mate-media 1.25.0 - en to id translation catalogue (86 entries)

en: Sound
id: Suara

en: Change sound volume and sound events
id: Ubah volume suara dan peristiwa suara

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;volume;control;mixer;settings;sound;events;
id: MATE;volume;kendali;mixer;pengaturan;suara;kejadian;

en: Volume Control
id: Pengatur Volume

en: Show desktop volume control
id: Tampilkan kendali volume desktop

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;volume;control;mixer;settings;sound;
id: MATE;volume;kendali;mixer;pengaturan;suara;

en: Sound system is not available
id: Sistem suara tidak tersedia

en: Waiting for sound system to respond
id: Menunggu sistem suara merespon

en: Sound system backend
id: Sistem suara backend

en: Enable debug
id: Aktifkan mode debug

en: Startup page
id: Halaman awalan

en: Version of this application
id: Versi dari aplikasi ini

en:  — MATE Volume Control
id:  - Kendali Volume MATE

en: _Sound Preferences
id: Preferensi _Suara

en: Mute Output
id: Bisukan Luaran

en: Input
id: Masukan

en: Output
id: Keluaran

en: MATE Volume Control Applet
id: Applet Kontrol Volume MATE

en: Unmute Output
id: Bunyikan Luaran

en: Volume Control Applet
id: Aplet Kendali Volume

[ctx: balance]
en: Left
id: Kiri

[ctx: balance]
en: Right
id: Kanan

[ctx: balance]
en: Rear
id: Belakang

[ctx: balance]
en: Front
id: Depan

[ctx: balance]
en: Maximum
id: Maksimum

[ctx: volume]
en: Unamplified
id: Tak diperkuat

en: Mute
id: Bisu

en: _Profile:
id: _Profil:

en: Co_nnector:
id: Ko_nektor:

en: Disabled
id: Tidak aktif

en: %u Output | %u Outputs
id[0]: %u Keluaran

en: %u Input | %u Inputs
id[0]: %u Masukan

en: Name
id: Nama

en: Speaker Testing for %s
id: Pengujian Speaker bagi %s

en: Test Speakers
id: Uji Speaker

en: Sound Effects
id: Efek Suara

en: _Alert volume:
id: Volume peringat_an:

en: _Output volume:
id: V_olume keluaran:

en: Hardware
id: Perangkat keras

en: C_hoose a device to configure:
id: Pili_h perangkat untuk ditata:

en: Settings for the selected device:
id: Tatanan bagi perangkat yang dipilih:

en: _Input volume:
id: Volume _masukan:

en: Input level:
id: Aras masukan:

en: C_hoose a device for sound input:
id: Pili_h perangkat bagi masukan suara:

en: C_hoose a device for sound output:
id: Pili_h perangkat bagi keluaran suara:

en: Applications
id: Aplikasi

en: No application is currently playing or recording audio.
id: Tak ada aplikasi yang kini memainkan atau merekam suara.

en: Sound Preferences
id: Preferensi Suara

en: No sounds
id: Tanpa suara

en: Built-in
id: Bawaan

en: Custom
id: Kustom

en: Testing event sound
id: Menguji suara peristiwa

en: Default
id: Standar

en: From theme
id: Dari tema

en: Type
id: Tipe

en: Sound _theme:
id: _Tema suara:

en: C_hoose an alert sound:
id: Pili_h suara waspada:

en: Enable _window and button sounds
id: Aktifkan suara _jendela dan tombol

en: Stop
id: Hentikan

en: Test
id: Tes

en: Microphone Volume
id: Volume Mikrofon

en: Sound Output Volume
id: Volume Keluaran Suara

en: MATE Volume Control StatusIcon
id: StatusIcon Kendali Volume MATE

en: Failed to start Sound Preferences: %s
id: Gagal memulai Preferensi Suara: %s

en: Muted at
id: Bisukan di

en: Unmute
id: Tak bisukan

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Front Left
id: Kiri Depan

en: Front Right
id: Tengah Depan

en: Front Center
id: Tengah Depan

en: Rear Left
id: Belakang Kiri

en: Rear Right
id: Belakang Kanan

en: Rear Center
id: Belakang Tengah

en: Front Left of Center
id: Kiri atau Tengah Depan

en: Front Right of Center
id: Kanan atau Tengah Depan

en: Side Left
id: Sisi Kiri

en: Side Right
id: Sisi Kanan

en: Top Front Left
id: Depan Atas Kiri

en: Top Front Right
id: Depan Atas Kanan

en: Top Front Center
id: Depat Atas Tengah

en: Top Center
id: Atas Tengah

en: Top Rear Left
id: Belakang Atas Kiri

en: Top Rear Right
id: Belakang Atas Kanan

en: Top Rear Center
id: Belakang Atas Tengah

en: Volume Control Factory
id: Pabrik Kendali Volume

en:  — MATE Volume Control Status Icon
id:  — Ikon Status Kendali Volume MATE
