MATE Desktop Environment - en to nds translation catalogue (102 entries)

en: Menu
nds: Menü

note: Fake class for MyPlugin
en: Couldn't load plugin:
nds: Kunn dat Plugin nich laden:

en: Couldn't initialize plugin
nds: Kunn dat Plugin nich vörbereiden:

en: An Advanced Menu for the MATE Desktop
nds: Een verwiedert Menü för de MATE-Schrievdisk

en: Preferences
nds: Instellens

en: Edit menu
nds: Menü bewarken

en: Reload plugins
nds: Plugins neei laden

en: About
nds: Över

note: i18n
en: Menu preferences
nds: Menü-Instellens

en: Always start with favorites pane
nds: Immer mit leevsten Sieten begünnen

en: Show button icon
nds: Knoop-Teken wiesen

en: Show recent documents plugin
nds: Plugin för leste Dokumenten wiesen

en: Show applications plugin
nds: Plugin för Programmen wiesen

en: Show system plugin
nds: System-Plugin wiesen

en: Show places plugin
nds: Oorten-Plugin wiesen

en: Show application comments
nds: Programm-Kommentaren wiesen

en: Show category icons
nds: Schuuvladen-Tekens wiesen

en: Hover
nds: Muus dröver

en: Remember the last category or search
nds: Leste Schuuvlaa oder Söök marken

en: Swap name and generic name
nds: Naam un allgemeenen Naam küütjebüütjen

en: Border width:
nds: Grenz-Breddt:

en: pixels
nds: Pixels

en: Button text:
nds: Knoop-Text:

en: Options
nds: Optschoonen

en: Applications
nds: Programme

en: Favorites
nds: Leevste

en: Main button
nds: Höövdknoop

en: Always show search suggestions
nds: Immer Söökvörslagen wiesen

en: Search Engines:
nds: Söökmaschinen:

en: Dictionary
nds: Wöörbook

note: self.builder.get_object("applicationsLabel").set_text(_("Applications")) self.builder.get_object("favoritesLabel").set_text(_("Favorites"))
en: Number of columns:
nds: Tahl vun Striepen:

en: Icon size:
nds: Symbolgröße

en: Hover delay (ms):
nds: Vertreck na Muus dröver (ms):

en: Search command:
nds: Söök-Befehl:

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
nds: Orte

en: Allow Scrollbar
nds: Rullbalken verlöven

en: Show GTK+ Bookmarks
nds: GTK+-Lesetekens wiesen

en: Height:
nds: Höchte:

en: Toggle Default Places:
nds: Normaale Oorten umschalten:

en: Home Folder
nds: Hemverteeknis

en: Network
nds: Netzwerk

en: Desktop
nds: Schreibtisch

en: Trash
nds: Papierkorb

en: Custom Places:
nds: Eegene Oorten:

en: Toggle Default Items:
nds: Normaale Dingen umschalten:

en: Package Manager
nds: Paketverwalter

en: Control Center
nds: Kontrollzentrum

en: Lock Screen
nds: Avslutbillschirm

en: Log Out
nds: Ofmellen

en: Quit
nds: Ofmaken

en: Edit Place
nds: Oort bewarken

en: New Place
nds: Nejer Oort

en: Select a folder
nds: Verteeknis utwählen

en: Keyboard shortcut:
nds: Handigtast:

en: Images
nds: Billers

en: Name
nds: Naam

en: Path
nds: Pad

en: Name:
nds: Naam:

en: Path:
nds: Padd:

note: i18n
en: Search:
nds: Sök:

en: All applications
nds: All Programmen

en: Search DuckDuckGo for %s
nds: Mit DuckDuckGo na %s söken

en: Search Google for %s
nds: Mit Google na %s söken

en: Search Wikipedia for %s
nds: Mit Wikipedia na %s söken

en: Lookup %s in Dictionary
nds: %s im Woortenbook naslaan

en: Search Computer for %s
nds: Up'm Reekner na %s söken

note: i18n
en: Add to desktop
nds: Tum Schrievdisk hentofögen

en: Add to panel
nds: Tum Balken hentofögen

en: Insert space
nds: Leegteken infögen

en: Insert separator
nds: Trennen hentofögen

en: Launch
nds: Start

en: Remove from favorites
nds: Ut Leevsten lösken

en: Edit properties
nds: Eegenskuppen bewarken

note: i18n
en: Remove
nds: Entfernen

en: Show in my favorites
nds: In mienen Leevsten wiesen

en: Delete from menu
nds: Ut'm Menü lösken

en: Search DuckDuckGo
nds: Mit DuckDuckGo söken

en: Search Google
nds: Mit Google söken

en: Search Wikipedia
nds: Mit Wikipedia söken

en: Lookup Dictionary
nds: Im Woortenbook naslaan

en: Search Computer
nds: Up'm Reekner söken

en: Couldn't save favorites. Check if you have write access to ~/.config/mate-menu
nds: Kunn de Leevsten Dingen nich sekern. Kiek na, of du Schriev-Togriep up ~/.config/mate-menu hest

en: Show all applications
nds: All Programmen wiesen

en: Install, remove and upgrade software packages
nds: Software-Paketen installeren, lösken un vernejen

en: Configure your system
nds: Konfigureer dien System

en: Use the command line
nds: De Orderreeg bruken

en: Requires password to unlock
nds: Bruukt tum Opensluten dien Kennwoort

en: Logout
nds: Avmellen

en: Log out or switch user
nds: Ofmellen oder Bruker wesseln

en: Shutdown, restart, suspend or hibernate
nds: Utmaken, neei starten, sperren oder slapen

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
nds: Gah dör all lokalen un ofgelegenen Spiekers un Verteknissen, waar vun deesem Reekner antokomen is

en: Open your personal folder
nds: Hemverteeknis opmaken

en: Browse bookmarked and local network locations
nds: In Lesetekens un lokalen Nettwark-Steden stövern

en: Browse items placed on the desktop
nds: In Dingen up'm Schrievdisk stövern

en: Browse deleted files
nds: In lösketen Dateien stövern

en: Empty trash
nds: Papierkörv leeren

note: Set 'heading' property for plugin
en: Recent documents
nds: Leste Dokumenten

en: Click to set a new accelerator key for opening and closing the menu.
nds: Klick, um eene neje Handigtast fasttoleggen, um dat Menü opentomaken un to sluten.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
nds: Drück Escape oder klick weer, um dat oftobreken.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
nds: Drück de Torüggknopp, um de Handigtast to lösken.

en: Pick an accelerator
nds: Köör eene Handigtast ut

en: <not set>
nds: <nich sett>
