MATE Desktop Environment - en to ro translation catalogue (104 entries)

en: Menu
ro: Meniu

note: Fake class for MyPlugin
en: Couldn't load plugin:
ro: Modulul nu a putut fi încărcat:

en: Couldn't initialize plugin
ro: Modulul nu a putut fi inițializat

en: An Advanced Menu for the MATE Desktop
ro: Un Menu avansat pentru desktopul MATE

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Edit menu
ro: Modificare meniu

en: Reload plugins
ro: Reîncarcă module

en: About
ro: Despre

note: i18n
en: Menu preferences
ro: Preferințe meniu

en: Always start with favorites pane
ro: Începe întotdeauna cu panoul de favorite

en: Show button icon
ro: Arată pictogramă buton

en: Show recent documents plugin
ro: Arată modulul de documente recente

en: Show applications plugin
ro: Arată modulul de aplicații

en: Show system plugin
ro: Arată modul sistem

en: Show places plugin
ro: Arată modulul de locuri

en: Show application comments
ro: Arată comentarii aplicații

en: Show category icons
ro: Arată pictograme categorii

en: Hover
ro: Trecere peste

en: Remember the last category or search
ro: Ține minte ultima categorie sau căutare

en: Swap name and generic name
ro: Inversare nume și nume generic

en: Border width:
ro: Lățime margine:

en: pixels
ro: pixeli

en: Button text:
ro: Text buton:

en: Options
ro: Opțiuni

en: Applications
ro: Aplicații

en: Favorites
ro: Favorite

en: Main button
ro: Buton principal

en: Plugins
ro: Module

en: Always show search suggestions
ro: Arată mereu sugestii de căutare

en: Search Engines:
ro: Motoare de căutare:

en: Dictionary
ro: Dicționar

en: Computer
ro: Calculator

note: self.builder.get_object("applicationsLabel").set_text(_("Applications")) self.builder.get_object("favoritesLabel").set_text(_("Favorites"))
en: Number of columns:
ro: Număr de coloane:

en: Icon size:
ro: Dimensiune pictogramă:

en: Hover delay (ms):
ro: Întârziere la trecere peste (ms):

en: Search command:
ro: Comandă căutare:

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
ro: Locuri

en: Allow Scrollbar
ro: Permite bară de derulare

en: Show GTK+ Bookmarks
ro: Arată semne de carte GTK+

en: Height:
ro: Înălțime:

en: Toggle Default Places:
ro: Comutare locuri implicite:

en: Home Folder
ro: Dosar personal

en: Network
ro: Rețea

en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: Custom Places:
ro: Locuri personalizate:

note: Set 'heading' property for plugin
en: System
ro: Sistem

en: Toggle Default Items:
ro: Comutare elemente implicite:

en: Package Manager
ro: Administrator de pachete

en: Control Center
ro: Centrul de control

en: Lock Screen
ro: Blochează ecranul

en: Log Out
ro: Deconectare

en: Quit
ro: Ieșire

en: Edit Place
ro: Editare loc

en: New Place
ro: Loc nou

en: Select a folder
ro: Alegeți un dosar

en: Keyboard shortcut:
ro: Scurtătură tastatură:

en: Images
ro: Imagini

en: Name
ro: Nume

en: Path
ro: Cale

en: Name:
ro: Nume:

en: Path:
ro: Cale:

note: i18n
en: Search:
ro: Caută:

en: All applications
ro: Toate aplicațiile

en: Search DuckDuckGo for %s
ro: Caută %s pe DuckDuckGo

en: Search Google for %s
ro: Caută %s pe Google

en: Search Wikipedia for %s
ro: Caută %s pe Wikipedia

en: Lookup %s in Dictionary
ro: Caută %s  în Dicționar

en: Search Computer for %s
ro: Caută %s în calculator

note: i18n
en: Add to desktop
ro: Adaugă pe desktop

en: Add to panel
ro: Adaugă la panou

en: Insert space
ro: Inserează spațiu

en: Insert separator
ro: Inserează separator

en: Launch
ro: Lansează

en: Remove from favorites
ro: Elimină din favorite

en: Edit properties
ro: Modificare proprietăți

note: i18n
en: Remove
ro: Elimină

en: Show in my favorites
ro: Arată în favoritele mele

en: Delete from menu
ro: Șterge din meniu

en: Search DuckDuckGo
ro: Caută folosind DuckDuckGo

en: Search Google
ro: Caută folosind Google

en: Search Wikipedia
ro: Caută folosind Wikipedia

en: Lookup Dictionary
ro: Caută în Dicționar

en: Search Computer
ro: Caută în calculator

en: Couldn't save favorites. Check if you have write access to ~/.config/mate-menu
ro: Favoritele nu au putut fi salvate. Verificați dacă aveți permisiuni de scriere pentru ~/.config/mate-menu

en: All
ro: Toate

en: Show all applications
ro: Arată toate aplicațiile

en: Install, remove and upgrade software packages
ro: Instalați, eliminați și actualizați pachetele de programe

en: Configure your system
ro: Configurați sistemul

en: Use the command line
ro: Folosiți linia de comandă

en: Requires password to unlock
ro: Necesită parolă pentru deblocare

en: Logout
ro: Deconectare

en: Log out or switch user
ro: Deconectare sau schimbare utilizator

en: Shutdown, restart, suspend or hibernate
ro: Oprire, repornire, suspendare sau hibernare

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ro: Navighează toate discurile locale și la distanță și dosarele accesibile de pe acest calculator

en: Open your personal folder
ro: Deschide dosarul personal

en: Browse bookmarked and local network locations
ro: Navighează prin locațiile favorite sau din rețeaua locală

en: Browse items placed on the desktop
ro: Răsfoire elemente aflate pe desktop

en: Browse deleted files
ro: Răsfoire fișiere șterse

en: Empty trash
ro: Golește coșul de gunoi

note: Set 'heading' property for plugin
en: Recent documents
ro: Documente recente

en: Click to set a new accelerator key for opening and closing the menu.
ro: Dați clic pentru a defini o nouă tastă accelerator pentru a deschide și a închide meniul.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
ro: Apăsați tasta Escape sau dați click din nou pentru a anula operația.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
ro: Apăsați tasta Spațiu înapoi (Backspace) pentru a elimina asocierea actuală a tastei.

en: Pick an accelerator
ro: Alegeți un accelerator
