mate-media 1.25.0 - en to pt translation catalogue (78 entries)

en: Sound
pt: Som

en: Change sound volume and sound events
pt: Alterar volume do sistema e sons de eventos

en: Volume Control
pt: Controlo de Volume

en: Show desktop volume control
pt: Mostrar controlo de volume no ambiente de trabalho

en: Sound system is not available
pt: Sistema de som não disponível

en: Waiting for sound system to respond
pt: À espera da resposta do sistema de som

en: Sound system backend
pt: Motor do sistema de som

en: Enable debug
pt: Ativar depuração

en: Startup page
pt: Página inicial

en: Version of this application
pt: Versão desta aplicação

en:  — MATE Volume Control
pt:  — Controlo de volume MATE

en: _Sound Preferences
pt: Preferências de _som

en: Input
pt: Entrada

en: Output
pt: Saída

en: MATE Volume Control Applet
pt: Applet do controlo de volume MATE

[ctx: balance]
en: Left
pt: Esquerda

[ctx: balance]
en: Right
pt: Direita

[ctx: balance]
en: Rear
pt: Atrás

[ctx: balance]
en: Front
pt: Frente

[ctx: balance]
en: Minimum
pt: Mínimo

[ctx: balance]
en: Maximum
pt: Máximo

en: _Balance:
pt: _Balanço:

en: _Fade:
pt: _Desvanecimento:

[ctx: volume]
en: Unamplified
pt: Sem amplificação

en: Mute
pt: Mudo

en: _Profile:
pt: _Perfil:

en: Co_nnector:
pt: Co_netor:

en: Disabled
pt: Inativo

en: Name
pt: Nome

en: Speaker Testing for %s
pt: Teste de altifalante para %s

en: Test Speakers
pt: Testar altifalantes

en: Sound Effects
pt: Efeitos sonoros

en: _Alert volume:
pt: Volume do _alerta:

en: _Output volume:
pt: V_olume de saída:

en: Hardware
pt: Equipamento

en: C_hoose a device to configure:
pt: Escol_ha o dispositivo a configurar:

en: Settings for the selected device:
pt: Definições para o dispositivo selecionado:

en: _Input volume:
pt: Volume de _entrada:

en: Input level:
pt: Nível de entrada:

en: C_hoose a device for sound input:
pt: Escol_ha um dispositivo para a entrada de som:

en: C_hoose a device for sound output:
pt: Escol_ha um dispositivo para a saída de som:

en: Applications
pt: Aplicações

en: No application is currently playing or recording audio.
pt: Neste momento, não há aplicações a reproduzir ou gravar áudio.

en: Sound Preferences
pt: Preferências de Som

en: No sounds
pt: Sem sons

en: Built-in
pt: Incorporado

en: Custom
pt: Personalizado

en: Testing event sound
pt: A testar som do evento

en: Default
pt: Predefinição

en: From theme
pt: Do tema

en: Type
pt: Tipo

en: Sound _theme:
pt: _Tema de sons:

en: C_hoose an alert sound:
pt: Escol_ha um som de alerta:

en: Enable _window and button sounds
pt: Ativar sons de janela_s e botões

en: Stop
pt: Parar

en: Test
pt: Testar

en: Microphone Volume
pt: Volume do microfone

en: Sound Output Volume
pt: Volume da saída de som

en: Muted at
pt: Silenciado em

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Front Left
pt: Frente à Esquerda

en: Front Right
pt: Frente à Direita

en: Front Center
pt: Frente ao Centro

en: Rear Left
pt: Atrás à Esquerda

en: Rear Right
pt: Atrás à Direita

en: Rear Center
pt: Atrás ao Centro

en: Front Left of Center
pt: Frente esquerda do centro

en: Front Right of Center
pt: Frente direita do centro

en: Side Left
pt: Lado Esquerdo

en: Side Right
pt: Lado Direito

en: Top Front Left
pt: Frente à esquerda superior

en: Top Front Right
pt: Frente à direita superior

en: Top Front Center
pt: Frente ao centro superior

en: Top Center
pt: Topo ao Centro

en: Top Rear Left
pt: Atrás à esquerda superior

en: Top Rear Right
pt: Atrás à direita superior

en: Top Rear Center
pt: Atrás ao centro superior

en: Stereo
pt: Estéreo
