MATE Desktop Environment - en to ku translation catalogue (28 entries)

en: Preferences
ku: Vebijêrk

en: About
ku: Der barê

en: pixels
ku: pîksel

en: Options
ku: Vebijêrk

en: Applications
ku: Sepan

en: Plugins
ku: Pêvek

en: Dictionary
ku: Ferheng

en: Computer
ku: Komputer

en: Icon size:
ku: Bejna îkonan

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
ku: Cih

en: Home Folder
ku: Peldanka Mal

en: Network
ku: Tor

en: Desktop
ku: Sermêze

en: Trash
ku: Qirşikdank

note: Set 'heading' property for plugin
en: System
ku: Pergal

en: Terminal
ku: Termînal

en: Lock Screen
ku: Dîmenê Qifl Bike

en: Select a folder
ku: Peldankekê hilbijêre

en: Images
ku: Wêne

en: Name
ku: Nav

en: Path
ku: Rêç

en: Name:
ku: Nav:

en: Path:
ku: Rê:

note: i18n
en: Search:
ku: Lêgerîne:

note: i18n
en: Remove
ku: Rake

en: All
ku: Hemû

en: Use the command line
ku: Rêzika fermanan bikar bîne

en: Open your personal folder
ku: Peldanka şexsî veke
