MATE Desktop Environment - en to ie translation catalogue (102 entries)

en: Menu
ie: Menú

note: Fake class for MyPlugin
en: Couldn't load plugin:
ie: Ne successar cargar un plugin:

en: Couldn't initialize plugin
ie: Ne successar inicialisar un plugin

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Edit menu
ie: Redacter li menú

en: Reload plugins
ie: Recargar plugines

en: About
ie: Pri

note: i18n
en: Menu preferences
ie: Preferenties del menú

en: Always start with favorites pane
ie: Lansar con li panel Preferat

en: Show button icon
ie: Monstrar li icone

en: Show recent documents plugin
ie: Monstrar recent documentes

en: Show applications plugin
ie: Monstrar applicationes

en: Show system plugin
ie: Monstrar li sistema

en: Show places plugin
ie: Monstrar locs

en: Show application comments
ie: Monstrar comentas de programma

en: Show category icons
ie: Monstrar icones de categorie

en: Remember the last category or search
ie: Memorar li ultim categorie o sercha

en: Swap name and generic name
ie: Intercambiar standard e géneric nómines

en: Border width:
ie: Largore de borde:

en: pixels
ie: pixeles

en: Button text:
ie: Textu de buton:

en: Options
ie: Optiones

en: Applications
ie: Applicationes

en: Favorites
ie: Preferat

en: Main button
ie: Buton principal

en: Plugins
ie: Plugines

en: Always show search suggestions
ie: Sempre monstrar suggestiones de sercha

en: Search Engines:
ie: Provisores de sercha:

en: Dictionary
ie: Dictionarium

en: Computer
ie: Computator

note: self.builder.get_object("applicationsLabel").set_text(_("Applications")) self.builder.get_object("favoritesLabel").set_text(_("Favorites"))
en: Number of columns:
ie: Númere de columnes:

en: Icon size:
ie: Dimension de icones:

en: Search command:
ie: Comande de sercha:

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
ie: Locs

en: Allow Scrollbar
ie: Permisser li barre de rulament

en: Show GTK+ Bookmarks
ie: Monstrar marca-págines de GTK

en: Height:
ie: Altore:

en: Toggle Default Places:
ie: Predefinit locs:

en: Home Folder
ie: Hem-fólder

en: Network
ie: Rete

en: Desktop
ie: Pupitre

en: Trash
ie: Paper-corb

en: Custom Places:
ie: Personal locs:

note: Set 'heading' property for plugin
en: System
ie: Sistema

en: Toggle Default Items:
ie: Predefinit elementes:

en: Package Manager
ie: Gerente de paccages

en: Control Center
ie: Centre de control

en: Lock Screen
ie: Serrar li ecran

en: Log Out
ie: Cluder li session

en: Quit
ie: Surtir

en: Edit Place
ie: Redacter li loco

en: New Place
ie: Crear un loco

en: Select a folder
ie: Selecte un fólder

en: Keyboard shortcut:
ie: Rapid-taste:

en: Name
ie: Nómine

en: Path
ie: Rute

en: Name:
ie: Nómine:

en: Path:
ie: Rute:

note: i18n
en: Search:
ie: Serchar:

en: All applications
ie: Omni applicationes

en: Search DuckDuckGo for %s
ie: Serchar DuckDuckGo por %s

en: Search Google for %s
ie: Serchar Google por %s

en: Search Wikipedia for %s
ie: Serchar Wikipedia por %s

en: Lookup %s in Dictionary
ie: Serchar %s in in dictionarium

en: Search Computer for %s
ie: Serchar li computator por %s

note: i18n
en: Add to desktop
ie: Adjuncter al Pupitre

en: Add to panel
ie: Adjuncter a panel

en: Insert space
ie: Inserter interspacie

en: Insert separator
ie: Inserter un separator

en: Launch
ie: Lansar

en: Remove from favorites
ie: Remover ex li preferat

en: Edit properties
ie: Modificar proprietás

note: i18n
en: Remove
ie: Remover

en: Show in my favorites
ie: Monstrar in mi preferet

en: Delete from menu
ie: Deleter ex li menú

en: Search DuckDuckGo
ie: Serchar per DuckDuckGo

en: Search Google
ie: Serchar per Google

en: Search Wikipedia
ie: Serchar in Wikipedia

en: Lookup Dictionary
ie: Serchar in un dictionarium

en: Search Computer
ie: Serchar li computator

en: Couldn't save favorites. Check if you have write access to ~/.config/mate-menu
ie: Ne successat gardar li preferet. Assecurar que vu posse scrir in ~/.config/mate-menu

en: All
ie: Omni

en: Show all applications
ie: Monstrar omni applicationes

en: Install, remove and upgrade software packages
ie: Installar, remover e actialisar paccages de programmas

en: Configure your system
ie: Configurar vor sistema

en: Use the command line
ie: Usar li linea de comandes

en: Requires password to unlock
ie: Besonar li contrasigne por desserrar

en: Logout
ie: Cluder li session

en: Log out or switch user
ie: Cluder li session o cambiar li usator

en: Shutdown, restart, suspend or hibernate
ie: Extinter, restartar, suspender o hivernar

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ie: Navigar local e lontan discos e fólderes accessibil per ti-ci computator

en: Open your personal folder
ie: Aperter vor fólder personal

en: Browse bookmarked and local network locations
ie: Navigar connexiones del local rete

en: Browse items placed on the desktop
ie: Navigar elementes mettet sur li Pupitre

en: Browse deleted files
ie: Navigar deletet files

en: Empty trash
ie: Vacuar li Paper-corb

note: Set 'heading' property for plugin
en: Recent documents
ie: Documentes recent

en: Click to set a new accelerator key for opening and closing the menu.
ie: Fa un clic por assignar un nov rapid-taste por aperter e cluder li menú.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
ie: Presse Escape o fa un clic denov por interrupter li operation.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
ie: Press li retroclave por vacuar li selectet rapid-taste.

en: Pick an accelerator
ie: Selecte un rapid-taste

en: <not set>
ie: <ne assignat>
