mate-desktop 1.27.2 - en to nn translation catalogue (170 entries)

en: About MATE
nn: Om MATE

en: Learn more about MATE
nn: Lær meir om MATE

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Title
nn: Tittel

en: The title of the color selection dialog
nn: Tittel for fargeval-dialogen

en: Pick a Color
nn: Vel ein farge

en: Current Color
nn: Aktiv farge

en: The selected color
nn: Vald farge

en: Received invalid color data
nn: Fargedata for ugyldig mottak

en: _Value:
nn: _Verdi:

en: Color _name:
nn: Farge_namn:

en: _Palette:
nn: _Palett:

en: _Cancel
nn: _Avbryt

en: Help
nn: Hjelp

en: Error reading file '%s': %s
nn: Feil ved lesing av fil «%s»: %s

en: Error rewinding file '%s': %s
nn: Feil ved tilbakespoling av fil «%s»: %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
nn: Utan namn

en: File '%s' is not a regular file or directory.
nn: Fila «%s» er ikkje ei vanleg fil eller mappe.

en: Cannot find file '%s'
nn: Klarte ikkje finna fila «%s»

en: No filename to save to
nn: Ikkje noko filnamn å lagra til

en: Starting %s
nn: Startar %s

en: No URL to launch
nn: Ingen URL å starta

en: Not a launchable item
nn: Ikkje eit køyrbart element

en: No command (Exec) to launch
nn: Ingen kommando (Exec) å køyra

en: Bad command (Exec) to launch
nn: Feil kommando (Exec) å køyra

en: Unknown encoding of: %s
nn: Ukjend koding av: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
nn: Kan ikkje finna terminal. Brukar xterm, sjølv om det er mogleg at det ikkje kjem til å virka

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
nn: klarte ikkje få skjermressursane (CRTC, utdata, modusar)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
nn: Uhandtert X-feil under henting av område med skjermstorleikar

en: could not get the range of screen sizes
nn: klarte ikkje henta område med skjermstorleikar

en: RANDR extension is not present
nn: RANDR-utvidinga er ikkje til stades

en: could not get information about output %d
nn: klarte ikkje henta informasjon om utdata %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
nn: førespurd posisjon/storleik for CRTC %d er utanfor dei gyldige grensene: posisjon=(%d, %d), storleik=(%d, %d), maksimum=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
nn: klarte ikkje setja innstillingane til CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
nn: klarte ikkje henta informasjon om CRTC %d

en: Laptop
nn: Bærbar

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
nn: ingen av dei lagra skjerminnstillingane samsvarar med den aktive innstillinga

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
nn: nødvendig virtuell storleik passar ikkje med dei tilgjengelege storleikane: førespurd=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maksimum=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
nn: Spegla skjermar

en: minimum interval in milliseconds
nn: minste intervall, i millisekund

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
nn: Oversjå fleire trykk på _same_ tast i løpet av @delay millisekund.

en: Pixels per seconds
nn: Pikslar per sekund

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
nn: Kor mange pikslar per sekund som er toppfart.

en: How long to accelerate in milliseconds
nn: kor lenge aksellerasjonen varar, i millisekund

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
nn: Kor mange millisekund det tek å gå frå 0 til toppfart.

en: Initial delay in milliseconds
nn: Pause i starten, i millisekund

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
nn: Kor mange millisekund å venta før musrørsletastane tek til å virka.

en: Minimum interval in milliseconds
nn: Minste intervall, i millisekund

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
nn: Ikkje registrer at ein tast er trykt ned før han er halden nede i @delay millisekund.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
nn: Slå av dersom to tastar vert trykt ned samtidig.

en: Beep when a modifier is pressed.
nn: Pip når ein endringstast vert trykt ned.

en: Startup Assistive Technology Applications
nn: Oppstart av hjelpande program

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
nn: Liste over hjelpande program som skal startast når du loggar inn på MATE-skrivebordet.

en: Preferred Mobility assistive technology application
nn: Foretrukne mobilitetshjelpeprogram

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
nn: Foretrukne mobilitetshjelpeprogram som vert brukt til innlogging, meny eller kommandolinje.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
nn: Start foretrukne mobilietshjelpeprogram

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
nn: MATE skal starta føretrukne mobilitetshjelpeprogram under innlogging.

en: Preferred Visual assistive technology application
nn: Foretrukne visuelle hjelpeprogram

en: Start preferred Visual assistive technology application
nn: Start foretrukne visuelle hjelpeprogram

