MATE Desktop Environment - en to as translation catalogue (32 entries)

en: Preferences
as: পছন্দসমূহ

en: About
as: বিষয়ে

en: pixels
as: পিক্সেল

en: Options
as: বিকল্প

en: Applications
as: অনুপ্ৰয়োগ

en: Plugins
as: প্লাগ-ইন

en: Dictionary
as: অভিধান

en: Computer
as: কম্পিউটাৰ

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
as: স্থান

en: Home Folder
as: ব্যক্তিগত ফোল্ডাৰ

en: Network
as: নেটৱৰ্ক

en: Desktop
as: ডেস্কটপ

en: Trash
as: আবৰ্জনাৰ বাক্স

note: Set 'heading' property for plugin
en: System
as: ব্যৱস্থাপ্ৰণালী

en: Terminal
as: টাৰ্মিনেল

en: Lock Screen
as: পৰ্দা লক কৰক

en: Quit
as: প্ৰস্থান

en: Select a folder
as: এটা ফোল্ডাৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Images
as: ছবি

en: Name
as: নাম

en: Path
as: পথ

en: Name:
as: নাম

en: Path:
as: পথ:

note: i18n
en: Search:
as: অনুসন্ধান:

note: i18n
en: Remove
as: আঁতৰাওঁক

en: All
as: সকল

en: Use the command line
as: আদেশ লাইন ব্যৱহাৰ কৰক

en: Logout
as: প্ৰস্থান

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
as: চিহ্নিত কম্পিউটাৰৰ পৰা ব্যবহাৰযোগ্য সকলো স্থানীয় আৰু দূৰবৰ্তী ডিস্ক আৰু ফোল্ডাৰ ব্ৰাউজ কৰক

en: Open your personal folder
as: ব্যক্তিগত ফোল্ডাৰ খোলক

en: Browse bookmarked and local network locations
as: বুকমাৰ্ক আৰু স্থানীয় নেটৱৰ্ক অৱস্থান ব্ৰাউজ কৰা হ'ব

en: Empty trash
as: আবৰ্জনাৰ বাক্স ফাঁকা হলে
