MATE Desktop Environment - en to ur translation catalogue (30 entries)

en: Preferences
ur: ترجیحات

en: pixels
ur: پکسل

en: Options
ur: اختیارات

en: Applications
ur: اطلاقیے

en: Plugins
ur: دخیلے

en: Dictionary
ur: لغت

en: Computer
ur: کمپیوٹر

en: Icon size:
ur: آئیکون سائز

note: Set 'heading' property for plugin
en: Places
ur: مقامات

en: Home Folder
ur: گھر کا فولڈر

en: Network
ur: نیٹ ورک

en: Desktop
ur: ڈیسک ٹاپ

en: Trash
ur: ردی

note: Set 'heading' property for plugin
en: System
ur: نظام

en: Control Center
ur: کنٹرول سینٹر

en: Terminal
ur: ٹرمنل

en: Lock Screen
ur: سکرین مقفل کریں

en: Quit
ur: برخاست کریں

en: Select a folder
ur: فولڈر منتخب کریں

en: Images
ur: تصاویر

en: Name
ur: نام

en: Name:
ur: نام:

note: i18n
en: Search:
ur: تلاش:

note: i18n
en: Remove
ur: حذف کریں

en: Use the command line
ur: کمانڈ لائن استعمال کریں

en: Logout
ur: لاگ آؤٹ

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ur: اس کمپیوٹر سے قابلِ رسائی تمام مقامی اور بعید ڈسک اور فولڈر دیکھیں

en: Open your personal folder
ur: اپنا ذاتی فولڈر کھولیں

en: Browse bookmarked and local network locations
ur: پسندیدہ اور مقامی نیٹ ورک مقامات دیکھیں

en: Empty trash
ur: ردی خالی کرنا