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
nn: MATE skal starta foretrukne visuelle hjelpeprogram under innlogging.

en: Default browser
nn: Standardnettlesar

en: Default browser for all URLs.
nn: Standardnettlesar for alle URL-ar.

en: Browser needs terminal
nn: Nettlesaren treng terminal

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
nn: Om standardnettlesaren treng ein terminal for å køyra.

en: Browser understands remote
nn: Nettlesaren forstår fjernstyring

en: Whether the default browser understands netscape remote.
nn: Om standardnettlesaren skjønar netscape remote-protokollen.

en: Default calendar
nn: Standardkalender

en: Default calendar application
nn: Standard kalenderprogram

en: Calendar needs terminal
nn: Kalenderen treng terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
nn: Om standardkalenderen treng ein terminal for å køyra

en: Default tasks
nn: Standardoppgåver

en: Default tasks application
nn: Program for standardoppgåver

en: Tasks needs terminal
nn: Oppgåver treng terminal

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
nn: Om standard oppgåveprogram treng ein terminal for å køyra

en: Terminal application
nn: Terminalprogram

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
nn: Terminalprogram som skal brukast til å køyra program som treng ein.

en: Exec Arguments
nn: Køyringsflagg

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
nn: Argument som vert brukt til å køyra program i terminalen definert av «exec»-nøkkelen.

en: Draw Desktop Background
nn: Teikn skrivebordsbakgrunn

en: Have MATE draw the desktop background.
nn: La MATE teikna skrivebordsbakgrunnen.

en: Picture Options
nn: Alternativ for biletet

en: Picture Filename
nn: Namn på biletefil

en: File to use for the background image.
nn: Fil som skal brukast til bakgrunnsbilete.

en: Picture Opacity
nn: Kor ugjennomsynleg biletet er

en: Opacity with which to draw the background picture.
nn: Kor ugjennomsynleg bakgrunnsbiletet skal vera.

en: Primary Color
nn: Fyrste farge

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
nn: Venstre eller øvste farge når gradientar vert teikna, eller den heilfylte fargen.

en: Secondary Color
nn: Andre farge

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
nn: Høgre eller nedre farge når gradientar vert teikna. Ikkje brukt i heilfylt farge.

en: Color Shading Type
nn: Type skuggelegging av fargar

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
nn: Korleis bakgrunnsfargen skal skuggeleggjast. Moglege verdiar er «horizontal-gradient», «vertical-gradient» og «solid».

en: File Icon Theme
nn: Ikondrakt for filer

en: Theme used for displaying file icons.
nn: Drakta som vert brukt til å visa filikon.

en: Enable Accessibility
nn: Bruk hjelpefunksjonar

en: Whether Applications should have accessibility support.
nn: Om programma skal bruka hjelpefunksjonar.

en: Enable Animations
nn: Bruk animasjonar

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
nn: Om animasjonar skal visast. Merk: Dette er ein global nøkkel. Han vil påverka åtferda til vindaugehandsamaren, panelet og anna.

en: Menus Have Tearoff
nn: Menyar kan rivast av

en: Whether menus should have a tearoff.
nn: Om menyane skal kunna rivast laus.

en: Toolbar Style
nn: Stil på verktøylinja

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
nn: Stil på verktøylinja. Gyldige verdiar er «both», «both-horiz», «icons» og «text».

en: Menus Have Icons
nn: Menyar har ikon

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
nn: Om menyane kan visa eit ikon attmed menyoppføringane.

en: Menubar Detachable
nn: Menylinja kan takast av

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
nn: Om menylinjer kan takast laus og flyttast rundt.

en: Toolbar Detachable
nn: Verktøylinja kan takast av

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
nn: Om verktøylinjer kan takast laus og flyttast rundt.

en: Toolbar Icon Size
nn: Storleik på ikona i verktøylinja

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
nn: Storleik på ikona i verktøylinja, anten «small-toolbar» eller «large-toolbar».

en: Cursor Blink
nn: Markørblinking

en: Whether the cursor should blink.
nn: Om skrivemerket skal blinka.

en: Cursor Blink Time
nn: Blinketida til skrivemerket

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
nn: Lengd på blinkesyklusen til skrivemerket, i millisekund.

en: Icon Theme
nn: Ikondrakt

en: Gtk+ Theme
nn: Gtk+-drakt

en: Basename of the default theme used by gtk+.
nn: Grunnamn på standarddrakta som vert brukt av Gtk+.

