MATE Desktop Environment - en to fi translation catalogue (106 entries)

en: Menu
fi: Valikko

note: Fake class for MyPlugin
en: Couldn't load plugin:
fi: Liitännäistä ei voitu ladata:

en: Couldn't initialize plugin
fi: Liitännäistä ei voitu alustaa

en: An Advanced Menu for the MATE Desktop
fi: MATE-työpöydän lisävalikko

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Edit menu
fi: Muokkaa valikkoa

en: Reload plugins
fi: Lataa liitännäiset uudestaan

en: About
fi: Tietoja

note: i18n
en: Menu preferences
fi: Valikon asetukset

en: Always start with favorites pane
fi: Aloita aina suosikkit ruudusta

en: Show button icon
fi: Näytä painikekuvake

en: Show recent documents plugin
fi: Näytä viimeisimmät asiakirjat-liitännäinen

en: Show applications plugin
fi: Näytä sovellukset-liitännäinen

en: Show system plugin
fi: Näytä järjestelmä-liitännäinen

en: Show places plugin
fi: Näytä sijainnit-liitännäinen

en: Show application comments
fi: Näytä sovelluskommentit

en: Show category icons
fi: Näytä luokka-kuvakkeet

en: Hover
fi: Valinta

en: Remember the last category or search
fi: Muista viimeisin luokka tai haku

en: Swap name and generic name
fi: Vaihda nimi ja yleinen nimi

en: Border width:
fi: Reunojen leveys:

en: pixels
fi: pikseliä

en: Button text:
fi: Painike teksti:

en: Options
fi: Valinnat

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Main button
fi: Pääpainike

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Always show search suggestions
fi: Näytä aina hakuehdotuksia

en: Search Engines:
fi: Hakukoneet:

en: Dictionary
fi: Sanakirja

en: Computer
fi: Tietokone

note: self.builder.get_object("applicationsLabel").set_text(_("Applications")) self.builder.get_object("favoritesLabel").set_text(_("Favorites"))
en: Number of columns:
fi: Sarakkeiden määrä:

en: Icon size:
fi: Kuvakkeen koko:

en: Hover delay (ms):
fi: Valinnan viive (ms):

en: Search command:
fi: Hakukomento

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
fi: Sijainnit

en: Allow Scrollbar
fi: Salli vierityspalkki

en: Show GTK+ Bookmarks
fi: Näytä GTK+ kirjanmerkit

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Toggle Default Places:
fi: Vaihda oletussijainteja:

en: Home Folder
fi: Kotikansio

en: Network
fi: Verkko

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Trash
fi: Roskakori

en: Custom Places:
fi: Muokautetut sijainnit:

note: Set 'heading' property for plugin
en: System
fi: Järjestelmä

en: Toggle Default Items:
fi: Vaihda oletus arvot:

en: Package Manager
fi: Paketinhallinta

en: Control Center
fi: Hallintakeskus

en: Terminal
fi: Pääte

en: Lock Screen
fi: Lukitusnäyttö

en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: Quit
fi: Lopeta

en: Edit Place
fi: Muokkaa sijaintia

en: New Place
fi: Uusi sijainti

en: Select a folder
fi: Valitse kansio

en: Keyboard shortcut:
fi: Pikanäppäin:

en: Images
fi: Kuvat

en: Name
fi: Nimi

en: Path
fi: Polku

en: Name:
fi: Nimi:

en: Path:
fi: Polku:

note: i18n
en: Search:
fi: Haku:

en: All applications
fi: Kaikki sovellukset

en: Search DuckDuckGo for %s
fi: Etsi DuckDuckGo:sta %s

en: Search Google for %s
fi: Google-haku: %s

en: Search Wikipedia for %s
fi: Wikipedia-haku: %s

en: Lookup %s in Dictionary
fi: Etsi %ssanakirjasta

en: Search Computer for %s
fi: Etsi tietokone %s

note: i18n
en: Add to desktop
fi: Lisää työpöydälle

en: Add to panel
fi: Lisää paneeliin

en: Insert space
fi: Lisää välilyönti

en: Insert separator
fi: Lisää erotin

en: Launch
fi: Käynnistä

en: Remove from favorites
fi: Poista suosikeista

en: Edit properties
fi: Muokkaa ominaisuuksia

note: i18n
en: Remove
fi: Poista

en: Show in my favorites
fi: Näytä suosikeissani

en: Delete from menu
fi: Poista valikosta

en: Search DuckDuckGo
fi: Etsi DuckDuckGo:lla

en: Search Google
fi: Hae Googlesta

en: Search Wikipedia
fi: Hae Wikipediasta

en: Lookup Dictionary
fi: Etsi sanakirjasta

en: Search Computer
fi: Etsi tietokone

en: Couldn't save favorites. Check if you have write access to ~/.config/mate-menu
fi: Suosikkeja ei voitu tallentaa. Tarkista, onko sinulla kirjoitusoikeudet ~/.config/mate-menu

en: All
fi: Kaikki

en: Show all applications
fi: Näytä kaikki ohjelmat

en: Install, remove and upgrade software packages
fi: Asenna, poista ja päivitä ohjelmapaketteja

en: Configure your system
fi: Määrittele järjestelmäsi

en: Use the command line
fi: Käytä komentoriviä

en: Requires password to unlock
fi: Salasana vaaditaan lukituksen avaamiseksi

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Log out or switch user
fi: Kirjaudu ulos tai vaihda käyttäjää

en: Shutdown, restart, suspend or hibernate
fi: Sammuta, käynnistä, keskeytä tai lepotila

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
fi: Selaa käytettävissä olevia paikallis- ja etäkansioita

en: Open your personal folder
fi: Avaa henkilökohtaisen kansiosi

en: Browse bookmarked and local network locations
fi: Selaa kirjanmerkittyjä ja paikallisia verkkosijainteja

en: Browse items placed on the desktop
fi: Selaa työpöytä kohteita

en: Browse deleted files
fi: Selaa poistettuja tiedostoja

en: Empty trash
fi: Tyhjennä roskakori

note: Set 'heading' property for plugin
en: Recent documents
fi: Viimeaikaiset asiakirjat

en: Click to set a new accelerator key for opening and closing the menu.
fi: Napsauta, jos haluat asettaa uuden kiihdytyspainikkeen valikon avaamiseksi ja sulkemiseksi.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
fi: Peruuta toiminto painamalla Esc-painiketta tai napsauttamalla uudelleen.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
fi: Voit poistaa olemassa olevan näppäinlukon painamalla askelpalautin-näppäintä.

en: Pick an accelerator
fi: Valitse kiihdytin
