MATE Desktop Environment - en to ar translation catalogue (106 entries)

en: Menu
ar: القائمة

note: Fake class for MyPlugin
en: Couldn't load plugin:
ar: لا يُمكن تحميل الإضافة:

en: Couldn't initialize plugin
ar: لا يُمنكن بدء الإضافة

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Edit menu
ar: حرّر القوائم

en: Reload plugins
ar: أعد تحميل الإضافات

en: About
ar: عن

note: i18n
en: Menu preferences
ar: تفضيلات القائمة

en: Always start with favorites pane
ar: البدء دائما مع وجه المفضّلات

en: Show button icon
ar: عرض أيقونة الزر

en: Show recent documents plugin
ar: عرض إضافة المستندات الحديثة

en: Show applications plugin
ar: عرض إضافة التطبيقات

en: Show system plugin
ar: عرض إضافة النظام

en: Show places plugin
ar: عرض إضافة الأماكن

en: Show application comments
ar: عرض تعليقات التطبيق

en: Show category icons
ar: عرض أيقونات التصنيف

en: Hover
ar: رفرفة

en: Remember the last category or search
ar: تذّكر التصنيف أو البحث الأخير

en: Swap name and generic name
ar: بادل بين الاسم و الاسم العام

en: Border width:
ar: عُرض الحدود:

en: pixels
ar: بكسل

en: Button text:
ar: نص الزر

en: Options
ar: خيارات

en: Applications
ar: التطبيقات

en: Favorites
ar: المفضلة

en: Main button
ar: الزر الرئيس

en: Plugins
ar: الإضافات

en: Always show search suggestions
ar: دائماً أظهر اقتراحات البحث

en: Search Engines:
ar: محركات البحث:

en: DuckDuckGo
ar: دك دك غو

en: Google
ar: غوغل

en: Wikipedia
ar: ويكيبيديا

en: Dictionary
ar: القاموس

en: Computer
ar: الحاسوب

note: self.builder.get_object("applicationsLabel").set_text(_("Applications")) self.builder.get_object("favoritesLabel").set_text(_("Favorites"))
en: Number of columns:
ar: عدد الأعمدة:

en: Icon size:
ar: حجم الأيقونات:

en: Hover delay (ms):
ar: مهلة الرفرفة (م.ثا):

en: Search command:
ar: أمر البحث:

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
ar: الأماكن

en: Allow Scrollbar
ar: تمكين شريط السحب

en: Height:
ar: الارتفاع:

en: Toggle Default Places:
ar: تثبيت الأماكن الافتراضية:

en: Home Folder
ar: مجلّد المنزل

en: Network
ar: الشبكة

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Trash
ar: المهملات

en: Custom Places:
ar: أماكن مخصّصة:

note: Set 'heading' property for plugin
en: System
ar: النّظام

en: Toggle Default Items:
ar: تثبيت العناصر الافتراضية:

en: Package Manager
ar: مدير الحزم

en: Control Center
ar: مركز التحكّم

en: Terminal
ar: الطرفية

en: Lock Screen
ar: أقفل الشاشة

en: Log Out
ar: خروج

en: Quit
ar: إنهاء

en: Edit Place
ar: حرّر المكان

en: New Place
ar: مكان جديد

en: Select a folder
ar: حدّد مجلّدا

en: Keyboard shortcut:
ar: اختصار لوحة المفاتيح

en: Images
ar: الصُور

en: Name
ar: الاسم

en: Path
ar: المسار

en: Name:
ar: الاسم:

en: Path:
ar: المسار:

note: i18n
en: Search:
ar: بحث:

en: All applications
ar: كل التطبيقات

en: Search Google for %s
ar: ابحث في غوغل عن  %s

en: Search Wikipedia for %s
ar: ابحث في ويكيبيديا عن %s

en: Lookup %s in Dictionary
ar: ابحث عن %s في القاموس

en: Search Computer for %s
ar: ابحث في الحاسوب عن %s

note: i18n
en: Add to desktop
ar: أضف إلى سطح المكتب

en: Add to panel
ar: أضِف إلى الشّريط

en: Insert space
ar: أدرج مسافة

en: Insert separator
ar: أدرج فاصلا

en: Launch
ar: تشغيل

en: Remove from favorites
ar: احذف من المفضّلة

en: Edit properties
ar: حرّر الخصائص

note: i18n
en: Remove
ar: احذف

en: Show in my favorites
ar: عرض في المفضلات

en: Delete from menu
ar: حذف من القائمة

en: Search Google
ar: ابحث في غوغل

en: Search Wikipedia
ar: ابحث في ويكيبيديا

en: Lookup Dictionary
ar: ابحث في القاموس

en: Search Computer
ar: ابحث في الحاسوب

en: Couldn't save favorites. Check if you have write access to ~/.config/mate-menu
ar: لا يُمكن حفظ المفضّلات. تأكد من أنك تملك صلاحيات الكتابة في ~/.config/mate-menu

en: All
ar: الكل

en: Show all applications
ar: أظهر كل التطبيقات

en: Install, remove and upgrade software packages
ar: تثبيت و إزالة و تحديث حزم البرمجيات

en: Configure your system
ar: اضبط نظامك

en: Use the command line
ar: استخدم سطر الأوامر

en: Requires password to unlock
ar: يحتاج كلمة المرور لفتح القفل

en: Logout
ar: خروج

en: Log out or switch user
ar: أخرج أو بدّل المستخدم

en: Shutdown, restart, suspend or hibernate
ar: أطفئ أو أعد التشغيل أو علّق أو أسبت

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ar: تصفّح كل الأقراص المحلية والبعيدة والمجلّدات القابلة للدخول من هذا الحاسوب

en: Open your personal folder
ar: أفتح مجلّدك الخاص

en: Browse bookmarked and local network locations
ar: تصفّح مواضع الشبكة المحلية و المعلّمة

en: Browse items placed on the desktop
ar: تصفّح العناصر الموضوعة على سطح المكتب

en: Browse deleted files
ar: تصفّح الملفات المحذوفة

en: Empty trash
ar: المهملات فارغة

note: Set 'heading' property for plugin
en: Recent documents
ar: المستندات الحديثة

en: Click to set a new accelerator key for opening and closing the menu.
ar: انقر لتحديد مفتاح مسرّع لفتح و إغلاق القائمة.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
ar: اضغط على Escape أو أنقر مجدّدا لإلغاء العملية.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
ar: اضغط على Backspace لمسح رابط المفتاح الموجود.

en: Pick an accelerator
ar: اختر مسرّعا

en: <not set>
ar: <غير محدّد>
