mate-desktop 1.27.2 - en to ku_IQ translation catalogue (32 entries)

en: About MATE
ku_IQ: دەربارەی MATE

en: Learn more about MATE
ku_IQ: زیاتر بزانە دەربارەی MATE

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
ku_IQ: نەزانراو

en: Title
ku_IQ: سەرناو

en: Brightness of the color.
ku_IQ: ڕوونی ڕەنگەکە:

en: _Red:
ku_IQ: _سوور:

en: _Green:
ku_IQ: _سەوز:

en: _Blue:
ku_IQ: _شین:

en: Color _name:
ku_IQ: ناوی _ڕەنگ:

en: OK Button
ku_IQ: دوگمەی باشە

en: Cancel Button
ku_IQ: دوگمەی هەڵوەشاندنەوە

en: Help Button
ku_IQ: دوگمەی یارمەتی

en: _Cancel
ku_IQ: _هەڵوەشاندنەوە

en: _OK
ku_IQ: _باشە

en: Help
ku_IQ: یارمەتی

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
ku_IQ: بێناو

en: Cannot find file '%s'
ku_IQ: نەتوانرا پەڕگەی '%s' بدۆزرێتەوە

en: Laptop
ku_IQ: لاپتۆپ

en: Default browser
ku_IQ: وێبگەڕێ بنەڕەت

en: Default calendar
ku_IQ: ساڵنامەی بنەڕەت

en: Terminal application
ku_IQ: نەرمەواڵەی تێرمیناڵ

en: Show Desktop Icons
ku_IQ: پیشاندانی وێنۆچکەکانی ڕوومێز

en: Picture Options
ku_IQ: بژاردەکانی وێنە

en: Primary Color
ku_IQ: ڕەنگی سەرەکی

en: Secondary Color
ku_IQ: ڕەنگی لاوەکی

en: Toolbar Style
ku_IQ: شێوازی توولامراز

en: Toolbar Icon Size
ku_IQ: قەبارەی وێنۆچکەی توولامراز

en: Default font
ku_IQ: جۆرەپیتی بنەڕەت

en: Document font
ku_IQ: جۆرەپیتی بەڵگەنامە

en: Type time
ku_IQ: جۆری کات

en: _Copy
ku_IQ: _لەبەرگرتنەوە

en: _Close
ku_IQ: _داخستن
