MATE Desktop Environment - en to da translation catalogue (102 entries)

note: Fake class for MyPlugin
en: Couldn't load plugin:
da: Kunne ikke indlæse udvidelsesmodul:

en: Couldn't initialize plugin
da: Kunne ikke initialisere udvidelsesmodul

en: An Advanced Menu for the MATE Desktop
da: En avanceret menu for MATE-skrivebordet

en: Preferences
da: Præferencer

en: Edit menu
da: Rediger menu

en: Reload plugins
da: Genindlæs udvidelsesmoduler

en: About
da: Om

note: i18n
en: Menu preferences
da: Menupræferencer

en: Always start with favorites pane
da: Start altid med favoritpanelet

en: Show button icon
da: Vis knapikon

en: Show recent documents plugin
da: Vis udvidelsesmodul for seneste dokumenter

en: Show applications plugin
da: Vis udvidelsesmodul for programmer

en: Show system plugin
da: Vis udvidelsesmodul for system

en: Show places plugin
da: Vis udvidelsesmodul for steder

en: Show application comments
da: Vis programkommentarer

en: Show category icons
da: Vis kategoriikoner

en: Hover
da: Muse

en: Remember the last category or search
da: Husk den sidste kategori eller søg

en: Swap name and generic name
da: Skift navn og generisk navn

en: Border width:
da: Kantbredde:

en: pixels
da: billedpunkter

en: Button text:
da: Knaptekst:

en: Options
da: Indstillinger

en: Applications
da: Programmer

en: Favorites
da: Favoritter

en: Main button
da: Hovedknap

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Always show search suggestions
da: Vis altid søgeforslag

en: Search Engines:
da: Søgemotorer:

en: Dictionary
da: Ordbog

note: self.builder.get_object("applicationsLabel").set_text(_("Applications")) self.builder.get_object("favoritesLabel").set_text(_("Favorites"))
en: Number of columns:
da: Antallet af kolonner:

en: Icon size:
da: Ikonstørrelse:

en: Hover delay (ms):
da: Under musen-forsinkelse  (ms):

en: Search command:
da: Søgekommando:

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
da: Steder

en: Allow Scrollbar
da: Tillad rullebjælke

en: Show GTK+ Bookmarks
da: Vis GTK+-bogmærker

en: Height:
da: Højde:

en: Toggle Default Places:
da: Skift standardsteder:

en: Home Folder
da: Hjemmemappe

en: Network
da: Netværk

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Trash
da: Papirkurv

en: Custom Places:
da: Tilpassede steder:

en: Toggle Default Items:
da: Skift standardelementer:

en: Package Manager
da: Pakkehåndtering

en: Control Center
da: Kontrolcenter

en: Lock Screen
da: Lås skærmen

en: Log Out
da: Log ud

en: Quit
da: Afslut

en: Edit Place
da: Rediger sted

en: New Place
da: Nyt sted

en: Select a folder
da: Vælg en mappe

en: Keyboard shortcut:
da: Genvejstast:

en: Images
da: Billeder

en: Name
da: Navn

en: Path
da: Sti

en: Name:
da: Navn:

en: Path:
da: Sti:

note: i18n
en: Search:
da: Søg:

en: All applications
da: Alle programmer

en: Search DuckDuckGo for %s
da: Søg hos DuckDuckGo efter%s

en: Search Google for %s
da: Søg hos Google for %s

en: Search Wikipedia for %s
da: Søg hos Wikipedia for %s

en: Lookup %s in Dictionary
da: Slå %s op i ordbog

en: Search Computer for %s
da: Søg computer for %s

note: i18n
en: Add to desktop
da: Tilføj til skrivebord

en: Add to panel
da: Tilføj til panel

en: Insert space
da: Indsæt mellemrum

en: Insert separator
da: Indsæt adskillelsestegn

en: Launch
da: Start

en: Remove from favorites
da: Fjern fra favoritter

en: Edit properties
da: Rediger egenskaber

note: i18n
en: Remove
da: Fjern

en: Show in my favorites
da: Vis i mine favoritter

en: Delete from menu
da: Slet fra menu

en: Search DuckDuckGo
da: Søg hos DuckDuckGo

en: Search Google
da: Søg hos Google

en: Search Wikipedia
da: Søg hos Wikipedia

en: Lookup Dictionary
da: Slå op-ordbog

en: Search Computer
da: Søg computer

en: Couldn't save favorites. Check if you have write access to ~/.config/mate-menu
da: Kunne ikke gemme favoritter. Kontroller om du har skriveadgang til ~/.config/mate-menu

en: All
da: Alle

en: Show all applications
da: Vis alle programmer

en: Install, remove and upgrade software packages
da: Installer, fjern og opgrader programpakker

en: Configure your system
da: Konfigurer dit system

en: Use the command line
da: Brug kommandolinjen

en: Requires password to unlock
da: Kræver adgangskode for at låse op

en: Logout
da: Log ud

en: Log out or switch user
da: Log ud eller skift bruger

en: Shutdown, restart, suspend or hibernate
da: Nedlukning, genstart, hvil eller gå i dvale

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
da: Gennemse alle lokale og eksterne diske og mapper der kan tilgås fra denne computer

en: Open your personal folder
da: Åbn din personlige mappe

en: Browse bookmarked and local network locations
da: Gennemse bogmærkede og lokale netværkssteder

en: Browse items placed on the desktop
da: Gennemse elementer placeret på skrivebordet

en: Browse deleted files
da: Gennemse slettede filer

en: Empty trash
da: Tøm affald

note: Set 'heading' property for plugin
en: Recent documents
da: Seneste dokumenter

en: Click to set a new accelerator key for opening and closing the menu.
da: Klik for at angive en ny genvejstast til åbning og lukning af menuen.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
da: Tryk på Escape eller klik igen for at afbryde operationen.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
da: Tryk på Slet tilbage (backspace) for at rydde den eksisterende genvejstast.

en: Pick an accelerator
da: Vælg en genvej
