mate-menus 1.25.0 - en to hi translation catalogue (38 entries)

en: Sound & Video
hi: ध्वनि व वीडियो

en: Multimedia menu
hi: मल्टीमीडिया मेन्यू

en: Collection
hi: संग्रह

en: Programming
hi: प्रोग्रामिंग

en: Tools for software development
hi: सॉफ्टवेयर विकास साधन

en: Education
hi: शिक्षा

en: Games
hi: खेल

en: Games and amusements
hi: खेल व मनोरंजन

en: Graphics
hi: ग्राफ़िक्स

en: Graphics applications
hi: ग्राफ़िक्स अनुप्रयोग

en: Hardware
hi: हार्डवेयर

en: Settings for several hardware devices
hi: हार्डवेयर उपकरणों हेतु सेटिंग्स

en: Internet and Network
hi: इंटरनेट व नेटवर्क

en: Network-related settings
hi: नेटवर्क सेटिंग्स

en: Look and Feel
hi: रंगरूप

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
hi: डेस्कटॉप स्वरुप व व्यवहार हेतु सेटिंग्स

en: Internet
hi: इंटरनेट

en: Programs for Internet access such as web and email
hi: इंटरनेट अभिगम हेतु वेब व ईमेल प्रोग्राम

en: Office
hi: ऑफिस

en: Office Applications
hi: ऑफिस अनुप्रयोग

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
hi: निजी

en: Personal settings
hi: निजी सेटिंग्स

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Change system-wide settings (affects all users)
hi: सिस्टम स्तरीय सेटिंग्स (सभी उपयोक्ताओं पर लागू)

en: Preferences
hi: सेटिंग्स

en: Personal preferences
hi: निजी सेटिंग्स

en: System
hi: सिस्टम

en: System settings
hi: सिस्टम सेटिंग्स

en: System Tools
hi: सिस्टम साधन

en: System configuration and monitoring
hi: सिस्टम विन्यास व निरीक्षण

en: Universal Access
hi: सर्वत्र अभिगम

en: Universal Access Settings
hi: सर्वत्र अभिगम सेटिंग्स

en: Accessories
hi: उपसाधन

en: Desktop accessories
hi: डेस्कटॉप उपसाधन

en: Applications
hi: अनुप्रयोग

en: Personal preferences and administration settings
hi: निजी व प्रशासक सेटिंग्स

en: Other
hi: अन्य

en: Applications that did not fit in other categories
hi: श्रेणी विहीन अनुप्रयोग
