MATE Desktop Environment - en to bn translation catalogue (35 entries)

en: Preferences
bn: পছন্দতালিকা

en: About
bn: পরিচিতি

en: pixels
bn: পিক্সেল

en: Options
bn: অপশন

en: Applications
bn: অ্যাপলিকেশন

en: Plugins
bn: প্লাগ-ইন

en: Dictionary
bn: অভিধান

en: Computer
bn: কম্পিউটার

en: Icon size:
bn: আইকন সাইজ

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
bn: স্থান

en: Height:
bn: উচ্চতা:

en: Home Folder
bn: হোম ফোল্ডার

en: Network
bn: নেটওয়ার্ক

en: Desktop
bn: ডেস্কটপ

en: Trash
bn: ট্রাশ

note: Set 'heading' property for plugin
en: System
bn: সিস্টেম

en: Control Center
bn: নিয়ন্ত্রণ কেন্দ্র

en: Terminal
bn: টার্মিনাল

en: Lock Screen
bn: পর্দা লক করুন

en: Quit
bn: প্রস্থান

en: Select a folder
bn: একটি ফোল্ডার নির্বাচন করুন

en: Images
bn: ছবি

en: Name
bn: নাম

en: Path
bn: পাথ

en: Name:
bn: নাম:

en: Path:
bn: পাথ:

note: i18n
en: Search:
bn: অনুসন্ধান:

note: i18n
en: Remove
bn: মুছে ফেলুন

en: All
bn: সব

en: Use the command line
bn: কমান্ড লাইন ব্যবহার করুন

en: Logout
bn: লগ-আউট

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
bn: চিহ্নিত কম্পিউটার থেকে ব্যবহারযোগ্য সকল স্থানীয় ও দূরবর্তী ডিস্ক ও ফোল্ডার ব্রাউজ করুন

en: Open your personal folder
bn: আপনার ব্যক্তিগত ফোল্ডার খুলুন

en: Browse bookmarked and local network locations
bn: বুকমার্ক ও স্থানীয় নেটওয়ার্ক অবস্থান ব্রাউজ করা হবে

en: Empty trash
bn: আবর্জনার বাক্স ফাঁকা হলে
