MATE Desktop Environment - en to or translation catalogue (33 entries)

en: Preferences
or: ପସନ୍ଦ

en: About
or: ବିବରଣୀ

en: pixels
or: ପିକ୍ସେଲ

en: Options
or: ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ

en: Applications
or: ପ୍ରୟୋଗ

en: Plugins
or: ପ୍ଲଗଇନଗୁଡ଼ିକ

en: Dictionary
or: ଅଭିଧାନ

en: Computer
or: କମ୍ପୁଟର

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
or: ସ୍ଥାନ

en: Home Folder
or: ମୂଳ ଫୋଲଡର

en: Network
or: ନେଟୱାର୍କ

en: Desktop
or: ଡେସ୍କଟପ

en: Trash
or: ଆବର୍ଜନା ପାତ୍ର

note: Set 'heading' property for plugin
en: System
or: ତନ୍ତ୍ର

en: Control Center
or: ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କେନ୍ଦ୍ର

en: Terminal
or: ଟର୍ମିନାଲ

en: Lock Screen
or: ପରଦାକୁ ତାଲା ଦେଇ ରଖନ୍ତୁ

en: Quit
or: ବିଦାୟ ନିଅନ୍ତୁ

en: Select a folder
or: ଗୋଟିଏ ଫୋଲଡର୍ କୁ ଚୟନ କରନ୍ତୁ

en: Images
or: ପ୍ରତିଛବି

en: Name
or: ନାମ

en: Path
or: ପଥ

en: Name:
or: ନାମ:

en: Path:
or: ପଥ:

note: i18n
en: Search:
or: ଖୋଜନ୍ତୁ:

note: i18n
en: Remove
or: ଅପସାରଣ କରନ୍ତୁ

en: All
or: ସବୁକିଛି

en: Use the command line
or: ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଧାରାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ

en: Logout
or: ଲଗଆଉଟ

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
or: ଏହି କମ୍ପୁଟରରୁ ପ୍ରବେଶ କରାଯାଇପାରୁଥିବା ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନୀୟ ଏବଂ ସୁଦୂର ଡ଼ିସ୍କ ଏବଂ ପୋଲଡ଼ରଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ରାଉଜ କରନ୍ତୁ

en: Open your personal folder
or: ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଫୋଲଡର ଖୋଲନ୍ତୁ

en: Browse bookmarked and local network locations
or: ପୁସ୍ତକ ଚିହ୍ନିତ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ନେଟୱାର୍କ ଅବସ୍ଥାନ ମାନଙ୍କୁ ବ୍ରାଉଜ କରନ୍ତୁ

en: Empty trash
or: ଖାଲି ଆବର୍ଜନା ପାତ୍ର
