mate-menus 1.25.0 - en to as translation catalogue (38 entries)

en: Sound & Video
as: শব্দ ও ভিডিও

en: Multimedia menu
as: মাল্টি-মিডিয়া তালিকা

en: Collection
as: সংগ্ৰহ

en: Programming
as: প্ৰোগ্ৰামিং

en: Tools for software development
as: চালনাজ্ঞান উন্নয়নৰ সামগ্ৰী

en: Education
as: শিক্ষাবিষয়ক বস্তু

en: Games
as: খেলা

en: Games and amusements
as: খেলা ও বিনোদন

en: Graphics
as: গ্ৰাফিক্স

en: Graphics applications
as: চাত্ৰাঙ্কিত অনুপ্ৰয়োগ

en: Hardware
as: যান্ত্ৰিক সামগ্ৰী

en: Settings for several hardware devices
as: বিবিধ যন্ত্ৰৰ সামগ্ৰীৰ সংক্ৰান্ত বৈশিষ্ট্য

en: Internet and Network
as: ইন্টাৰনেট ও নেটৱৰ্ক

en: Network-related settings
as: নেটৱৰ্ক সংক্ৰান্ত বৈশিষ্ট্য

en: Look and Feel
as: চেহেৰা ছবি

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
as: ডেস্কটপৰ চেহেৰা ও আচৰণ নিয়ন্ত্ৰণকাৰী বৈশিষ্ট্য

en: Internet
as: ইন্টাৰনেট

en: Programs for Internet access such as web and email
as: ইন্টাৰনেট ব্যবহাৰৰ অনুপ্ৰয়োগ যেনে ওৱেব আৰু ই-মেইল অনুপ্ৰয়োগ

en: Office
as: কাৰ্যালয়

en: Office Applications
as: কাৰ্যালয়ৰ অনুপ্ৰয়োগ

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
as: ব্যক্তিগত

en: Personal settings
as: ব্যক্তিগত বৈশিষ্ট্য

en: Administration
as: প্ৰশাসনিক বৈশিষ্ট্য

en: Change system-wide settings (affects all users)
as: সম্পূৰ্ণ ব্যৱস্থাপ্ৰণালী ব্যাপী বৈশিষ্ট্য পৰিবৰ্তন কৰক (সকলো ব্যৱহাৰকৰোঁতা প্ৰভাবিত হ'ব)

en: Preferences
as: পছন্দসমূহ

en: Personal preferences
as: ব্যক্তিগত পছন্দ

en: System
as: ব্যৱস্থাপ্ৰণালী

en: System settings
as: ব্যৱস্থাপ্ৰণালী সংক্ৰান্ত বৈশিষ্ট্য

en: System Tools
as: ব্যৱস্থাপ্ৰণালীৰ বিভিন্ন সৰঞ্জাম

en: System configuration and monitoring
as: ব্যৱস্থাপ্ৰণালীৰ বৈশিষ্ট্যৰ বিন্যাস এবং নিৰীক্ষণ

en: Universal Access
as: সাৰ্বজনীন ব্যবহাৰাধিকাৰ

en: Universal Access Settings
as: সাৰ্বজনীন ব্যবহাৰাধিকাৰ সংক্ৰান্ত সম্পৰ্কিত বৈশিষ্ট্য

en: Accessories
as: আনুষঙ্গিক

en: Desktop accessories
as: ডেস্কটপৰ ব্যৱহৃত আনুষঙ্গিক বস্তু

en: Applications
as: অনুপ্ৰয়োগ

en: Personal preferences and administration settings
as: ব্যক্তিগত পছন্দ ও প্ৰশাসনিক বৈশিষ্ট্য

en: Other
as: অন্যান্য

en: Applications that did not fit in other categories
as: অন্যান্য শ্ৰেণীত অন্তৰ্গত নকৰা অনুপ্ৰয়োগ
