mate-media 1.25.0 - en to uk translation catalogue (98 entries)

en: Sound
uk: Звук

en: Change sound volume and sound events
uk: Зміна гучности звуку та прив'язка звуків до подій

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;volume;control;mixer;settings;sound;events;
uk: MATE;гучність;контроль;змішувач;налаштування;звук;події;

en: Volume Control
uk: Регулятор гучности

en: Show desktop volume control
uk: Показати регулятор гучности

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;volume;control;mixer;settings;sound;
uk: MATE;гучність;контроль;змішувач;налаштування;звук;

en: Sound system is not available
uk: Звукова система недоступна

en: Waiting for sound system to respond
uk: Очікування відповіді звукової підсистеми

en: Sound system backend
uk: Бекенд звукової системи

en: Enable debug
uk: Увімкнути зневадження

en: Startup page
uk: Початкова сторінка

en: Version of this application
uk: Версія цієї програми

en:  — MATE Volume Control
uk:  — Регулятор гучности MATE

en: _Sound Preferences
uk: П_араметри звуку

en: Mute Output
uk: Вимкнення виходу

en: Input
uk: Вхід

en: Output
uk: Вихід

en: MATE Volume Control Applet
uk: Аплет регулятора гучности MATE

en: Unmute Output
uk: Увімкнення виходу

en: Volume Control Applet
uk: Аплет регулювання гучности

[ctx: balance]
en: Left
uk: Ліворуч

[ctx: balance]
en: Right
uk: Праворуч

[ctx: balance]
en: Rear
uk: Тло

[ctx: balance]
en: Front
uk: Фронтальний

[ctx: balance]
en: Minimum
uk: Щонайменше

[ctx: balance]
en: Maximum
uk: Щонайбільше

en: _Balance:
uk: _Баланс

en: _Fade:
uk: _Затухання:

en: _Subwoofer:
uk: _Сабвуфер:

[ctx: volume]
en: Unamplified
uk: Непідсилений

en: Mute
uk: Приглушити

en: _Profile:
uk: _Профілі:

en: Co_nnector:
uk: _Канал:

en: Disabled
uk: Вимк.

en: %u Output | %u Outputs
uk[0]: %u Вихід
uk[1]: %u Виходи
uk[2]: %u Виходів
uk[3]: %u Виходів

en: %u Input | %u Inputs
uk[0]: %u Вхід
uk[1]: %u Входи
uk[2]: %u Входів
uk[3]: %u Входів

en: Name
uk: Назва

en: Speaker Testing for %s
uk: Перевірка гучномовців для %s

en: Test Speakers
uk: Перевірити гучномовці

en: Sound Effects
uk: Звукові події

en: _Alert volume:
uk: Гучність _сповіщень:

en: _Output volume:
uk: _Гучність звуку:

en: Hardware
uk: Апаратне забезпечення

en: C_hoose a device to configure:
uk: _Оберіть пристрій для налаштування:

en: Settings for the selected device:
uk: Параметри вибраного пристрою:

en: _Input volume:
uk: Гучність _запису:

en: Input level:
uk: Рівень запису:

en: C_hoose a device for sound input:
uk: О_беріть пристрій запису звуку:

en: C_hoose a device for sound output:
uk: О_беріть пристрій виводу звуку

en: Applications
uk: Програми

en: No application is currently playing or recording audio.
uk: Наразі програми не програють та не записують звук.

en: Sound Preferences
uk: Параметри звуку

en: No sounds
uk: Без звуків

en: Built-in
uk: Вбудований

en: Custom
uk: Инше

en: Testing event sound
uk: Перевірковий звуковий сигнал

en: Default
uk: Усталено

en: From theme
uk: З теми

en: Type
uk: Тип

en: Sound _theme:
uk: Тема _звуків:

en: C_hoose an alert sound:
uk: О_брати звук сповіщення:

en: Enable _window and button sounds
uk: Увімкнути звукові сповіщення про дії з _вікнами та натискання кнопок

en: Stop
uk: Стоп

en: Test
uk: Перевірити

en: Microphone Volume
uk: Гучність мікрофону

en: Sound Output Volume
uk: Гучність звуку

en: MATE Volume Control StatusIcon
uk: Піктограма стану регулювання гучности MATE

en: Failed to start Sound Preferences: %s
uk: Не вдається запустити діалог налаштовування параметрів звуку: %s

en: Muted at
uk: Приглушено

en: Unmute
uk: Увімкнути звук

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Mono
uk: Моно

en: Front Left
uk: Передній Лівий

en: Front Right
uk: Передній Правий

en: Front Center
uk: Передній Центральний

en: LFE
uk: Сабвуфер

en: Rear Left
uk: Задній Лівий

en: Rear Right
uk: Задній Правий

en: Rear Center
uk: Задній Центральний

en: Front Left of Center
uk: Передній Лівий, або Центральний

en: Front Right of Center
uk: Передній Правий, або Центральний

en: Side Left
uk: Бічний Лівий

en: Side Right
uk: Бічний Правий

en: Top Front Left
uk: Передній Лівий Згори

en: Top Front Right
uk: Передній Правий Згори

en: Top Front Center
uk: Передній Центральний Згори

en: Top Center
uk: Центральний Згори

en: Top Rear Left
uk: Задній Лівий Згори

en: Top Rear Right
uk: Задній Правий Згори

en: Top Rear Center
uk: Задній Центральний Згори

en: Stereo
uk: Стерео

en: Surround 4.0
uk: Об’ємний звук 4.0

en: Surround 4.1
uk: Об’ємний звук 4.1

en: Surround 5.0
uk: Об’ємний звук 5.0

en: Surround 5.1
uk: Об’ємний звук 5.1

en: Surround 7.1
uk: Об’ємний звук 7.1

en: Volume Control Factory
uk: Фабрика регулювання гучности

en:  — MATE Volume Control Status Icon
uk:  — Піктограма стану регулювання гучности MATE
