mate-menus 1.25.0 - en to id translation catalogue (38 entries)

en: Sound & Video
id: Suara & Video

en: Multimedia menu
id: Menu multimedia

en: Collection
id: Koleksi

en: The most frequently used shortcuts
id: Pintasan yang paling sering dipakai

en: Programming
id: Pemrograman

en: Tools for software development
id: Perkakas untuk pengembangan perangkat lunak

en: Education
id: Pendidikan

en: Games
id: Permainan

en: Games and amusements
id: Permainan dan hiburan

en: Graphics
id: Grafik

en: Graphics applications
id: Aplikasi grafik

en: Hardware
id: Perangkat keras

en: Settings for several hardware devices
id: Pengaturan untuk sejumlah perangkat keras

en: Internet and Network
id: Internet dan Jaringan

en: Network-related settings
id: Pengaturan jaringan

en: Look and Feel
id: Tampilan dan Rasa

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
id: Mengelola tampilan dan perilaku desktop

en: Programs for Internet access such as web and email
id: Program untuk mengakses internet, seperti web dan surel

en: Office
id: Kantor

en: Office Applications
id: Aplikasi Perkantoran

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
id: Pribadi

en: Personal settings
id: Pengaturan pribadi

en: Administration
id: Administrasi

en: Change system-wide settings (affects all users)
id: Pengaturan sistem secara luas (mempengaruhi seluruh pengguna)

en: Preferences
id: Preferensi

en: Personal preferences
id: Preferensi pribadi

en: System
id: Sistem

en: System settings
id: Pengaturan sistem

en: System Tools
id: Perkakas Sistem

en: System configuration and monitoring
id: Konfigurasi serta pengawasan sistem

en: Universal Access
id: Akses Universal

en: Universal Access Settings
id: Pengaturan Akses Universal

en: Accessories
id: Aksesoris

en: Desktop accessories
id: Aksesoris desktop

en: Applications
id: Aplikasi

en: Personal preferences and administration settings
id: Preferensi pribadi dan pengaturan administrasi

en: Other
id: Lainnya

en: Applications that did not fit in other categories
id: Aplikasi yang tidak termasuk dalam kategori manapun
