MATE Desktop Environment - en to fur translation catalogue (21 entries)

en: Preferences
fur: Preferencis

en: About
fur: Informazions

en: Applications
fur: Aplicazions

en: Computer
fur: Ordenadôr

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
fur: Supuarts

en: Home Folder
fur: Cartele Home

en: Network
fur: Rêt

en: Desktop
fur: Scritori

en: Trash
fur: Scovacere

note: Set 'heading' property for plugin
en: System
fur: Sisteme

en: Terminal
fur: Terminâl

en: Lock Screen
fur: _Bloche schermo

en: Images
fur: Imagjinis

en: Name
fur: Nom

en: Path
fur: Percors

note: i18n
en: Search:
fur: Cîr:

note: i18n
en: Remove
fur: Gjave...

en: Use the command line
fur: Dopre la rie di comant

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
fur: Sgarfe in ducj i discs, cartelis locâls e remotis acessibilis di chest ordenadôr

en: Open your personal folder
fur: Vierç la cartele personâl

en: Browse bookmarked and local network locations
fur: Sgarfe tes posizions di rêt locâls e tai segnelibris
