mate-menus 1.25.0 - en to pt translation catalogue (38 entries)

en: Sound & Video
pt: Som e Vídeo

en: Multimedia menu
pt: Menu multimédia

en: Collection
pt: Coleção

en: The most frequently used shortcuts
pt: Atalhos usados com mais frequência

en: Programming
pt: Programação

en: Tools for software development
pt: Ferramentas para desenvolvimento de aplicações

en: Education
pt: Educação

en: Games
pt: Jogos

en: Games and amusements
pt: Jogos e lazer

en: Graphics
pt: Grafismo/Imagem

en: Graphics applications
pt: Aplicações gráficas

en: Hardware
pt: Equipamento

en: Settings for several hardware devices
pt: Definições de vários dispositivos de equipamento

en: Internet and Network
pt: Internet e Rede

en: Network-related settings
pt: Definições relacionadas com a rede

en: Look and Feel
pt: Aparência e Comportamento

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
pt: Definições da aparência e comportamento do ambiente de trabalho

en: Programs for Internet access such as web and email
pt: Aplicações para acesso à Internet tais como navegadores e leitores de correio

en: Office
pt: Produtividade

en: Office Applications
pt: Aplicações de produtividade

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
pt: Pessoal

en: Personal settings
pt: Definições pessoais

en: Administration
pt: Administração

en: Change system-wide settings (affects all users)
pt: Alterar definições de sistema (afeta todos os utilizadores)

en: Preferences
pt: Preferências

en: Personal preferences
pt: Preferências pessoais

en: System
pt: Sistema

en: System settings
pt: Definições do sistema

en: System Tools
pt: Ferramentas do sistema

en: System configuration and monitoring
pt: Configuração e monitorização do sistema

en: Universal Access
pt: Acesso universal

en: Universal Access Settings
pt: Definições de Acesso Universal

en: Accessories
pt: Acessórios

en: Desktop accessories
pt: Acessórios da área de trabalho

en: Applications
pt: Aplicações

en: Personal preferences and administration settings
pt: Preferências pessoais e definições de administração

en: Other
pt: Outros

en: Applications that did not fit in other categories
pt: Aplicações que não se enquadram em outra categoria
