mate-desktop 1.27.2 - en to ur translation catalogue (33 entries)

en: About MATE
ur: میٹ کی بابت

en: Learn more about MATE
ur: میٹ کے بارے میں مزید جانیں

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
ur: میٹ میں وہ تمام اشیاء شامل ہیں جن سے آپ کو کمپیوٹر کی دنیا میں واسطہ پڑ سکتا ہے مثلا فائل منیجر ، ویب براوزر ، فہرستیں اور مختلف اطلاقیے وغیرہ۔

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
ur: میٹ یونکس نُما خاندان سے تعلق رکھنے والے آپریٹنگ سسٹمز کے لیے آزاد مصدر، قابل استعمال، مستحکم اور قابل رسائی ڈیسک ٹاپ ماحول ہے۔

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
ur: گنوم 2 لینکس کا ایک انتہائی مقبول ڈیسک ٹاپ تھا مگر اب یہ دستیاب نہیں رہا... میٹ یہاں ہے آپ کو وہی ڈیسک ٹاپ فراہم کرنے کے لیے!

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
ur: نامعلوم

en: Title
ur: عُنوان

en: The title of the color selection dialog
ur: رنگ کے انتخاب کے مکالمے کا عُنوان

en: Pick a Color
ur: رنگ چُنیں

en: Current Color
ur: حالیہ رنگ

en: The selected color
ur: منتخب کردہ رنگ

en: Received invalid color data
ur: ناموزوں رنگ کوائف موصول ہوئے

en: Color _name:
ur: رنگ کا _نام:

en: _Palette:
ur: _پلیٹ

en: _Cancel
ur: _ملتوی

en: Help
ur: ہدایات

en: Error reading file '%s': %s
ur: فائل پڑھنے میں غلطی '%s': %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
ur: بِلا نام

en: File '%s' is not a regular file or directory.
ur: '%s' کوئی باقاعدہ فائل یا ڈائریکٹری نہیں ہے.

en: Cannot find file '%s'
ur: فائل نہیں ملی '%s'

en: No filename to save to
ur: محفوظ کرنے کے لیے کوئی فائل نام نہیں

en: Starting %s
ur: شروع کیا جارہا ہے %s

en: No URL to launch
ur: چلانے کے لیے کوئی ربط نہیں

en: Not a launchable item
ur: عنصر چلانے کے قابل نہیں ہے

en: Unknown encoding of: %s
ur: نامعلوم ضابطہ بندی برائے: %s

en: RANDR extension is not present
ur: RANDR توسیعیہ موجود نہیں ہے

en: could not get information about output %d
ur: ماخارج کی معلومات حاصل نہیں کی جاسکتیں %d

en: Laptop
ur: لیپ ٹاپ

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
ur: فعال تشکیل سے کوئی بھی محفوظ کردہ تشکیلات مطابقت نہیں رکھتیں

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ur: درکار  مجازی حجم موجودہ حجم میں پورا نہیں آتا :درکار=(%d, %d),کم سے کم=(%d, %d), زیادہ سے زیادہ=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with mate-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
ur: آئینہ سکرینیں

en: _Copy
ur: _کاپی کریں

en: _Close
ur: _بند کریں
