mate-menus 1.25.0 - en to kn translation catalogue (38 entries)

en: Sound & Video
kn: ಉಲಿಪು ಹಾಗು ವಿಡಿಯೋ

en: Multimedia menu
kn: ಹಲವೊಯ್ಯುಗೆ ಪಟ್ಟಿ

en: Collection
kn: ಸಂಗ್ರಹ

en: Programming
kn: ಪ್ರೊಗ್ರಾಮಿಂಗ್

en: Tools for software development
kn: ಸಾಫ್ಟ್ವೇರ್ ಬೆಳವಣಿಗೆಗಾಗಿನ ಮುಟ್ಟುಗಳು

en: Education
kn: ಕಲಿಕೆ

en: Games
kn: ಆಟಗಳು

en: Games and amusements
kn: ಆಟಗಳು ಹಾಗು ಚೆಲ್ಲಗಳು

en: Graphics
kn: ಎಣ್ತಿಟ್ಟ

en: Graphics applications
kn: ಎಣ್ತಿಟ್ಟ ಬಳಕಗಳು

en: Hardware
kn: ಹಾರ್ಡ್ವೇರ್

en: Settings for several hardware devices
kn: ಹಲವಾರು ಹಾರ್ಡ್ವೇರ್ ಸಾಧನಗಳಿಗಾಗಿನ ಅಳವಡಿಕೆಗಳು

en: Internet and Network
kn: ಮಿಂಬಲೆ ಹಾಗು ತಡಿಕೆ

en: Network-related settings
kn: ತಡಿಕೆಯ ಅಳವಡಿಕೆಗಳು

en: Look and Feel
kn: ನೋಟ ಹಾಗು ಮಾಟ

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
kn: ಎಣಿಕತೆರೆಯ ತೋರಿಕೆ ಹಾಗು ನಡವಳಿಕೆಯನ್ನು ಹತೋಟಿಸುವ ಅಳವಡಿಕೆಗಳು

en: Internet
kn: ಮಿಂಬಲೆ

en: Programs for Internet access such as web and email
kn: ಬಲೆ ಹಾಗು ಮಿಂಚೆಯಂತ ಮಿಂಬಲೆಯನ್ನು ನಿಲುಕಿಸಿಕೊಳ್ಳುವ ಪ್ರೊಗ್ರಾಂಗಳು

en: Office
kn: ಕೆಲಸದೆಡೆ

en: Office Applications
kn: ಕೆಲಸದೆಡೆ ಬಳಕಗಳು

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
kn: ತನ್ನ

en: Personal settings
kn: ತನ್ನ ಅಳವಡಿಕೆಗಳು

en: Administration
kn: ಆಡಳಿತ

en: Change system-wide settings (affects all users)
kn: ಏರ್ಪಾಟಿನೆಲ್ಲೆಡೆ ಅಳವಡಿಕೆಗಳನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸಿ (ಎಲ್ಲಾ ಬಳಸುಗರನ್ನೂ ನಾಟುತ್ತದೆ)

en: Preferences
kn: ಒಲವುಗಳು

en: Personal preferences
kn: ತನ್ನ ಒಲವುಗಳು

en: System
kn: ಏರ್ಪಾಡು

en: System settings
kn: ಏರ್ಪಾಡಿನ ಅಳವಡಿಕೆಗಳು

en: System Tools
kn: ಏರ್ಪಾಡಿನ ಮುಟ್ಟುಗಳು

en: System configuration and monitoring
kn: ಏರ್ಪಾಡಿನ ಅಣಿ ಹಾಗು ಮೇಲ್ನೋಟ

en: Universal Access
kn: ಎಲ್ಲೆಡೆಯ ನಿಲುಕಣೆ

en: Universal Access Settings
kn: ಎಲ್ಲೆಡೆಯ ನಿಲುಕಣೆ ಅಳವಡಿಕೆಗಳು

en: Accessories
kn: ನೆರಬಿಡಿಗಳು

en: Desktop accessories
kn: ಎಣಿಕತೆರೆಯ ನೆರಬಿಡಿಗಳು

en: Applications
kn: ಬಳಕಗಳು

en: Personal preferences and administration settings
kn: ತನ್ನ ಒಲವುಗಳು ಹಾಗು ಆಡಳಿತದ ಅಳವಡಿಕೆಗಳು

en: Other
kn: ಬೇರೆ

en: Applications that did not fit in other categories
kn: ಬೇರೆ ಗುಂಪುಗಳಿಗೆ ಸೇರದೇ ಇರುವಂತಹ ಬಳಕಗಳು
