MATE Desktop Environment - en to ja translation catalogue (107 entries)

en: Menu
ja: メニュー

note: Fake class for MyPlugin
en: Couldn't load plugin:
ja: プラグインを読み込めません:

en: Couldn't initialize plugin
ja: プラグインを初期化できません

en: An Advanced Menu for the MATE Desktop
ja: MATE デスクトップの上級者向けメニュー

en: Preferences
ja: 設定

en: Edit menu
ja: メニューの編集

en: Reload plugins
ja: プラグインの再読み込み

en: About
ja: 情報

note: i18n
en: Menu preferences
ja: メニューの設定

en: Always start with favorites pane
ja: 常にお気に入りペインを表示して開始

en: Show button icon
ja: ボタンアイコンを表示

en: Show recent documents plugin
ja: 最近のドキュメントプラグインを表示

en: Show applications plugin
ja: アプリケーションプラグインを表示

en: Show system plugin
ja: システムプラグインを表示

en: Show places plugin
ja: 場所プラグインを表示

en: Show application comments
ja: アプリケーションのコメントを表示

en: Show category icons
ja: カテゴリーのアイコンを表示

en: Hover
ja: ホバー

en: Remember the last category or search
ja: 最後のカテゴリまたは検索を記憶

en: Swap name and generic name
ja: 名称と一般名を入れ替える

en: Border width:
ja: ボーダーの幅:

en: pixels
ja: ピクセル

en: Button text:
ja: ボタンのテキスト:

en: Options
ja: オプション

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Main button
ja: メインボタン

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Always show search suggestions
ja: 検索候補を常に表示する

en: Search Engines:
ja: 検索エンジン:

en: Dictionary
ja: 辞書

en: Computer
ja: コンピュータ

note: self.builder.get_object("applicationsLabel").set_text(_("Applications")) self.builder.get_object("favoritesLabel").set_text(_("Favorites"))
en: Number of columns:
ja: カラムの数:

en: Icon size:
ja: アイコンのサイズ:

en: Hover delay (ms):
ja: ホバーの遅延 (ms):

en: Search command:
ja: 検索コマンド:

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
ja: 場所

en: Allow Scrollbar
ja: スクロールバーを表示

en: Show GTK+ Bookmarks
ja: GTK+ ブックマークを表示

en: Height:
ja: 高さ:

en: Toggle Default Places:
ja: 既定の場所の表示と非表示:

en: Home Folder
ja: ホームフォルダ

en: Network
ja: ネットワーク

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Custom Places:
ja: 場所のカスタマイズ:

note: Set 'heading' property for plugin
en: System
ja: システム

en: Toggle Default Items:
ja: 既定のアイテムの表示と非表示:

en: Package Manager
ja: パッケージマネージャ

en: Control Center
ja: コントロールセンター

en: Terminal
ja: 端末

en: Lock Screen
ja: 画面のロック

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Quit
ja: 終了

en: Edit Place
ja: 場所を編集

en: New Place
ja: 新しい場所

en: Select a folder
ja: フォルダを選択

en: Keyboard shortcut:
ja: キーボードショートカット:

en: Images
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Path
ja: パス

en: Name:
ja: 名前:

en: Path:
ja: パス:

note: i18n
en: Search:
ja: 検索:

en: All applications
ja: 全てのアプリケーション

en: Search DuckDuckGo for %s
ja: DuckDuckGo で %s を検索

en: Search Google for %s
ja: Google で %s を検索

en: Search Wikipedia for %s
ja: Wikipedia で %s を検索

en: Lookup %s in Dictionary
ja: 辞書 %s を引く

en: Search Computer for %s
ja: コンピューターで %s を検索

note: i18n
en: Add to desktop
ja: デスクトップに追加

en: Add to panel
ja: パネルに追加

en: Insert space
ja: スペースを挿入

en: Insert separator
ja: セパレーターを挿入

en: Launch
ja: 起動

en: Remove from favorites
ja: お気に入りから削除

en: Edit properties
ja: プロパティを編集

note: i18n
en: Remove
ja: 削除

en: Show in my favorites
ja: お気に入りに表示

en: Delete from menu
ja: メニューから削除

en: Search DuckDuckGo
ja: DuckDuckGo で検索

en: Search Google
ja: Google で検索

en: Search Wikipedia
ja: Wikipedia で検索

en: Lookup Dictionary
ja: 辞書を引く

en: Search Computer
ja: コンピューターを検索

en: Couldn't save favorites. Check if you have write access to ~/.config/mate-menu
ja: お気に入りを保存できませんでした。~/.config/mate-menuに書き込めるか確認してください

en: All
ja: すべて

en: Show all applications
ja: すべてのアプリケーションを表示

en: Install, remove and upgrade software packages
ja: ソフトウェアパッケージのインストール、削除、アップグレード

en: Configure your system
ja: システムを設定

en: Use the command line
ja: コマンドラインを使用

en: Requires password to unlock
ja: ロックの解除にパスワードを要求

en: Logout
ja: ログアウト

en: Log out or switch user
ja: ログアウトまたはユーザーの切り替え

en: Shutdown, restart, suspend or hibernate
ja: 終了、再起動、サスペンドまたはハイバネート

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ja: このコンピューターからアクセスできるすべてのローカルとリモートにあるディスクとフォルダーを閲覧する

en: Open your personal folder
ja: 個人用フォルダーを開く

en: Browse bookmarked and local network locations
ja: ブックマークやローカルネットワークの場所を閲覧する

en: Browse items placed on the desktop
ja: デスクトップにあるアイテムを閲覧する

en: Browse deleted files
ja: 削除したファイルの閲覧

en: Empty trash
ja: ゴミ箱を空にする

note: Set 'heading' property for plugin
en: Recent documents
ja: 最近のドキュメント

en: Click to set a new accelerator key for opening and closing the menu.
ja: クリックしてメニューの開閉に使用する新しいアクセラレーターを設定します。

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
ja: ESC キーを押すかもう一度クリックすると、この操作をキャンセルできます。

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
ja: バックスペースキーを押すと、現在のキーバインドを消去できます。

en: Pick an accelerator
ja: アクセラレーターを挿入

en: <not set>
ja: <セットなし>
