialog
he: דו־שיח בחירת צבע
