mate-media 1.25.0 - en to es translation catalogue (90 entries)

en: Sound
es: Sonido

en: Change sound volume and sound events
es: Cambiar el volumen de sonido y el sonido de los eventos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;volume;control;mixer;settings;sound;events;
es: MATE;volumen;control;mezclador;ajustes;sonido;eventos;

en: Volume Control
es: Control de volumen

en: Show desktop volume control
es: Mostrar el control de volumen del escritorio

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;volume;control;mixer;settings;sound;
es: MATE;volumen;control;mezclador;ajustes;sonido;

en: Sound system is not available
es: El sistema de sonido no está disponible

en: Waiting for sound system to respond
es: Esperando a que el sistema de sonido responda

en: Sound system backend
es: Motor del sistema de sonido

en: Enable debug
es: Activar la depuración

en: Startup page
es: Página de inicio

en: Version of this application
es: Versión de esta aplicación

en:  — MATE Volume Control
es:  — Control de volumen de MATE

en: _Sound Preferences
es: Prefere_ncias de sonido

en: Mute Output
es: Silenciar la salida

en: Input
es: Entrada

en: Output
es: Salida

en: MATE Volume Control Applet
es: Miniaplicación Control de volumen de MATE

en: Unmute Output
es: No silenciar la salida

en: Volume Control Applet
es: Miniaplicación Control de volumen

[ctx: balance]
en: Left
es: Izquierda

[ctx: balance]
en: Right
es: Derecha

[ctx: balance]
en: Rear
es: Posterior

[ctx: balance]
en: Front
es: Frontal

[ctx: balance]
en: Minimum
es: Mínimo

[ctx: balance]
en: Maximum
es: Máximo

en: _Fade:
es: _Fundido:

en: _Subwoofer:
es: _Subgraves:

[ctx: volume]
en: Unamplified
es: Sin amplificar

en: Mute
es: Silenciar

en: _Profile:
es: _Perfil:

en: Co_nnector:
es: Co_nector:

en: Disabled
es: Desconectado

en: %u Output | %u Outputs
es[0]: %u salida
es[1]: %u salidas
es[2]: %u salidas

en: %u Input | %u Inputs
es[0]: %u entrada
es[1]: %u entradas
es[2]: %u entradas

en: Name
es: Nombre

en: Speaker Testing for %s
es: Prueba de altavoces para %s

en: Test Speakers
es: Probar los altavoces

en: Sound Effects
es: Efectos de sonido

en: _Alert volume:
es: Volumen de _alerta:

en: _Output volume:
es: Volumen de sali_da:

en: C_hoose a device to configure:
es: _Elegir un dispositivo para configurar:

en: Settings for the selected device:
es: Ajustes para el dispositivo seleccionado:

en: _Input volume:
es: Volumen de _entrada:

en: Input level:
es: Nivel de entrada:

en: C_hoose a device for sound input:
es: _Elegir un dispositivo para la entrada de sonido

en: C_hoose a device for sound output:
es: _Elegir un dispositivo para la salida de sonido

en: Applications
es: Aplicaciones

en: No application is currently playing or recording audio.
es: Ninguna aplicación está reproduciendo o grabando sonido.

en: Sound Preferences
es: Preferencias del sonido

en: No sounds
es: Sin sonidos

en: Built-in
es: Integrado

en: Custom
es: Personalizar

en: Testing event sound
es: Probando el evento de sonido

en: Default
es: Por defecto

en: From theme
es: Del tema

en: Type
es: Tipo

en: Sound _theme:
es: _Tema de sonido:

en: C_hoose an alert sound:
es: _Elegir un sonido de alerta:

en: Enable _window and button sounds
es: Activar los sonidos de las _ventanas y los botones

en: Stop
es: Detener

en: Test
es: Probar

en: Microphone Volume
es: Volumen del micrófono

en: Sound Output Volume
es: Volumen de salida del sonido

en: MATE Volume Control StatusIcon
es: Icono de estado del control de volumen de MATE

en: Failed to start Sound Preferences: %s
es: No se han podido iniciar las Preferencias del sonido: %s

en: Muted at
es: Silenciado en

en: Unmute
es: Activar el sonido

en: Unknown
es: Se desconoce

en: Front Left
es: Frontal izquierda

en: Front Right
es: Frontal derecha

en: Front Center
es: Frontal central

en: LFE
es: Canal LFE

en: Rear Left
es: Posterior izquierdo

en: Rear Right
es: Posterior derecho

en: Rear Center
es: Posterior central

en: Front Left of Center
es: Frontal izquierdo del centro

en: Front Right of Center
es: Frontal derecho del centro

en: Side Left
es: Lateral izquierdo

en: Side Right
es: Lateral derecho

en: Top Front Left
es: Superior frontal izquierdo

en: Top Front Right
es: Superior frontal derecho

en: Top Front Center
es: Superior frontal central

en: Top Center
es: Superior central

en: Top Rear Left
es: Superior posterior izquierdo

en: Top Rear Right
es: Superior posterior derecho

en: Top Rear Center
es: Superior posterior central

en: Stereo
es: Estéreo

en: Volume Control Factory
es: Fábrica del control de volumen

en:  — MATE Volume Control Status Icon
es:  — Icono de estado del control de volumen de MATE
