mate-menus 1.25.0 - en to ro translation catalogue (36 entries)

en: Sound & Video
ro: Multimedia

en: Multimedia menu
ro: Meniu multimedia

en: Collection
ro: Colecție

en: Programming
ro: Programare

en: Tools for software development
ro: Unelte pentru dezvoltare de programe

en: Education
ro: Educație

en: Games
ro: Jocuri

en: Games and amusements
ro: Jocuri și divertisment

en: Graphics
ro: Grafică

en: Graphics applications
ro: Aplicații pentru grafică

en: Hardware
ro: Componente

en: Settings for several hardware devices
ro: Opțiuni hardware

en: Internet and Network
ro: Internet și rețea

en: Network-related settings
ro: Opțiuni de rețea

en: Look and Feel
ro: Aspect și comportament

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
ro: Opțiuni privind aspectul și comportamentul desktopului

en: Programs for Internet access such as web and email
ro: Programe pentru acessul la Internet (navigare, mail etc.)

en: Office
ro: Birou

en: Office Applications
ro: Aplicații de birou

en: Personal settings
ro: Opțiuni personale

en: Administration
ro: Administrare

en: Change system-wide settings (affects all users)
ro: Configurarea sistemului (afectează toți utilizatorii)

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Personal preferences
ro: Preferințe personale

en: System
ro: Sistem

en: System settings
ro: Configurări de sistem

en: System Tools
ro: Utilitare de sistem

en: System configuration and monitoring
ro: Configurare și monitorizare a sistemului

en: Universal Access
ro: Accesibilitate

en: Universal Access Settings
ro: Opțiuni de accesibilitate

en: Accessories
ro: Accesorii

en: Desktop accessories
ro: Accesorii pentru desktop

en: Applications
ro: Aplicații

en: Personal preferences and administration settings
ro: Preferințe personale și configurări administrative

en: Other
ro: Diverse

en: Applications that did not fit in other categories
ro: Aplicații ce nu se încadrează în alte categorii
