mate-media 1.25.0 - en to mr translation catalogue (57 entries)

en: Sound
mr: आवाज

en: Change sound volume and sound events
mr: आवाज ध्वनिमान व आवाज घटना बदलवा

en: Volume Control
mr: ध्वनिमान नियंत्रण

en: Show desktop volume control
mr: डेस्कटॉप ध्वनिमान नियंत्रण दाखवा

en: Waiting for sound system to respond
mr: आवाज प्रणालीच्या प्रतिसाद करीता प्रतिक्षा करत आहे

en: Startup page
mr: प्रारंभ पान

en: Version of this application
mr: या अनुप्रयोगाची आवृत्ती

en:  — MATE Volume Control
mr: — MATE ध्वनिमान नियंत्रण

en: _Sound Preferences
mr: आवाज आवड निवड (_S)

en: Input
mr: इंपुट

en: Output
mr: आउटपुट

[ctx: balance]
en: Left
mr: डावा

[ctx: balance]
en: Right
mr: उजवा

[ctx: balance]
en: Rear
mr: पाठीमागचे

[ctx: balance]
en: Front
mr: समारचे

[ctx: balance]
en: Minimum
mr: किमान

[ctx: balance]
en: Maximum
mr: कमाल

en: _Balance:
mr: समतोल (_B):

en: _Fade:
mr: फुसट (_F):

en: _Subwoofer:
mr: सबवूफर (_S):

[ctx: volume]
en: Unamplified
mr: विनऍप्लिफाइड्

en: Mute
mr: मंद

en: _Profile:
mr: प्रोफाइल (_P):

en: Co_nnector:
mr: कनेक्टर (_n):

en: Disabled
mr: अकार्यान्वीत

en: Name
mr: नाव

en: Speaker Testing for %s
mr: %s साठी ध्वनिक्षेपक तपासणी

en: Test Speakers
mr: चाचणी ध्वनिक्षेपक

en: Sound Effects
mr: आवाज प्रभाव

en: _Alert volume:
mr: सतर्कता ध्वनिमान (_A):

en: _Output volume:
mr: आउटपुट ध्वनिमान (_O):

en: Hardware
mr: हार्डवेअर

en: C_hoose a device to configure:
mr: संरचना करीता उपकरन नीवडा (_h):

en: Settings for the selected device:
mr: निवडलेल्या साधन करीता संयोजना:

en: _Input volume:
mr: इंपुट ध्वनिमान (_I):

en: Input level:
mr: इंपुट स्तर:

en: C_hoose a device for sound input:
mr: आवाज इंपुट करीता उपकरन नीवडा (_h):

en: C_hoose a device for sound output:
mr: आवाज आउटपुट करीता उपकरन निवडा (_h):

en: Applications
mr: उपकरणं

en: No application is currently playing or recording audio.
mr: अनुप्रयोग वर्तमानक्षणी ऑडिओ चालवत किंवा रेकॉर्ड करत आहे.

en: Sound Preferences
mr: आवाज आवड निवड

en: No sounds
mr: आवाज नाही

en: Built-in
mr: अंतर्भूतीत

en: Custom
mr: स्वपसंत

en: Testing event sound
mr: घटना आवाजची चाचणी करत आहे

en: Default
mr: मुलभूत

en: From theme
mr: दृष्य कल्पना पासून

en: Type
mr: प्रकार

en: Sound _theme:
mr: आवाज योजना (_t):

en: C_hoose an alert sound:
mr: सतर्कता आवाज नीवडा (_h):

en: Enable _window and button sounds
mr: पटल व बटन आवाज कार्यक्षम करा (_w)

en: Stop
mr: बंद

en: Test
mr: चाचणी

en: Microphone Volume
mr: ध्वनीविस्तारक पातळी

en: Sound Output Volume
mr: ध्वनी पातळी

en: Failed to start Sound Preferences: %s
mr: आवाज आवड निवड सुरू करण्यास अपयशी: %s

en: Unknown
mr: अपरिचीत