en: Default font
nn: Standardskrifttype

en: Name of the default font used by gtk+.
nn: Namn på standardskrifttypen som vert brukt av Gtk+.

en: GTK IM Preedit Style
nn: GTK IM førehandsredigeringsstil

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
nn: Namn på førehandsredigeringsstilen til GTK+-inndatametoden som vert brukt av Gtk+.

en: GTK IM Status Style
nn: GTK IM-statusstil

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
nn: Namn på statusstilen til GTK+-inndatametoden som vert brukt av Gtk+.

en: GTK IM Module
nn: GTK IM-modul

en: Name of the input method module used by GTK+.
nn: Namn på inndatametodemodulen som vert brukt av GTK+.

en: Document font
nn: Dokumentskrifttype

en: Name of the default font used for reading documents.
nn: Namn på standardskrifttypen som vert brukt til å lesa dokument.

en: Monospace font
nn: Skrifttype med fast teiknbreidde

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
nn: Namn på ein skrifttype med fast teiknbreidde, til bruk i t.d. terminalar.

en: Use Custom Font
nn: Bruk eigendefinert skrifttype

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
nn: Om det skal brukast ein eigendefinert skrifttype i Gtk+-program.

en: Status Bar on Right
nn: Statuslinje til høgre

en: Whether to display a status bar meter on the right.
nn: Om ei statuslinjemålar skal visast til høgre.

en: Module for GtkFileChooser
nn: Modul for GtkFileChooser

en: Menubar accelerator
nn: Snøggtast til menylinje

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
nn: Snøggtast som opnar menylinjene.

en: Show the 'Input Methods' menu
nn: Vis inndatametode-menyen

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
nn: Om kontekstmenyane til oppføringar og tekstframsyningar skal tilby å endra inndatametode.

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
nn: Vis Unicode kontrollteikn-menyen

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
nn: Om sprettoppmenyane til oppføringar og tekstframsyningar skal tilby å setja inn kontrollteikn.

en: Disable command line
nn: Kopla ut kommandolinje

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
nn: Hindra brukaren i å bruka ein terminal eller å oppgje ei kommandolinje å køyra. Til dømes vil dette hindra adgang til «Køyr program»-valet i panelet.

en: Disable saving files to disk
nn: Kopla ut lagring av filer

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
nn: Hindra brukaren i å lagra filer på disken. Dette vil til dømes kopla ut alle «Lagra som»-vala.

en: Disable printing
nn: Kopla ut utskrift

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
nn: Hindra brukaren i å skriva ut. Dette vil til dømes hindra adgang til utskriftsdialogane.

en: Disable print setup
nn: Kopla ut utskriftsoppsett

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
nn: Hindra brukaren i å endra utskriftsinnstillingar. Dette vil til dømes hindra adgang til utskriftsoppsett-dialogane.

en: Disable user switching
nn: Kopla ut brukarbyte

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
nn: Hindra brukaren i å byta til ein annan konto medan han har ei aktiv økt.

en: Disable lock screen
nn: Slå av bruk av skjermlåsing

en: Default mixer device
nn: Standard miksareining

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
nn: Standardmiksaren brukt av multimedieknappane.

en: Default mixer tracks
nn: Standard miksarspor

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
nn: Standardmiksarspor brukt av multimedieknappane.

en: Enable ESD
nn: Bruk ESD

en: Enable sound server startup.
nn: Slå på oppstart av lydtenar.

en: Sounds for events
nn: Lydar på hendingar

en: Whether to play sounds on user events.
nn: Om det skal spelast lydar ved brukarhendingar.

en: Disable all external thumbnailers
nn: Slå av alle eksterne miniatyrlagarar

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
nn: Sett til sann for å slå av bruken av alle eksterne program som lagar miniatyrar, utan omsyn til om dei allereie er slått av eller på.

en: Type time
nn: Skrivetid

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
nn: Tal på minutt skrivetid før pausemodus startar.

en: Break time
nn: Pausetid

en: Number of minutes that the typing break should last.
nn: Kor mange minutt skrivepausen skal vara.

en: Allow postponing of breaks
nn: Tillat utsetjing av pausar

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
nn: Om skrivepausen kan utsetjast eller ikkje.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
nn: Om tastaturlåsing er slått på

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
nn: Om tastaturlåsing er slått på.

en: _Copy
nn: _Kopier

en: _Close
nn: _Lukk
