mate-menus 1.25.0 - en to am translation catalogue (38 entries)

en: Sound & Video
am: ድምፅ & ቪዲዮ

en: Multimedia menu
am: ብዙሀን መገናኛ ዝርዝር

en: Collection
am: ስብስብ

en: Programming
am: ፕሮግራም

en: Tools for software development
am: የ ሶፍትዌር ማሳደጊያ መሳሪያዎች

en: Education
am: ትምህርት

en: Games
am: ጨዋታዎች

en: Games and amusements
am: ጨዋታዎች እና መዝናኛዎች

en: Graphics
am: ንድፎች

en: Graphics applications
am: የንድፍ መተግበሪያ

en: Hardware
am: ጠንካራ አካል

en: Settings for several hardware devices
am: ለበርካታ ጠንካራ አካሎች ማሰጃዎች

en: Internet and Network
am: ኢንተርኔት እና ኔትዎርክ

en: Network-related settings
am: ኔትዎርክን-የሚዛመዱ ማሰናጃዎች

en: Look and Feel
am: ይመልከቱ እና ይዳብሱ

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
am: የዴስክቶፕ አቀራረብ እና ባህሪ መቆጣጠሪያ ማሰናጃዎች

en: Internet
am: ኢንተርኔት

en: Programs for Internet access such as web and email
am: ለኢንተርኔት መድረሻ ፕሮግራሞች እንደ ድህረ ገጽ እና ኢሜይል

en: Office
am: ቢሮ

en: Office Applications
am: የ ቢሮ መተግበሪያዎች

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
am: የ ግል

en: Personal settings
am: የግል ማሰናጃዎች

en: Administration
am: አስተዳዳሪ

en: Change system-wide settings (affects all users)
am: ስርአቱን - ሙሉ መቀየሪያ ማሰናጃዎች (ተጽእኖው በሁሉም ተጠቃሚ ላይ ነው)

en: Preferences
am: ምርጫዎች

en: Personal preferences
am: የግል ምርጫዎች

en: System
am: ስርአት

en: System settings
am: ስርአት ማሰናጃዎች

en: System Tools
am: የስርአቱ መሳሪያዎች

en: System configuration and monitoring
am: ስርአት ማዋቀሪያ እና መቆጣጠሪያ

en: Universal Access
am: አለም አቀፍ መድረሻ

en: Universal Access Settings
am: አለም አቀፍ መድረሻ ማሰናጃዎች

en: Accessories
am: ተጨማሪዎች

en: Desktop accessories
am: የዴስክቶፕ ተጨማሪዎች

en: Applications
am: መተግበሪያዎች

en: Personal preferences and administration settings
am: የግል ምርጫዎች እና የአስተዳዳሪ ማሰናጃዎች

en: Other
am: ሌላ

en: Applications that did not fit in other categories
am: በሌሎች ምድቦች ውስጥ ያልተካተቱ መተግበሪያዎች
