mate-media 1.25.0 - en to hu translation catalogue (87 entries)

en: Sound
hu: Hang

en: Change sound volume and sound events
hu: Hangerő és hangesemények módosítása

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;volume;control;mixer;settings;sound;events;
hu: MATE;hangerő;vezérlés;keverő;beállítások;hangok;események;

en: Volume Control
hu: Hangerőszabályzó

en: Show desktop volume control
hu: Hangerőszabályzó megjelenítése

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;volume;control;mixer;settings;sound;
hu: MATE;hangerő;vezérlés;keverő;beállítások;hang;

en: Sound system is not available
hu: A hangrendszer nem elérhető

en: Waiting for sound system to respond
hu: Várakozás a hangrendszer válaszára

en: Sound system backend
hu: Hangrendszer háttér

en: Enable debug
hu: Hibakeresés engedélyezése

en: Startup page
hu: Indulóoldal

en: Version of this application
hu: Ezen alkalmazás verziója

en:  — MATE Volume Control
hu:  – MATE hangerőszabályzó

en: _Sound Preferences
hu: _Hangbeállítások

en: Mute Output
hu: Kimenet némítása

en: Input
hu: Bemenet

en: Output
hu: Kimenet

en: MATE Volume Control Applet
hu: MATE hangerőszabályzó kisalkalmazás

en: Unmute Output
hu: Kimenet némításának feloldása

en: Volume Control Applet
hu: Hangerőszabályzó kisalkalmazás

[ctx: balance]
en: Left
hu: Bal

[ctx: balance]
en: Right
hu: Jobb

[ctx: balance]
en: Rear
hu: Hátul

[ctx: balance]
en: Front
hu: Elöl

en: _Balance:
hu: _Egyensúly:

en: _Fade:
hu: _Elhalás:

en: _Subwoofer:
hu: _Mélysugárzó:

[ctx: volume]
en: Unamplified
hu: Erősítetlen

en: Mute
hu: Némítás

en: _Profile:
hu: _Profil:

en: Co_nnector:
hu: _Csatlakozó:

en: Disabled
hu: Tiltva

en: Name
hu: Név

en: Speaker Testing for %s
hu: Hangszóróteszt ehhez: %s

en: Test Speakers
hu: Hangszórók tesztelése

en: Sound Effects
hu: Hangeffektusok

en: _Alert volume:
hu: _Riasztás hangereje:

en: _Output volume:
hu: _Kimeneti hangerő:

en: Hardware
hu: Hardver

en: C_hoose a device to configure:
hu: _Válassza ki a beállítandó eszközt:

en: Settings for the selected device:
hu: Kiválasztott eszköz beállításai:

en: _Input volume:
hu: B_emeneti hangerő:

en: Input level:
hu: Bemeneti szint:

en: C_hoose a device for sound input:
hu: Válasszon _hangbemeneti eszközt:

en: C_hoose a device for sound output:
hu: Válasszon ha_ngkimeneti eszközt:

en: Applications
hu: Alkalmazások

en: No application is currently playing or recording audio.
hu: Jelenleg nincs hangot lejátszó vagy felvevő alkalmazás.

en: Sound Preferences
hu: Hangok beállításai

en: No sounds
hu: Nincsenek hangok

en: Built-in
hu: Beépített

en: Custom
hu: Egyéni

en: Testing event sound
hu: Eseményhang tesztelése

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: From theme
hu: Témából

en: Type
hu: Típus

en: Sound _theme:
hu: Hang_téma:

en: C_hoose an alert sound:
hu: Válasszon _riasztáshangot:

en: Enable _window and button sounds
hu: _Ablak- és gombhangok engedélyezése

en: Stop
hu: Leállítás

en: Test
hu: Teszt

en: Microphone Volume
hu: Mikrofon hangereje

en: Sound Output Volume
hu: Hangkimenet hangereje

en: MATE Volume Control StatusIcon
hu: MATE hangerőszabályzó állapotikon

en: Failed to start Sound Preferences: %s
hu: A Hangbeállítások indítása meghiúsult: %s

en: Muted at
hu: Némítva itt:

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Mono
hu: Monó

en: Front Left
hu: Bal első

en: Front Right
hu: Jobb első

en: Front Center
hu: Közép első

en: Rear Left
hu: Bal hátsó

en: Rear Right
hu: Jobb hátsó

en: Rear Center
hu: Közép hátső

en: Front Left of Center
hu: Első közép-bal

en: Front Right of Center
hu: Első közép-jobb

en: Side Left
hu: Bal szélső

en: Side Right
hu: Jobb szélső

en: Top Front Left
hu: Elöl balra fent

en: Top Front Right
hu: Elöl jobbra fent

en: Top Front Center
hu: Elöl középen fent

en: Top Center
hu: Felső közép

en: Top Rear Left
hu: Hátul balra fent

en: Top Rear Right
hu: Hátul jobbra fent

en: Top Rear Center
hu: Hátul középen fent

en: Stereo
hu: Sztereó

en: Volume Control Factory
hu: Hangerőszabályzó factory

en:  — MATE Volume Control Status Icon
hu:  – MATE hangerőszabályzó állapotikon
