mate-media 1.25.0 - en to nds translation catalogue (68 entries)

en: Sound
nds: Ton

en: Change sound volume and sound events
nds: Gedrüüs-Luudstarkde un Gedrüüsklangen ännern

en: Volume Control
nds: Luutstärkenoppasser

en: Show desktop volume control
nds: Schrievdisk

en: Sound system is not available
nds: Gedrüüssystem is nich verfögbaar

en: Waiting for sound system to respond
nds: Wacht, bit dat Gedrüüssystem antwoordt

en: Startup page
nds: Startsiet

en: Version of this application
nds: Verschoon vun düssem Programm

en:  — MATE Volume Control
nds:  – MATE-Luudstarkden-Anpassen

en: _Sound Preferences
nds: _Toninstellens

en: Input
nds: Ingang

en: Output
nds: Utgang

en: MATE Volume Control Applet
nds: MATE-Luudstarkden-Anpassens-Programm

[ctx: balance]
en: Left
nds: Links

[ctx: balance]
en: Right
nds: Rechts

[ctx: balance]
en: Rear
nds: Achtern

[ctx: balance]
en: Front
nds: Vorn

[ctx: volume]
en: Unamplified
nds: Nich starker macht

en: Mute
nds: Still

en: _Profile:
nds: _Togang:

en: Co_nnector:
nds: Verbi_nner:

en: Disabled
nds: Deaktivert

en: Name
nds: Naam

en: Speaker Testing for %s
nds: Test Spreker för %s

en: Test Speakers
nds: Test Sprekers

en: Sound Effects
nds: Toneffekte

en: _Alert volume:
nds: _Alarmluutstärke:

en: _Output volume:
nds: _Utgavluutstärke:

en: C_hoose a device to configure:
nds: Lööpwark wählen, dat _instellt werrn chall:

en: Settings for the selected device:
nds: Instellen för dat utwählte Lööpwark:

en: _Input volume:
nds: _Ingangluutstärke:

en: Input level:
nds: Ingavlevel:

en: C_hoose a device for sound input:
nds: _Köör eene Gereedskupp för de Gedrüüs-Ingaav ut:

en: C_hoose a device for sound output:
nds: _Köör eene Gereedskupp för de Gedrüüs-Utgaav ut:

en: Applications
nds: Programme

en: No application is currently playing or recording audio.
nds: Jüüst gifft keen Programm Gedrüüs weer oder nimmt welkes up.

en: Sound Preferences
nds: Toninstellens

en: No sounds
nds: Keene Töne

en: Built-in
nds: Inbaut

en: Custom
nds: Anpasst

en: Testing event sound
nds: ereegniston utproberen

en: Default
nds: Standard

en: From theme
nds: Ut Thema

en: Type
nds: Typ

en: Sound _theme:
nds: Ton_thema:

en: C_hoose an alert sound:
nds: Alarmton _wählen:

en: Enable _window and button sounds
nds: _Finster- un Knopptöne aktiveren

en: Sound Output Volume
nds: Gedrüüs-Utgaav-Luudstarkde

en: Failed to start Sound Preferences: %s
nds: Kunn Gedrüüs-Instellens nich opmaken: %s

en: Muted at
nds: Still bi

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Front Left
nds: Vörne links

en: Front Right
nds: Vörne rechts

en: Front Center
nds: Vörn in de Midde

en: Rear Left
nds: Achtern links

en: Rear Right
nds: Achtern rechts

en: Rear Center
nds: Achtern in de Midde

en: Front Left of Center
nds: Vörne links vun de Midde

en: Front Right of Center
nds: Vörne rechts vun de Midde

en: Side Left
nds: Sied links

en: Side Right
nds: Sied rechts

en: Top Front Left
nds: Boven vörne links

en: Top Front Right
nds: Boven vörne rechts

en: Top Front Center
nds: Boven vörne in de Midde

en: Top Center
nds: Boven in de Midde

en: Top Rear Left
nds: Boven achtern links

en: Top Rear Right
nds: Boven achtern rechts

en: Top Rear Center
nds: Boven achtern in de Midde
