MATE Desktop Environment - en to mr translation catalogue (35 entries)

en: Preferences
mr: प्राधान्यक्रम

en: About
mr: विषयी

en: pixels
mr: बिंदू

en: Options
mr: पर्याय

en: Applications
mr: उपकरणं

en: Plugins
mr: प्लगईन

en: Dictionary
mr: शब्दकोश

en: Computer
mr: संगणक

en: Icon size:
mr: चिन्ह आकारमान :

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
mr: ठिकाण

en: Height:
mr: उंची:

en: Home Folder
mr: होम फोल्डर

en: Network
mr: नेटवर्क

en: Desktop
mr: डेस्कटॉप

en: Trash
mr: कचरापेटी

note: Set 'heading' property for plugin
en: System
mr: प्रणाली

en: Control Center
mr: नियंत्रण केंद्र

en: Terminal
mr: टर्मिनल

en: Lock Screen
mr: पडदा कुलूपबंद करा

en: Quit
mr: बाहेर पडा

en: Select a folder
mr: फोल्डर निवडा

en: Images
mr: प्रतिमा

en: Name
mr: नाव

en: Path
mr: मार्ग

en: Name:
mr: नाव:

en: Path:
mr: मार्ग:

note: i18n
en: Search:
mr: शोधा:

note: i18n
en: Remove
mr: काढून टाका

en: All
mr: सर्व

en: Use the command line
mr: आदेश पंक्ती वापरा

en: Logout
mr: वापरकर्ता बदला

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
mr: सर्व स्थानीय व दुरस्थ डीस्क व या संगणकावरील प्रवेश प्राप्तीय संचयीकांचे संचार करा

en: Open your personal folder
mr: तुमची व्यक्तिगत फोल्डर उघडा

en: Browse bookmarked and local network locations
mr: संचार्ह ओळचिन्हे व स्थानिक नेटवर्क स्थळे

en: Empty trash
mr: रिकामी कचरापेटी
