mate-media 1.25.0 - en to ie translation catalogue (79 entries)

en: Sound
ie: Son

en: Change sound volume and sound events
ie: Modificar li volúmine de audio e son-evenimentes

en: Volume Control
ie: Regulator del volúmine

en: Show desktop volume control
ie: Monstrar li regulator del volúmine

en: Sound system is not available
ie: Sistema de son es índisponibil

en: Waiting for sound system to respond
ie: Atende un response de sistema de son

en: Sound system backend
ie: Backend de son-sistema

en: Enable debug
ie: Permisser debug

en: Startup page
ie: Págine de inicie

en: Version of this application
ie: Version del application

en:  — MATE Volume Control
ie:  — Regulator del volúmine MATE

en: _Sound Preferences
ie: Preferenties de _son

en: Mute Output
ie: Assurdar li exeada

en: Input
ie: Intrada

en: Output
ie: Exeada

en: MATE Volume Control Applet
ie: Applette de regulator del volúmine MATE

en: Volume Control Applet
ie: Applette de regulator de volúmine

[ctx: balance]
en: Left
ie: A levul

[ctx: balance]
en: Right
ie: A dextri

[ctx: balance]
en: Rear
ie: Posteriori

[ctx: balance]
en: Front
ie: Frontal

en: _Balance:
ie: _Balancie:

en: _Fade:
ie: E_vanescer:

[ctx: volume]
en: Unamplified
ie: Ínamplificat

en: Mute
ie: Assurdar

en: _Profile:
ie: _Profil:

en: Co_nnector:
ie: Co_nector:

en: Disabled
ie: Depermisset

en: Name
ie: Nómine

en: Speaker Testing for %s
ie: Prova de alt-parlatores por %s

en: Test Speakers
ie: Provar alt-parlatores

en: Sound Effects
ie: Efectes de son

en: _Alert volume:
ie: Volúmine de _avise:

en: _Output volume:
ie: Volúmine de _exeada:

en: C_hoose a device to configure:
ie: Sele_cte un aparate por configurar:

en: Settings for the selected device:
ie: Parametres del selectet aparate:

en: _Input volume:
ie: Volúmine de _intrada:

en: Input level:
ie: Nivell del intrada:

en: C_hoose a device for sound input:
ie: Sele_cte un aparate por li intrada de son:

en: C_hoose a device for sound output:
ie: Sele_cte un aparate por li exeada de son:

en: Applications
ie: Applicationes

en: No application is currently playing or recording audio.
ie: Null application reproducte o registra audio.

en: Sound Preferences
ie: Preferenties de son

en: No sounds
ie: Null sones

en: Built-in
ie: Standard

en: Custom
ie: Personalisat

en: Testing event sound
ie: Provante li son de eveniment

en: Default
ie: Predefinit

en: From theme
ie: Ex li tema

en: Type
ie: Tip

en: Sound _theme:
ie: Tema de _son:

en: C_hoose an alert sound:
ie: S_electe un son de avise:

en: Enable _window and button sounds
ie: Permisser sones de _fenestres e butones

en: Stop
ie: Stoppar

en: Test
ie: Provar

en: Microphone Volume
ie: Volúmine de microfon

en: Sound Output Volume
ie: Volúmine de audio-exeada

en: MATE Volume Control StatusIcon
ie: Icone de regulator del volúmine MATE

en: Failed to start Sound Preferences: %s
ie: Ne successat lansar li preferenties de son: %s

en: Muted at
ie: Assurdat;

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Front Left
ie: Frontal levul

en: Front Right
ie: Frontal dextri

en: Front Center
ie: Frontal central

en: Rear Left
ie: Posteriori levul

en: Rear Right
ie: Posteriori dextri

en: Rear Center
ie: Posteriori central

en: Front Left of Center
ie: Frontal levul o central

en: Front Right of Center
ie: Frontal dextri o central

en: Side Left
ie: Lateral levul

en: Side Right
ie: Lateral dextri

en: Top Front Left
ie: Alt frontal levul

en: Top Front Right
ie: Alt frontal dextri

en: Top Front Center
ie: Alt frontal central

en: Top Center
ie: Alt central

en: Top Rear Left
ie: Alt posteriori levul

en: Top Rear Right
ie: Alt posteriori dextri

en: Top Rear Center
ie: Alt posteriori central

en:  — MATE Volume Control Status Icon
ie:  — Icone del regulator del volúmine MATE
