mate-menus 1.25.0 - en to nb translation catalogue (38 entries)

en: Sound & Video
nb: Lyd og bilde

en: Multimedia menu
nb: Multimedia

en: Collection
nb: Samling

en: The most frequently used shortcuts
nb: De mest brukte snarveiene

en: Programming
nb: Utvikling

en: Tools for software development
nb: Verktøy for programvareutvikling

en: Education
nb: Opplæring

en: Games
nb: Spill

en: Games and amusements
nb: Spill og underholdning

en: Graphics
nb: Grafikk

en: Graphics applications
nb: Grafiske programmer

en: Hardware
nb: Maskinvare

en: Settings for several hardware devices
nb: Innstillinger for forskjellige maskinvareenheter

en: Internet and Network
nb: Internett og nettverk

en: Network-related settings
nb: Nettverksrelaterte innstillinger

en: Look and Feel
nb: Utseende og oppførsel

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
nb: Innstillinger som kontrollerer utseende og oppførsel for skrivebordet

en: Internet
nb: Internett

en: Programs for Internet access such as web and email
nb: Programmer for Internettaksess slik som nettleser og e-post

en: Office
nb: Kontor

en: Office Applications
nb: Kontorstøtteprogrammer

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
nb: Personlig

en: Personal settings
nb: Personlige innstillinger

en: Administration
nb: Administrasjon

en: Change system-wide settings (affects all users)
nb: Endre systeminnstillinger (påvirker alle brukere)

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Personal preferences
nb: Personlige brukervalg

en: System settings
nb: Systeminnstillinger

en: System Tools
nb: Systemverktøy

en: System configuration and monitoring
nb: Systemoppsett og overvåking

en: Universal Access
nb: Tilgjengelighet

en: Universal Access Settings
nb: Innstillinger for tilgjengelighet

en: Accessories
nb: Tilbehør

en: Desktop accessories
nb: Tilbehør for skrivebordet

en: Applications
nb: Programmer

en: Personal preferences and administration settings
nb: Personlige brukervalg og administrative innstillinger

en: Other
nb: Annet

en: Applications that did not fit in other categories
nb: Programmer som ikke passer i andre kategorier
