mate-media 1.25.0 - en to pt_BR translation catalogue (85 entries)

en: Sound
pt_BR: Som

en: Change sound volume and sound events
pt_BR: Alterar volume do áudio e sons de eventos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;volume;control;mixer;settings;sound;events;
pt_BR: MATE;volume;controle;mixer;configurações;som;eventos;

en: Volume Control
pt_BR: Controle de volume

en: Show desktop volume control
pt_BR: Exibir controle de volume

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;volume;control;mixer;settings;sound;
pt_BR: MATE;volume;controle;mixer;configurações;som;

en: Sound system is not available
pt_BR: Sistema de som não está disponível

en: Waiting for sound system to respond
pt_BR: Esperando resposta do sistema de áudio

en: Sound system backend
pt_BR: Administração do sistema de som

en: Enable debug
pt_BR: Habilitar debug

en: Startup page
pt_BR: Página de início

en: Version of this application
pt_BR: Versão deste aplicativo

en:  — MATE Volume Control
pt_BR:  — Controle de volume do MATE

en: _Sound Preferences
pt_BR: Preferências de _som

en: Mute Output
pt_BR: Silenciar Saída

en: Input
pt_BR: Entrada

en: Output
pt_BR: Saída

en: MATE Volume Control Applet
pt_BR: Miniaplicativo de controle de volume do MATE

en: Unmute Output
pt_BR: Habilitar o som de saída

en: Volume Control Applet
pt_BR: Miniaplicativo de controle de volume

[ctx: balance]
en: Left
pt_BR: Esquerda

[ctx: balance]
en: Right
pt_BR: Direita

[ctx: balance]
en: Rear
pt_BR: Traseiro

[ctx: balance]
en: Front
pt_BR: Frontal

[ctx: balance]
en: Minimum
pt_BR: Mínimo

[ctx: balance]
en: Maximum
pt_BR: Máximo

en: _Balance:
pt_BR: _Balanço:

en: _Fade:
pt_BR: _Desaparecimento:

[ctx: volume]
en: Unamplified
pt_BR: Sem amplificação

en: Mute
pt_BR: Mudo

en: _Profile:
pt_BR: _Perfil:

en: Co_nnector:
pt_BR: C_onector:

en: Disabled
pt_BR: Oculta

en: Name
pt_BR: Nome

en: Speaker Testing for %s
pt_BR: Testando alto-falantes para %s

en: Test Speakers
pt_BR: Testar alto-falantes

en: Sound Effects
pt_BR: Efeitos de som

en: _Alert volume:
pt_BR: Volume de _alerta:

en: _Output volume:
pt_BR: Volume de _saída:

en: C_hoose a device to configure:
pt_BR: _Escolha um dispositivo para configurar:

en: Settings for the selected device:
pt_BR: Configurações para o dispositivo selecionado:

en: _Input volume:
pt_BR: Volume de _entrada:

en: Input level:
pt_BR: Nível de entrada:

en: C_hoose a device for sound input:
pt_BR: _Escolha um dispositivo para entrada de som:

en: C_hoose a device for sound output:
pt_BR: _Escolha um dispositivo para saída de som:

en: Applications
pt_BR: Aplicativos

en: No application is currently playing or recording audio.
pt_BR: Nenhum aplicativo está reproduzindo ou gravando áudio no momento.

en: Sound Preferences
pt_BR: Preferências de Som

en: No sounds
pt_BR: Sem som

en: Built-in
pt_BR: Embutido

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Testing event sound
pt_BR: Testar eventos de som

en: Default
pt_BR: Padrão

en: From theme
pt_BR: Do tema

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Sound _theme:
pt_BR: _Tema sonoro:

en: C_hoose an alert sound:
pt_BR: _Escolha um som de alerta:

en: Enable _window and button sounds
pt_BR: _Habilitar som das janelas e botões

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Test
pt_BR: Teste

en: Microphone Volume
pt_BR: Volume do microfone

en: Sound Output Volume
pt_BR: Volume da saída de som

en: MATE Volume Control StatusIcon
pt_BR: Ícone de status de controle de volume MATE

en: Failed to start Sound Preferences: %s
pt_BR: Falhou ao iniciar as preferências de som: %s

en: Muted at
pt_BR: Emudecido, Atenuado

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Front Left
pt_BR: Frontal Esquerdo

en: Front Right
pt_BR: Frontal Direito

en: Front Center
pt_BR: Frontal Central

en: Rear Left
pt_BR: Traseiro Esquerdo

en: Rear Right
pt_BR: Traseiro Direito

en: Rear Center
pt_BR: Traseiro Central

en: Front Left of Center
pt_BR: Frontal Esquerdo do Centro

en: Front Right of Center
pt_BR: Frontal Direito do Centro

en: Side Left
pt_BR: Lateral Esquerdo

en: Side Right
pt_BR: Lateral Direito

en: Top Front Left
pt_BR: Frontal Superior Esquerdo

en: Top Front Right
pt_BR: Frontal Superior Direito

en: Top Front Center
pt_BR: Frontal Superior Central

en: Top Center
pt_BR: Frontal Central

en: Top Rear Left
pt_BR: Trasiero Superior Esquerdo

en: Top Rear Right
pt_BR: Traseiro Superior Direito

en: Top Rear Center
pt_BR: Traseiro Superior Central

en: Stereo
pt_BR: Estéreo

en:  — MATE Volume Control Status Icon
pt_BR:  — Ícone de status de controle de volume MATE
