mate-media 1.25.0 - en to nn translation catalogue (43 entries)

en: Sound
nn: Lyd

en: Change sound volume and sound events
nn: Endra lydvolum og lydar til hendingar

en: Volume Control
nn: Volumkontroll

en: Show desktop volume control
nn: Vis volumkontroll til skrivebordet

en: Waiting for sound system to respond
nn: Ventar på svar frå lydsystemet

en: Startup page
nn: Oppstartsside

en: Version of this application
nn: Skjermspararversjon

en: _Sound Preferences
nn: Lydinn_stillingar

en: Input
nn: Inndata

en: Output
nn: Utdata

[ctx: balance]
en: Left
nn: Venstre

[ctx: balance]
en: Right
nn: Høgre

[ctx: balance]
en: Rear
nn: Bak

[ctx: balance]
en: Maximum
nn: Maksimum

en: _Balance:
nn: _Balanse:

en: _Fade:
nn: _Utfasing

[ctx: volume]
en: Unamplified
nn: Utan forsterking

[ctx: volume]
en: 100%
nn: 100 %

en: Mute
nn: Demp

en: _Profile:
nn: _Profilar:

en: Co_nnector:
nn: Tilkopli_ng

en: Disabled
nn: Avslått

en: Name
nn: Namn

en: Sound Effects
nn: Lydeffektar

en: _Alert volume:
nn: V_arselsvolum:

en: _Output volume:
nn: Utgangsv_olum

en: Hardware
nn: Maskinvare

en: Settings for the selected device:
nn: Innstillingar til den valte eininga:

en: _Input volume:
nn: _Inngangsvolum:

en: Input level:
nn: Inngangsnivå:

en: Applications
nn: Program

en: No application is currently playing or recording audio.
nn: Ingen program spelar av eller tek opp lyd for augneblikket.

en: Sound Preferences
nn: Lydinnstillingar

en: No sounds
nn: Ingen lydar

en: Built-in
nn: Innebygd

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Testing event sound
nn: Testar hendingslyd

en: Default
nn: Standard

en: From theme
nn: Frå tema

en: Sound _theme:
nn: Lyd_tema:

en: Stop
nn: Stopp

en: Failed to start Sound Preferences: %s
nn: Klarte ikkje starte lydinnstillingar: %s

en: Unknown
nn: Ukjend
