MATE Desktop Environment - en to hi translation catalogue (34 entries)

en: Preferences
hi: वरीयताएँ

en: About
hi: परिचय

en: pixels
hi: पिक्सेल

en: Options
hi: विकल्प

en: Applications
hi: अनुप्रयोग

en: Plugins
hi: प्लगइन

en: Dictionary
hi: शब्दकोश

en: Computer
hi: कम्प्यूटर

en: Icon size:
hi: चिह्न आकार:

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
hi: स्थान

en: Home Folder
hi: घर फोल्डर

en: Network
hi: संजाल

en: Desktop
hi: डेस्कटॉप

en: Trash
hi: कूडे मे डाले

note: Set 'heading' property for plugin
en: System
hi: तंत्र

en: Control Center
hi: नियंत्रण केंद्र

en: Terminal
hi: टर्मिनल

en: Lock Screen
hi: स्क्रीन पर ताला लगाएँ

en: Quit
hi: बाहर जाएँ

en: Select a folder
hi: फोल्डर चुनें

en: Images
hi: बिंब

en: Name
hi: नाम

en: Path
hi: पथ

en: Name:
hi: नाम:

en: Path:
hi: पथः

note: i18n
en: Search:
hi: खोजें:

note: i18n
en: Remove
hi: निकलें

en: All
hi: सभी

en: Use the command line
hi: कमांड लाइन का प्रयोग करें

en: Logout
hi: लॉगआउट

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
hi: इस कंप्यूटर से पहुंच योग्य सभी स्थानीय डिस्क व फोल्डर ब्रॉउज करें

en: Open your personal folder
hi: अपना निजी निर्देशिका खोलें

en: Browse bookmarked and local network locations
hi: पुस्तकचिह्न व स्थानीय संजाल अवस्थिति ब्रॉउज करें

en: Empty trash
hi: खाली रद्दी
