mate-media 1.25.0 - en to ja translation catalogue (95 entries)

en: Sound
ja: サウンド

en: Change sound volume and sound events
ja: 音量や音のイベントを変更します

en: Volume Control
ja: 音量調節ツール

en: Show desktop volume control
ja: デスクトップの音量を調節するアプレットです

en: Sound system is not available
ja: サウンドシステムが無効です

en: Waiting for sound system to respond
ja: サウンドシステムからの応答待ちです

en: Sound system backend
ja: サウンドシステムバックエンド

en: Enable debug
ja: デバッグを有効にする

en: Startup page
ja: 起動時に開くページを指定する

en: Version of this application
ja: このアプリケーションのバージョンを表示する

en:  — MATE Volume Control
ja:  — 音量調節ツール

en: _Sound Preferences
ja: サウンドの設定(_S)

en: Mute Output
ja: 出力をミュート

en: Input
ja: 入力

en: Output
ja: 出力

en: MATE Volume Control Applet
ja: MATE 音量調整アプレット

en: Unmute Output
ja: 出力のミュートを解除

en: Volume Control Applet
ja: 音量調節アプレット

[ctx: balance]
en: Left
ja: 左

[ctx: balance]
en: Right
ja: 右

[ctx: balance]
en: Rear
ja: リア

[ctx: balance]
en: Front
ja: フロント

[ctx: balance]
en: Minimum
ja: 最小

[ctx: balance]
en: Maximum
ja: 最大

en: _Balance:
ja: バランス(_B):

en: _Fade:
ja: フェード(_F):

en: _Subwoofer:
ja: サブウーファー(_S):

[ctx: volume]
en: Unamplified
ja: 増幅しない

en: Mute
ja: ミュート

en: _Profile:
ja: プロファイル(_P):

en: Co_nnector:
ja: コネクター(_N):

en: Disabled
ja: 無効

en: %u Output | %u Outputs
ja[0]: 出力 %u

en: %u Input | %u Inputs
ja[0]: 入力 %u

en: Name
ja: 名前

en: Speaker Testing for %s
ja: %s でスピーカのテスト

en: Test Speakers
ja: スピーカのテスト

en: Sound Effects
ja: サウンドの効果

en: _Alert volume:
ja: 警告音の音量(_A):

en: _Output volume:
ja: 出力の音量(_O):

en: Hardware
ja: ハードウェア

en: C_hoose a device to configure:
ja: 設定するデバイスを選択してください(_H):

en: Settings for the selected device:
ja: 選択したデバイスの設定:

en: _Input volume:
ja: 入力の音量(_I):

en: Input level:
ja: 入力レベル:

en: C_hoose a device for sound input:
ja: サウンドの入力デバイスを選択してください(_H):

en: C_hoose a device for sound output:
ja: サウンドの出力デバイスを選択してください(_H):

en: Applications
ja: アプリケーション

en: No application is currently playing or recording audio.
ja: 現在、再生または録音しているアプリケーションはありません

en: Sound Preferences
ja: サウンドの設定

en: No sounds
ja: なし

en: Built-in
ja: インストール済

en: Custom
ja: カスタム

en: Testing event sound
ja: イベント音のテスト中

en: Default
ja: デフォルト

en: From theme
ja: テーマ

en: Type
ja: 種類

en: Sound _theme:
ja: サウンドのテーマ(_T):

en: C_hoose an alert sound:
ja: 警告音を選択してください(_H):

en: Enable _window and button sounds
ja: ウィンドウとボタンの音を鳴らす(_W)

en: Stop
ja: 停止

en: Test
ja: テスト

en: Microphone Volume
ja: マイクのボリューム

en: Sound Output Volume
ja: 出力の音量

en: MATE Volume Control StatusIcon
ja: MATE 音量調節ステータスアイコン

en: Failed to start Sound Preferences: %s
ja: サウンドの設定を起動できませんでした: %s

en: Muted at
ja: でミュート

en: Unmute
ja: ミュート解除

en: Unknown
ja: 不明

en: Mono
ja: モノラル

en: Front Left
ja: 左前方

en: Front Right
ja: 右前方

en: Front Center
ja: 中央前方

en: Rear Left
ja: 左後方

en: Rear Right
ja: 右後方

en: Rear Center
ja: 中央後方

en: Front Left of Center
ja: 中央の左前方

en: Front Right of Center
ja: 中央の右前方

en: Side Left
ja: 左側

en: Side Right
ja: 右側

en: Top Front Left
ja: 上左前方

en: Top Front Right
ja: 上右前方

en: Top Front Center
ja: 上中央前方

en: Top Center
ja: 上中央

en: Top Rear Left
ja: 上左後方

en: Top Rear Right
ja: 上右後方

en: Top Rear Center
ja: 上中央後方

en: Stereo
ja: ステレオ

en: Surround 4.0
ja: サラウンド 4.0

en: Surround 4.1
ja: サラウンド 4.1

en: Surround 5.0
ja: サラウンド 5.0

en: Surround 5.1
ja: サラウンド 5.1

en: Surround 7.1
ja: サラウンド 7.1

en: Volume Control Factory
ja: 音量コントロール・ファクトリ

en:  — MATE Volume Control Status Icon
ja: MATE 音量調節ステータスアイコン (_M)
