mate-media 1.25.0 - en to da translation catalogue (83 entries)

en: Sound
da: Lyd

en: Change sound volume and sound events
da: Skift lydstyrke og lydbegivenheder

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;volume;control;mixer;settings;sound;events;
da: MATE;volume;control;mixer;settings;sound;events;lydstyrke;kontrol;styring;mikser;indstillinger;opsætning;lyde;hændelser;

en: Volume Control
da: Lydstyrkekontrol

en: Show desktop volume control
da: Vis lydstyrkekontrol til skrivebordet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;volume;control;mixer;settings;sound;
da: MATE;volume;control;mixer;settings;sound;lydstyrke;kontrol;mikser;lyd;indstillinger;

en: Sound system is not available
da: Lydsystem er ikke tilgængeligt

en: Waiting for sound system to respond
da: Venter på svar fra lydsystemet

en: Sound system backend
da: Motor for lydsystem

en: Enable debug
da: Aktiver fejlsøgning

en: Startup page
da: Opstartsside

en: Version of this application
da: Version af dette programmel

en:  — MATE Volume Control
da:  — Lydstyrkekontrol til MATE

en: _Sound Preferences
da: _Lydindstillinger

en: Mute Output
da: Sluk udgang

en: Input
da: Indgang

en: Output
da: Udgang

en: MATE Volume Control Applet
da: MATE-panelprogram til lydstyrkekontrol

en: Unmute Output
da: Tænd for udgang igen

en: Volume Control Applet
da: Panelprogram til lydstyrkekontrol

[ctx: balance]
en: Left
da: Venstre

[ctx: balance]
en: Right
da: Højre

[ctx: balance]
en: Rear
da: Bagved

[ctx: balance]
en: Front
da: Foran

[ctx: balance]
en: Maximum
da: Maksimum

en: _Fade:
da: _Dæmp:

[ctx: volume]
en: Unamplified
da: Uforstærket

en: Mute
da: Stilhed

en: _Profile:
da: _Profil:

en: Co_nnector:
da: Ko_nnektor:

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: %u Output | %u Outputs
da[0]: %u udgang
da[1]: %u udgange

en: %u Input | %u Inputs
da[0]: %u indgang
da[1]: %u indgange

en: Name
da: Navn

en: Speaker Testing for %s
da: Højttalertest for %s

en: Test Speakers
da: Afprøv højttalere

en: Sound Effects
da: Lydeffekter

en: _Alert volume:
da: _Påmindelseslydstyrke:

en: _Output volume:
da: _Afspilningslydstyrke:

en: C_hoose a device to configure:
da: _Vælg en enhed at konfigurere:

en: Settings for the selected device:
da: Indstillinger for den valgte enhed:

en: _Input volume:
da: _Optagelydstyrke:

en: Input level:
da: Indgangens lydstyrke:

en: C_hoose a device for sound input:
da: _Vælg en enhed til lydindgang:

en: C_hoose a device for sound output:
da: _Vælg en enhed til lydudgangen:

en: Applications
da: Programmer

en: No application is currently playing or recording audio.
da: Intet program afspiller eller optager i øjeblikket lyd.

en: Sound Preferences
da: Lydindstillinger

en: No sounds
da: Ingen lyde

en: Built-in
da: Indbygget

en: Custom
da: Tilpasset

en: Testing event sound
da: Afprøver begivenhedslyd

en: Default
da: Standard

en: From theme
da: Fra tema

en: Sound _theme:
da: Lyd_tema:

en: C_hoose an alert sound:
da: _Vælg en påmindelseslyd:

en: Enable _window and button sounds
da: Aktiver lyde for _vinduer og knapper

en: Microphone Volume
da: Lydstyrke for mikrofon

en: Sound Output Volume
da: Afspilningslydstyrke

en: MATE Volume Control StatusIcon
da: Statusikon for MATE-lydstyrkekontrol

en: Failed to start Sound Preferences: %s
da: Kunne ikke starte lydindstillinger: %s

en: Muted at
da: Tavs ved

en: Unmute
da: Tænd udgang

en: Unknown
da: Ukendt

en: Front Left
da: Venstre front

en: Front Right
da: Højre Front

en: Front Center
da: Midt front

en: Rear Left
da: Venstre bagerst

en: Rear Right
da: Højre bagerst

en: Rear Center
da: Centrum bagerst

en: Front Left of Center
da: Venstre front for centrum

en: Front Right of Center
da: Højre front for centrum

en: Side Left
da: Venstre side

en: Side Right
da: Højre side

en: Top Front Left
da: Øverste front til venstre

en: Top Front Right
da: Øverste front til højre

en: Top Front Center
da: Øverste front i centrum

en: Top Center
da: Øverst centrum

en: Top Rear Left
da: Øverste baggrund til venstre

en: Top Rear Right
da: Øverste Øverste baggrund til højre

en: Top Rear Center
da: Øverste baggrund i centrum

en: Volume Control Factory
da: Fabrik til lydstyrkekontrol

en:  — MATE Volume Control Status Icon
da: - Statusikon for MATE-lydstyrkekontrol
