MATE Desktop Environment - en to fa translation catalogue (40 entries)

en: Menu
fa: منو

note: Fake class for MyPlugin
en: Couldn't load plugin:
fa: نمیتواند افزونه را بارگیری کند:

en: Couldn't initialize plugin
fa: افزونه نمیتواند اجرا شود

en: Preferences
fa: تنظیمات

en: Edit menu
fa: ویرایش منو

en: Reload plugins
fa: باز خوانی افزونه ها

en: About
fa: درباره

note: i18n
en: Menu preferences
fa: تنظیمات منو

en: Always start with favorites pane
fa: همیشه هنگام شروع پنجره علاقه مندی ها باز شود

en: Show button icon
fa: نمایش دکمه آیکن

en: Show recent documents plugin
fa: نمایش آخرین سند افزونه

en: pixels
fa: نقطه

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Applications
fa: برنامه‌ها

en: Plugins
fa: متصل شونده‌ها

en: Dictionary
fa: لغت‌نامه

en: Computer
fa: رایانه

en: Icon size:
fa: اندازه آیکون

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
fa: محل‌های مهم

en: Home Folder
fa: پوشه‌ی آغازه

en: Network
fa: شبکه

en: Desktop
fa: میزکار

en: Trash
fa: زباله‌دان

note: Set 'heading' property for plugin
en: System
fa: سیستم

en: Terminal
fa: پایانه

en: Lock Screen
fa: قفل کردن صفحه

en: Select a folder
fa: یک پوشه انتخاب کنید

en: Images
fa: تصویرها

en: Name
fa: نام

en: Path
fa: مسیر

en: Name:
fa: نام:

en: Path:
fa: مسیر:

note: i18n
en: Search:
fa: جست‌و‌جو :

note: i18n
en: Remove
fa: حذف

en: All
fa: همه

en: Use the command line
fa: استفاده از سطر فرمان

en: Logout
fa: خروج

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
fa: مرور تمام دیسک‌ها و پوشه‌های محلی و ریموت که از این کامپیوتر قابل دسترسی می‌باشند.

en: Open your personal folder
fa: باز کردن پوشه‌ی شخصی شما

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
fa: برای لغو عملیات از دکمه‌ی Escape استفاده یا دوباره کلیک کنید.
