MATE Desktop Environment - en to cy translation catalogue (69 entries)

en: Menu
cy: Dewislen

note: Fake class for MyPlugin
en: Couldn't load plugin:
cy: Methwyd llwytho ategyn:

en: Couldn't initialize plugin
cy: Methwyd cychwyn ategyn

en: Preferences
cy: Hoffterau

en: Edit menu
cy: Golygu'r ddewislen

en: Reload plugins
cy: Ail-lwytho'r ategion

en: About
cy: Ynghylch

note: i18n
en: Menu preferences
cy: Hoffterau'r ddewislen

en: Always start with favorites pane
cy: Dangos y ffefrynnau fel rhagosodiad

en: pixels
cy: picsel

en: Options
cy: Dewisiadau

en: Applications
cy: Rhaglenni

en: Favorites
cy: Ffefrynnau

en: Main button
cy: Prif fotwm

en: Plugins
cy: Ategion

en: Dictionary
cy: Geiriadur

en: Computer
cy: Cyfrifiadur

note: self.builder.get_object("applicationsLabel").set_text(_("Applications")) self.builder.get_object("favoritesLabel").set_text(_("Favorites"))
en: Number of columns:
cy: Nifer o golofnau:

en: Icon size:
cy: Maint eiconau:

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
cy: Llefydd

en: Allow Scrollbar
cy: Caniatáu'r bar sgrolio

en: Height:
cy: Uchder:

en: Home Folder
cy: Plygell gartref

en: Network
cy: Rhwydwaith

en: Desktop
cy: Bwrdd gwaith

en: Trash
cy: Bin sbwriel

en: Custom Places:
cy: Llefydd addasedig:

en: Package Manager
cy: Rheolydd pecynnau

en: Control Center
cy: Canolfan rheoli

en: Terminal
cy: Terfynell

en: Lock Screen
cy: Cloi'r Sgrin

en: Log Out
cy: Allgofnodi

en: Quit
cy: Gadael

en: New Place
cy: Lle newydd

en: Select a folder
cy: Dewis plygell

en: Images
cy: Lluniau

en: Name
cy: Enw

en: Path
cy: Llwybr

en: Name:
cy: Enw:

en: Path:
cy: Llwybr:

note: i18n
en: Search:
cy: Chwilio:

en: All applications
cy: Pob rhaglen

en: Search Google for %s
cy: Chwilio Google am %s

en: Search Wikipedia for %s
cy: Chwilio Wikipedia am %s

en: Lookup %s in Dictionary
cy: Chwilio %s yn y geiriadur

en: Search Computer for %s
cy: Chwilio'r cyfrifiadur am %s

note: i18n
en: Add to desktop
cy: Ychwanegu i'r bwrdd gwaith

en: Add to panel
cy: Ychwanegu i'r panel

en: Insert space
cy: Mewnosod bwlch

en: Insert separator
cy: Mewnosod gwahanydd

en: Launch
cy: Lansio

en: Remove from favorites
cy: Tynnu o'r ffefrynnau

en: Edit properties
cy: Golygu'r priodweddau

note: i18n
en: Remove
cy: Tynnu

en: Show in my favorites
cy: Dangos yn y ffefrynnau

en: Delete from menu
cy: Tynnu o'r ddewislen

en: Search Google
cy: Chwilio Google

en: Search Wikipedia
cy: Chwilio Wikipedia

en: Lookup Dictionary
cy: Chwilio yn y geiriadur

en: Search Computer
cy: Chwilio'r cyfrifiadur

en: All
cy: Popeth

en: Show all applications
cy: Dangos pob rhaglen

en: Configure your system
cy: Ffurfweddu eich system

en: Use the command line
cy: Defnyddio'r llinel orchymyn

en: Logout
cy: Allgofnodi

en: Log out or switch user
cy: Allgofnodi neu newid defnyddiwr

en: Open your personal folder
cy: Agor eich plygell bersonol

en: Empty trash
cy: Clirio'r bin sbwriel

note: Set 'heading' property for plugin
en: Recent documents
cy: Dogfennau diweddar
