MATE Desktop Environment - en to sv translation catalogue (102 entries)

en: Menu
sv: Meny

note: Fake class for MyPlugin
en: Couldn't load plugin:
sv: Kunde inte ladda insticksprogrammet:

en: Couldn't initialize plugin
sv: Kunde inte initialisera insticksprogrammet

en: Preferences
sv: Egenskaper

en: Edit menu
sv: Redigeringsmeny

en: Reload plugins
sv: Ladda om insticksprogram

en: About
sv: Om

note: i18n
en: Menu preferences
sv: Meny-egenskaper

en: Always start with favorites pane
sv: Börja alltid med Favoriter-panelen

en: Show button icon
sv: Visa knapp-ikon

en: Show recent documents plugin
sv: Visa insticksprogrammet för senaste dokumenten

en: Show applications plugin
sv: Visa insticksprogrammet för applikationer

en: Show system plugin
sv: Visa insticksprogrammet för systemet

en: Show places plugin
sv: Visa insticksprogrammet för platser

en: Show application comments
sv: Visa applikationens kommentarer

en: Show category icons
sv: Visa kategori-ikoner

en: Hover
sv: Sväva

en: Remember the last category or search
sv: Kom ihåg den senaste kategorin eller sökningen

en: Swap name and generic name
sv: Byt ut namn och generiskt namn

en: Border width:
sv: Kantbredd:

en: pixels
sv: pixlar

en: Button text:
sv: Knapptext:

en: Options
sv: Alternativ

en: Applications
sv: Program

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Main button
sv: Huvudknapp

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Always show search suggestions
sv: Visa alltid sökförslag

en: Search Engines:
sv: Sökmotorer:

en: Dictionary
sv: Ordbok

en: Computer
sv: Dator

note: self.builder.get_object("applicationsLabel").set_text(_("Applications")) self.builder.get_object("favoritesLabel").set_text(_("Favorites"))
en: Number of columns:
sv: Antal kolumner:

en: Icon size:
sv: Ikonstorlek:

en: Hover delay (ms):
sv: Hovrings fördröjning (ms):

en: Search command:
sv: Sökkommando:

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
sv: Platser

en: Allow Scrollbar
sv: Tillåt rullningslist

en: Show GTK+ Bookmarks
sv: Visa GTK+ Bokmärken

en: Height:
sv: Höjd:

en: Toggle Default Places:
sv: Växla Standardplatser:

en: Home Folder
sv: Hemkatalog

en: Network
sv: Nätverk

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Custom Places:
sv: Anpassade platser:

en: Toggle Default Items:
sv: Växla Standardobjekt:

en: Package Manager
sv: Pakethanterare

en: Control Center
sv: Kontrollpanel

en: Lock Screen
sv: Låsskärm

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Quit
sv: Avsluta

en: Edit Place
sv: Redigera plats

en: New Place
sv: Ny plats

en: Select a folder
sv: Välj en mapp

en: Keyboard shortcut:
sv: Tangentbordsgenväg:

en: Images
sv: Bilder

en: Name
sv: Namn

en: Path
sv: Sökväg

en: Name:
sv: Namn:

en: Path:
sv: Sökväg:

note: i18n
en: Search:
sv: Sök:

en: All applications
sv: Alla applikationer

en: Search DuckDuckGo for %s
sv: Sök på DuckDuckGo efter %s

en: Search Google for %s
sv: Sök på Google efter %s

en: Lookup %s in Dictionary
sv: Slå upp %s i Ordbok

en: Search Computer for %s
sv: Sök i Dator efter %s

note: i18n
en: Add to desktop
sv: Lägg till på skrivbordet

en: Add to panel
sv: Lägg till i panelen

en: Insert space
sv: Infoga blanksteg

en: Insert separator
sv: Infoga avgränsare

en: Launch
sv: Starta

en: Remove from favorites
sv: Ta bort från favoriter

en: Edit properties
sv: Redigera egenskaper

note: i18n
en: Remove
sv: Ta bort

en: Show in my favorites
sv: Visa i mina favoriter

en: Delete from menu
sv: Ta bort från menyn

en: Search DuckDuckGo
sv: Sök på DuckDuckGo

en: Search Google
sv: Sök på Google

en: Search Wikipedia
sv: Sök på Wikipedia

en: Lookup Dictionary
sv: Slå upp i Ordbok

en: Search Computer
sv: Sök i Dator

en: Couldn't save favorites. Check if you have write access to ~/.config/mate-menu
sv: Kunde inte spara favoriter. Kontrollera att du har skrivrättighet till ~/.config/mate-menu

en: All
sv: Alla

en: Show all applications
sv: Visa alla applikationer

en: Install, remove and upgrade software packages
sv: Installera, ta bort och uppgradera mjukvarupaket

en: Configure your system
sv: Ställ in ditt system

en: Use the command line
sv: Använd kommandoraden

en: Requires password to unlock
sv: Kräver ett lösenord för att låsa upp

en: Logout
sv: Logga ut

en: Log out or switch user
sv: Logga ut eller byt användare

en: Shutdown, restart, suspend or hibernate
sv: Stäng ner, starta om, upphäv eller gå ner i viloläge

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
sv: Bläddra bland lokala och fjärrdiskar samt mappar som är åtkomliga från den här datorn

en: Open your personal folder
sv: Öppna din personliga mapp

en: Browse bookmarked and local network locations
sv: Bläddra bland bokmärkta och lokala nätverksplatser

en: Browse items placed on the desktop
sv: Bläddra i saker som är placerade på skrivbordet

en: Browse deleted files
sv: Bläddra i borttagna filer

en: Empty trash
sv: Töm papperskorg

note: Set 'heading' property for plugin
en: Recent documents
sv: Senaste dokumenten

en: Click to set a new accelerator key for opening and closing the menu.
sv: Klicka för att ändra snabbknapp som öppnar och stänger menyn.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
sv: Tryck på ESC eller klicka igen för att avbryta åtgärden.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
sv: Tryck på Backspace för att rensa den existerande tangentbindningen.

en: Pick an accelerator
sv: Välj en accelerator
